Skip to content

Co je PlayStation 3 (PS3): Historie a specifikace

8 de Srpen de 2021
Img3574 tif jpgcopy 580717945f9b5805c214fb2e

PlayStation 3 (PS3) je domácí video herní konzole vytvořená společností Sony Interactive Entertainment. Byla vydána v Japonsku a Severní Americe v listopadu 2006 a v Evropě a Austrálii v březnu 2007. Když byla vydána, byla to dosud nejpropracovanější videoherní konzole na světě díky vynikající grafice, řadiči snímání pohybu, síťovým možnostem, a hvězdná řada her. PS3, nástupce nejpopulárnějšího herního systému vůbec, PlayStation 2, se rychle stal systémem, který lze porazit. Sony se rozhodlo uvést na trh dvě verze PS3. Jeden měl 60GB pevný disk, WiFi bezdrátový internet a schopnost číst různé flash ram karty. Levnější verze má 20 GB disk a nemá výše uvedené možnosti. Oba systémy byly jinak stejné a oba stály výrazně více než předchozí konkurence.

Konzole PS3 se Sixaxis.

Historie konzole PlayStation 3

PlayStation 1 byla vydána v prosinci 1994. Používala 3-D grafiku založenou na CD ROM, což z ní činí vzrušující nový způsob, jak si doma vyzkoušet arkádové videohry. Po úspěšném originálu následovaly tři související produkty: PSone (menší verze), Net Yaroze (jedinečná černá verze) a PocketStation (ruční). V době, kdy byly všechny tyto verze vydány (v roce 2003), se PlayStation stal ještě větším prodejcem než Sega nebo Nintendo. Zatímco tyto verzované edice původní PlayStation byly na trhu, Sony vyvinula a vydala PlayStation 2. Na trh v červenci 2000 se PS2 rychle stala nejpopulárnější domácí video herní konzolí na světě. Nová „štíhlá“ verze PS2 byla vydána v roce 2004. I v roce 2015, dlouho poté, co vyšla z produkce, zůstala PS2 nejprodávanější domácí konzolí vůbec. Konzole PS3, která při svém vydání soutěžila s Xbox 360 a Nintendo Wii, představovala velký technologický skok. Díky buněčnému procesoru, HD rozlišení, pohybovým senzorům, bezdrátovému ovladači a pevnému disku, který nakonec narostl na 500 GB, byl velmi populární. Po celém světě se prodalo více než 80 milionů kusů.

Buněčný procesor PlayStation 3

V době vydání byl PS3 nejsilnějším herním systémem, jaký byl kdy navržen. Srdcem PS3 je buněčný procesor. Cell PS3 je v podstatě sedm mikroprocesorů na jednom čipu, což mu umožňuje provádět několik operací najednou. Aby poskytla nejostřejší grafiku ze všech herních systémů, obrátila se společnost Sony na Nvidia, aby postavila svou grafickou kartu. Cell Processor, navzdory své propracovanosti, měl své plusy a mínusy. Byl navržen tak, aby podporoval komplexní programování – a zároveň odolával hackování. Složitost systému se bohužel tak odlišovala od typických CPU, že vývojáři byli frustrovaní a nakonec se přestali pokoušet vytvářet hry PS3. Frustrace vývojářů her není vzhledem k mimořádným detailům designu procesoru nijak zvlášť překvapivá. Podle webu HowStuffWorks:

„Zpracovatelský prvek“ buňky je 3,2 GHz jádro PowerPC vybavené 512 kB mezipaměti L2. Jádro PowerPC je typ mikroprocesoru podobný tomu, který byste našli u Apple G5.

Je to výkonný procesor sám o sobě a může snadno spustit počítač sám; ale v buňce není jádro PowerPC jediným procesorem. Místo toho je to spíše a řídící procesor. Deleguje zpracování na dalších osm procesorů na čipu, Synergistic Processing Elements.

Další jedinečné prvky

 • HD televize PlayStation 3: Jedním z hlavních prodejních míst PS3 byl jeho vestavěný přehrávač disků Blu-ray s vysokým rozlišením. PS3 dokáže přehrávat nové HD Blu-ray filmy, hry PS3, CD a DVD. Dokáže dokonce „upscalovat“ filmy na DVD, které již vlastníte, aby na HDTV vypadaly lépe. Abyste mohli využívat schopnosti HD PS3, musíte si koupit HDMI kabel. Obě verze plně podporují HDTV.
 • Síť PlayStation 3: PlayStation 3 byla první domácí konzolí, která nabízela možnost být online a komunikovat s ostatními během hraní. To bylo poskytnuto prostřednictvím sítě PlayStation Network. PS3 vám umožňuje hrát hry online, stahovat obsah her a zábavy, nakupovat hudbu a hry a také přenášet stažené hry do systému PSP.

Síť PS3 je zcela zdarma k použití; dnes PlayStation Network nabízí širokou škálu služeb od streamování videa až po pronájem her. PS3 také podporuje chatování a procházení webu pomocí Sixaxis nebo jakékoli USB klávesnice.

Hardware a příslušenství PlayStation 3

PS3 je nejen výkonný, ale i krásný systém. Designéři společnosti Sony chtěli vytvořit herní systém, který by vypadal spíše jako kus špičkové elektroniky než jako hračka. Jak ukazují tyto obrázky, PS3 vypadá spíše jako zvukový systém navržený společností Bose než jako systém videoher. Při prvním uvedení na trh přišel 60GB PS3 v lesklé černé barvě se stříbrnou přízvučnou deskou chránící jednotku Blu-ray. 20GB PS3 přišel v „čiré černé“ a nemá žádnou stříbrnou desku. Jedním z největších překvapení, které nám PS3 přinesl, byl jeho zcela přepracovaný ovladač ve tvaru bumerangu. Nové Sixaxis vypadal hodně jako PS2 Dualshock řadič, ale tím podobnosti skončily. Namísto rachotu (vibrace v ovladači) představoval Sixaxis snímání pohybu. Sixaxis nebyl jediným novým doplňkem. K dispozici byl také adaptér paměťové karty, dálkové ovládání Blu-ray a HDMI AV kabel spolu se seznamem příslušenství PS3, které v té době přesahovalo stávající technologii domácích videoher.

Hry PS3

Výrobci herních konzolí, jako jsou Sony, Nintendo a Microsoft, rádi mluví o tom, který systém je výkonnější (ve skutečnosti je to PS3). Co ale stojí za to mít každou konzoli, jsou její hry. PS3 měl jeden z nejpůsobivějších seznamů her seřazených pro jeho spuštění 17. listopadu. Z rodiny vhodné, multiplatformní hry jako Sonic the Hedgehog exkluzivní tituly pro PS3 navržené s ohledem na hardcore hráče, Resistance: Fall of Man, PS3 měla od prvního dne k dispozici hvězdnou dávku her.

Několik titulů pro spuštění Playstation 3

 • Untold Legends: Dark Kingdom je jedním z úvodních titulů PlayStation 3. Tato akční hra na hrdiny umožňuje hráčům rozvíjet jednu z několika postav při jejich dobrodružstvích ve fantasy říši. Hra Untold Legends: Dark Kingdom, založená na populární franšíze PSP, v první den přináší do PS3 ohromující vizuální efekty a hluboké hraní.
 • Mobile Suit Gundam: Crossfire je jedním z nejznámějších japonských animovaných seriálů. Zatímco gundamové hry, karikatury a hračky byly v zámoří velkým hitem, na západě si zatím získaly velkou popularitu. Mobile Suit Gundam: CROSSFIRE doufá, že to změní tím, že přinese mecha (obří robot) boj širšímu publiku. Tato hra se točí kolem epického mecha boje, ve kterém hráči pilotují obří roboty, rozbíjejí stromy a střílejí na sebe rakety. CROSSFIRE byl překvapivým hitem spuštění PS3.

Více informací o PlayStation 3

PlayStation 3 byl nahrazen PlayStation 4 v roce 2013. PlayStation 4 obsahuje verzi aplikace, takže je vhodnější pro svět, kde jsou smartphony všudypřítomné. Na rozdíl od PS3 nepoužívá komplexní mobilní procesor. Díky tomu je pro vývojáře snazší vytvářet nové hry pro systém. FAQ

 • Je PlayStation 3 ukončen?

  Ano. Společnost Sony přestala v roce 2016 vyrábět konzoly PlayStation 3 pro americký a evropský trh a v roce 2017 ji ukončila v Japonsku.

 • Kolik stojí PlayStation 3?

  Vzhledem k tomu, že společnost Sony již nevyrábí nové PS3, nejlepší způsob, jak ji získat, je prostřednictvím prodejce třetí strany, který nabízí použité a renovované konzoly. To ale znamená, že ceny se mohou lišit. Obecně platí, že konzoli PlayStation 3 najdete za méně než 300 dolarů od prodejců jako Amazon, Newegg a eBay.

 • Jak otevřete PlayStation 3?

  Nejprve odpojte všechny kabely a cokoli připojené k portům USB. Odstraňte modrý šroub malým plochým šroubovákem, odstraňte nálepku (tím se ruší záruka) a vyjměte pevný disk. Poté odšroubujte šroub Torx a čtyři menší hvězdicové šrouby. Vysuňte horní víko z konzoly a odšroubujte sedm šroubů pod ním, poté zatáhněte nahoru a sejměte horní skořepinu.

 • Jak používáte ovladač PlayStation 3 na PC?

  Připojte ovladač k počítači, poté stáhněte a spusťte ScpToolkit. Nainstalujte ovladač DualShock 3 a pokud používáte Bluetooth, ovladač Bluetooth. Ujistěte se, že není zaškrtnutý ovladač DualShock 4. Podrobnější pokyny najdete v příručce Lifewire k používání ovladače PlayStation 3 na počítači.