Samsung One UI je uživatelské rozhraní společnosti pro Android. Je zjednodušený, přehledný a je navržen tak, aby zobrazoval pouze základní informace a omezoval rozptylování. Uživatelské prostředí Samsung One UI je výhodné pro větší obrazovky a použití jednou rukou, což dává smysl, protože společnost popularizovala phablet svou řadou Note. Cílem je minimalizovat problémy, které přicházejí s lepením na obrazovky smartphonů, včetně bolesti kloubů a namáhání očí. Vlastní skin One UI se začal na smartphony Galaxy vydávat počátkem roku 2019. Nahrazuje Samsung Experience.
Ergonomie a použitelnost
Chytré telefony přicházejí s mnoha vedlejšími účinky, včetně ergonomických problémů, jako je posílání SMS zpráv a opakované namáhání. Jedno uživatelské rozhraní je navrženo tak, aby zmírňovalo opakující se stres, protože mnoho lidí používá (nebo se pokouší používat) své telefony jednou rukou, což může být riskantní.
Aplikace na rozdělené obrazovce
Samsung rozděluje obrazovku do mnoha svých aplikací, jako jsou Zprávy, přičemž obsah nahoře a tlačítka jsou na dosah vašeho palce. Tímto způsobem nebudete nepohodlně natahovat palce ani zamíchat telefon v ruce, což může mít za následek jeho upuštění a rozbití obrazovky. Například aplikace Hodiny ukazuje, jak dlouho bude trvat, než se spustí další budík, zatímco budíky můžete spravovat pomocí ovládacích prvků ve spodní části. Také v oblasti zobrazení nahoře uvidíte větší text. U velkých telefonů, jako je Galaxy Note 9, je toto rozvržení pro ruce snazší. Tento přístup rozdělené obrazovky také dobře funguje u skládacích telefonů společnosti, s akčními položkami na jedné straně a obsahem pouze pro prohlížení na druhé straně.
Zmírnění namáhání očí
Jedno uživatelské rozhraní je také navrženo tak, aby bylo pro oči pohodlnější, se živými barvami a zaobleným designem pro ikony aplikací a další prvky.
Produktivita a zaměření
Dalším cílem společnosti Samsung bylo omezit rozptýlení, což je další vedlejší efekt prodloužení času na obrazovce. Jedno uživatelské rozhraní bylo tedy navrženo s ohledem na produktivitu. Jeden prvek se nazývá Focus Blocks, který seskupuje související nastavení, například pro snazší a rychlejší navigaci. V aplikaci Galerie se to promítne do větších miniatur alb.
Jedno uživatelské rozhraní má také tmavý režim, který je konzistentní napříč aplikacemi, takže vás nedělá vzhůru díky jasně osvětlené obrazovce telefonu. Režim Samsung Nerušit je dalším způsobem, jak zůstat soustředěný.
Aktualizace verze Samsung One UI
Jedno uživatelské rozhraní 3 a 3.1
Společnost Samsung začala zavádět One UI 3 v prosinci 2020. Nové rozhraní obsahuje několik designových upgradů, včetně zjednodušeného odstínu oznámení, přímějších upozornění, přepracovaných widgetů pro domovskou obrazovku, nové agregační obrazovky s názvem Samsung Free a některých změn uzamčení obrazovky. Aktualizace One UI 3.1 přidává nové funkce fotoaparátu, jako je možnost současného ukládání fotografií ve více formátech, nástroj pro mazání objektů a vylepšené automatické zaostřování. Mezi další nové funkce patří nahrávání na více mikrofonů a automatické přepínání, které automaticky synchronizuje vaši hudbu, když přepnete zařízení Galaxy.
Jedno uživatelské rozhraní 2 a 2.5
V únoru 2020 společnost Samsung vydala One UI 2, které přidalo několik funkcí, včetně vylepšeného režimu Dark Mode, rekordéru obrazovky a několika změn rozhraní. Jedno uživatelské rozhraní 2 také těží z mnoha vylepšení nabízených v systému Android 10. Následující září společnost Samsung vydala jedno uživatelské rozhraní 2.5. Rekordér obrazovky zachycuje dění na obrazovce. Zachytává také zvuky zachycené mikrofonem a přehrávání zvuku v telefonu. K dispozici je možnost přidat během nahrávání video selfie a doodle na obrazovce. Společnost Samsung přidala dvě možnosti pro zobrazení oznámení o příchozích hovorech: upozornění na celou obrazovku (jako ve standardním Androidu) nebo plovoucí vyskakovací okno, takže nebudete rušeni při hraní her nebo sledování videa.