Skip to content

Co je režim offline ve službě streamování hudby?

9 de Červenec de 2021
GettyImages 824992300 5a07381abeba3300377b612c

Režim offline je funkce streamovací hudební služby, která vám umožňuje poslouchat skladby bez nutnosti připojení k internetu. Tato technika se spoléhá na využití místního úložného prostoru pro ukládání potřebných zvukových dat do mezipaměti. V závislosti na typu hudební služby, kterou jste si předplatili, můžete mít offline přístup ke svým oblíbeným skladbám, rozhlasovým stanicím a seznamům skladeb. Důležitý je také software používaný hudební službou pro ukládání zvuku do mezipaměti. To lze omezit pouze na aplikaci pro stolní počítače, která stáhne potřebná zvuková data do úložiště vašeho počítače. Většina streamovacích hudebních služeb, které nabízejí tuto možnost offline, obvykle vyvíjí aplikace pro různé mobilní operační systémy, které také umožňují ukládání hudby do mezipaměti na přenosných zařízeních.

Jsou chvíle, kdy může být potřeba přeskočit streamovací službu, aby bylo možné přehrávat hudbu uloženou lokálně v zařízení.

Výhody a nevýhody

Výhodou použití offline režimu hudební služby je především přehrávání vaší cloudové hudební sbírky, když nemáte připojení k internetu. Pokud jde o některá pozitiva, přenosná zařízení spotřebovávají při streamování hudby více energie z baterie, takže použití režimu offline k poslechu vašich oblíbených skladeb vám obvykle poskytne více času na přehrávání, než budete muset znovu nabít – tím se také prodlouží životnost baterie z dlouhodobého hlediska. Z praktického hlediska také neexistuje žádná prodleva sítě (buffering), když je veškerá vaše hudba uložena lokálně. Přehrávání a přeskakování skladeb bude prakticky okamžité, protože veškerá požadovaná zvuková data jsou uložena na pevný disk, flash paměťovou kartu atd. Nevýhodou ukládání hudby do mezipaměti je, že máte omezené množství úložného prostoru. Velmi často mohou být požadavky na úložiště zvláště omezeny na mobilních zařízeních, jako jsou smartphony, které také potřebují prostor pro jiné typy médií a aplikací. Pokud používáte přenosné zařízení, které již má málo místa, nemusí být použití offline režimu hudební služby tou nejlepší volbou.

Lze jej použít k synchronizaci seznamů skladeb?

Mnoho hudebních služeb, které nabízejí offline ukládání do mezipaměti pro hudební stopy, vám také umožňuje synchronizovat cloudové seznamy skladeb s přenosným zařízením. To vytváří plynulý způsob, jak si užít svou hudební knihovnu a udržovat své seznamy skladeb synchronizované, aniž byste museli být neustále připojeni k hudební službě.

Jsou stažené skladby chráněny proti kopírování?

Pokud platíte předplatné za službu streamování hudby, která má režim offline, pak soubory, které ukládáte do mezipaměti, budou vybaveny ochranou proti kopírování DRM. Tím se zajistí dostatečná kontrola autorských práv ke skladbám, které stáhnete, a že hudební služba může udržovat své licenční smlouvy s různými zúčastněnými nahrávacími společnostmi. Z tohoto pravidla existuje výjimka; pokud používáte službu cloudového úložiště, která vám umožňuje nahrávat vlastní hudební soubory za účelem streamování nebo stahování do jiných zařízení, pak ochrana DRM proti kopírování zjevně nebude fungovat. To platí také v případě nákupu skladeb ve formátu, který je bez omezení DRM.