Skip to content

Co je nositelná technologie?

4 de Červenec de 2021
PrimaryImage GettyImages 483445398 5bad71aac9e77c00260c1ad3

Nositelná technologie je jednou z nejúžasnějších oblastí internetu věcí. Je pravděpodobné, že jste někdy slyšeli o FitBitu, který sleduje vaši kondici, nebo o Apple Watch, které vám umožní diskrétně pohlédnout na příchozí texty a e-maily přímo na vašem zápěstí. Nositelná technologie však jde mnohem dál než jen k těmto dvěma gadgetům. Tady je nabídka na dnešní nositelná zařízení, co mohou dělat a proč je high-tech oblečení horkým trendem, na který si dávejte pozor.

Old School Cool Meets Wearable Chic: Levi’s Smart Jacket

Džínové bundy jsou asi tak staré školy, jak se dostává, ale také se dostávají do doby nositelnosti. Společnosti Levi’s a Google vytvořily chytré pracovní oděvy, včetně bundy Levi’s Commuter Trucker, které si kladou za cíl zefektivnit každodenní dojíždění, aby zaneprázdnění lidé již nemuseli futzovat se svými smartphony, aby získali přístup k informacím, které potřebují při jízdě na kole nebo procházce po městě. Tyto chytré bundy vám umožňují například přejetím nebo klepnutím na manžety přehrávat hudbu nebo nechat nahlas číst vaše zprávy. Můžete si dokonce nechat procházet kolem záložek zajímavých míst, což se hodí, pokud žijete ve městě. Novější modely dokonce vibrují, aby vás informovaly, když přijde Uber nebo Lyft. Jednoduchým přejetím prstem můžete dokonce přistupovat k informacím o značce a modelu automobilu a také k jeho poznávací značce, což eliminuje potřebu otevřít telefon a hledat informace.

Od jógy na pláž: Chytré oblečení pro fitness a rekreaci

Kalhoty na jógu jsou oblíbené mezi praktiky jógy i nadšenci sportu. Nyní jsou integrovány s Bluetooth a haptickými senzory, které jim umožňují sledovat vaše pohyby při procházení pozic. Chytré jógové kalhoty jako Nadi X (Nadi znamená „tok“ v sanskrtu) synchronizujte se svým smartphonem s technologií Bluetooth a získejte knihovnu nejméně 30 pozic a seznamů skladeb, které se shodují. Pokud je váš pes směrem dolů trochu mimo střed, inteligentní kalhoty na jógu vám dají vědět, kde je třeba provést úpravu pomocí konkrétního pulzu, který buď zvýrazní problémovou oblast, nebo udává směr, kterým se musíte pohybovat. Podrobnější pokyny naleznete v personalizovaných pokynech na smartphonu. Fanoušci jógy, kteří cvičí sólově, mohou najít tuto funkci zvláště užitečnou. Není to všechno soustředění a namaste. Někdy si chcete odpočinout a strávit den na pláži. Při balení opalovacího krému a dobrého románu můžete doplnit chytré bikiny. A zde také díky nositelné technologii bude váš výlet o něco plynulejší. Chytré bikiny, stejně jako ty od Spinali Design, jsou vybaveny inteligentními vodotěsnými senzory, které měří expozici slunci; návštěvníci pláží mohou dostat včasné zprávy, když potřebují znovu použít svůj krém na opalování. Někteří lidé jsou samozřejmě na ultrafialové paprsky citlivější než jiní. Inteligentní bikiny to mohou vzít v úvahu a poslat jim dříve varování, aby se mohly chránit. Tato nositelná technologie není určena pouze pro ženy – muži a děti mohou také využívat inteligentní plavecké kufry a plavky.

Rockabye Baby: Oblečení na monitor pro děti

V našich životech je dokonce i chytré oblečení pro ty nejmenší. Chytré ponožky pro kojence, jako je Baby Monitor Owlet, používají pulzní oxymetrii, aby rodiče dostali přehled o klíčových metrikách týkajících se jejich zdraví, jako je srdeční frekvence a hladina kyslíku. Drobné senzory v ponožkách přenášejí klíčové informace zpět do chytrých telefonů členů rodiny a umožňují jim na první pohled zjistit, zda je dítě v pořádku. Díky okamžitému přístupu k těmto datům mohou mít zaneprázdnění rodiče klid, pokud jde o blaho jejich dítěte, což by v dřívějším věku nebylo možné. Pokud dojde k něčemu neočekávanému, mohou obdržet včasné varování a okamžitě reagovat. Tímto způsobem mají rodiny a zaměstnanci nemocnice větší šanci hladce a rychle řešit jakékoli zdravotní komplikace, jakmile se objeví.

Naše nositelná budoucnost je tady

Nositelná technologie se může zdát, jako by vyšla přímo z filmu sci-fi, ale pomalu se stává každodenní součástí našeho života. Chystá se také stát se hodně chicem, protože módní domy spolupracují s firmami ze Silicon Valley a zavádějí elegantní a inovativní chytré oblečení. Od inteligentních brýlí, které se integrují s virtuálními asistenty, až po sluchátka zajišťující překlad v reálném čase, není pochyb o tom, že se high-tech oblečení odvážně dostane na novou hranici. Některá z těchto chytrých oděvů mohou být právě teď drahá, což omezuje jejich přitažlivost pro začínající uživatele a technologické nadšence, ale můžete si být jisti, že jich brzy najdeme mnohem více, jemně propletených do světa kolem nás.