Skip to content

Co je síťový přehrávač médií?

7 de Červenec de 2021
GettyImages 944229640 4a7d9cfd6be840899d845b362c7e100f

V tomto světě streamovací zábavy, ať už od Netflixu, Hulu, Amazonu nebo kterékoli z populárních živých televizních služeb, je postaven na síťovém přehrávači médií. Ale co přesně je síťový přehrávač médií? Vzhledem k jejich široké škále si mnoho lidí není zcela jistých. Všechny mají stejné základní prvky a vlastnosti. Tyto síťové videopřehrávače usnadňují sdílení vašich médií, ať už z počítače nebo internetu, v domácím kině.

Co je to Network Media Player?

Mnoho lidí pojem „síťový přehrávač médií“ nezná. Aby toho nebylo málo, výrobci mohou tomuto zařízení říkat různá jména, například „přehrávač digitálních médií“, „adaptér digitálních médií“, „přehrávač médií“, „prodlužovač médií“. Televizory a komponenty domácího kina s přidanými schopnostmi najít vaše média a přehrávat je, přinést více zmatku. Tato zařízení domácího kina lze jednoduše nazvat inteligentní televizor, přehrávač Blu-ray Disc s připojením k internetu nebo síťový audio / video přijímač.

I když je pohodlné ukládat fotografie, hudbu a filmy do počítače, není vždy nejpříjemnější je sdílet je, když se tlačíte kolem monitoru. Pokud jde o domácí zábavu, obvykle dáváme přednost kopání zpět na pohovku, před velkou obrazovku, sledovat filmy nebo sdílet fotografie, když posloucháme hudbu na velkých širokopásmových reproduktorech. Síťový přehrávač médií je jedním z řešení, jak to všechno umožnit.

Klíčové vlastnosti síťového přehrávače médií

Síť – Pravděpodobně jste (nebo váš poskytovatel internetu) nastavili „domácí síť“, která umožní všem počítačům ve vaší domácnosti sdílet jedno připojení k internetu. Stejná síť umožňuje sdílet soubory a média, která jsou uložena v jednom připojeném počítači, prohlížet je na jiných počítačích, v televizi nebo dokonce ve smartphonu.

Média – Toto je termín běžně používaný k označení filmů, videí, televizních pořadů, fotografií a hudebních souborů. Některé síťové přehrávače médií mohou přehrávat pouze jeden typ média, například hudební soubory nebo soubory fotografií. Je důležité si uvědomit, že fotografie, videa a hudbu lze ukládat v různých typech souborů nebo „formátech“. Při výběru síťového přehrávače médií se budete chtít ujistit, že dokáže přehrávat typy souborů, které máte uložené v počítačích.

Hráč – I když vám může být definice „hráče“ zřejmá, jedná se o důležitý rozdíl pro tento druh zařízení. První funkcí přehrávače je připojení k vašim počítačům nebo jiným zařízením a přehrávání nalezeného média. Poté můžete sledovat, co přehrává na mediálním vykreslovacím zařízení – na televizní obrazovce nebo poslouchat na audio / video přijímači domácího kina.

Roku Express (nahoře) - Roku Ultra (dole) mediální streamery (bez měřítka)

Síťové přehrávače médií také streamují hudbu a fotografie z internetu a některé vám také mohou umožnit stažení obsahu a jeho uložení pro pozdější přístup. V obou případech již nemusíte procházet web v počítači, abyste si mohli užívat videa z oblíbených webů, jako je YouTube nebo Netflix; poslouchat hudbu od Pandory, last.fm nebo Rhapsody; nebo zobrazit fotografie z Flickru. Mnoho síťových přehrávačů médií se k těmto webům připojuje pouhým kliknutím na ikonu, kterou je schopen zobrazit na obrazovce televizoru, když je vybrán tento zdroj (nebo samotnou televizí, pokud je již v síti).

Samostatné přehrávače nebo televizory s vestavěnými síťovými přehrávači médií

Řada výrobců vyrábí síťové přehrávače médií, které jsou samostatnými zařízeními. Jejich jedinou funkcí je streamování hudby, filmů a fotografií z jiných zdrojů pro přehrávání na vašem televizoru a audio / video přijímači a reproduktorech. Tyto set-top boxy se připojují k vaší domácí síti, a to bezdrátově nebo ethernetovým kabelem. Často jsou malé, o velikosti tlustého brožovaného románu. Porovnejte tato zařízení přehrávače síťových médií s ostatními komponenty domácího kina, která mají schopnost streamovat média z vašich počítačů a sítě nebo online.

Fire TV Amazon 4K, Fire TV Stick a TV Fire Edition

Funkce síťového přehrávače médií může být snadno zabudována do TV nebo jiné zábavní komponenty. Mezi zařízení, která se mohou připojit přímo k počítačům a sítím, patří síťové přehrávače disků Blu-ray, audio / video přijímače, TiVo a další digitální videorekordéry a herní konzole jako Playstation 3 a Xbox 360. Kromě toho prostřednictvím stahovatelných aplikací , mediální streamery od společností Roku (box, streaming stick, Roku TV), Amazon (Fire TV, Fire TV Stick) a Apple (Apple TV), mohou také provádět funkce síťového přehrávače médií, jako je přístup k mediálním souborům uloženým v PC a mediální servery. Mějte však na paměti, že i síťové přehrávače médií a streamery médií mohou také streamovat obsah z internetu, streamer médií nemůže stahovat a ukládat obsah pro pozdější prohlížení. Většina z těchto zařízení se připojuje k ethernetovému připojení nebo Wi-Fi.

Je to všechno o sdílení

Ať už si vyberete vyhrazené zařízení pro přehrávání médií v síti nebo součást TV nebo domácího kina, která má tyto funkce zabudované, abyste si mohli vychutnávat svá média, ujistěte se, že máte vše, co potřebujete pro správné nastavení domácí sítě, aby vše fungovalo.

Příklad nabídky Netflix

Je však také důležité zdůraznit, že zatímco Network Media Player může streamovat jak obsah z internetu, tak obsah uložený na lokálních zařízeních, jako jsou PC, smartphony atd … zařízení, které je jednoduše označeno jako Media Streamer (například jako Roku box), může streamovat obsah pouze z internetu. Jinými slovy, všechny síťové přehrávače médií jsou streamery médií, ale streamery médií nemají všechny funkce, které má síťový přehrávač médií. Další podrobnosti o rozdílech mezi Network Media Player a Media Streamer najdete v našem článku o tom, co je to Media Streamer.