S popularitou mobilních her, jako je Pokemon Go a zařízení, jako jsou Oculus Rift a HTC Vive, se rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR) staly hlavním proudem. Co je to však smíšená realita (MR) a v čem se liší od ostatních technologií vizuálního zobrazení? Nejlepší způsob, jak to popsat, je kombinace technologií rozšířené reality a virtuální reality.
Smíšená realita vs. rozšířená realita a virtuální realita
AR, VR a MR jsou si v mnoha ohledech podobné, ale každý má odlišné vlastnosti a použití.
- AR překrývá digitální objekty do reálného světa. Tato technologie je v inteligentních brýlích, které překrývají informace na displeji, jako jsou předpovědi počasí nebo navigace. Obsah AR obvykle není ukotven v prostoru a bude se často pohybovat podle toho, jak se uživatel otočí.
- VR využívá náhlavní soupravu k ponoření uživatelů do zcela virtuálního prostředí. Uživatelé budou běžně používat ruční ovladače k interakci s digitálními objekty. Majetek ve světě lze ukotvit také ve vesmíru, i když to není nutné.
- MR využívá náhlavní soupravu k překrytí aktiv generovaných počítačem v reálných prostředích. Tyto virtuální objekty jsou také ukotveny v prostoru, což uživateli umožňuje prohlížet je z různých úhlů. Prostředky lze také navrhnout tak, aby reagovaly na fyzická gesta uživatele nebo hardwarový řadič.
Sluchátka se smíšenou realitou
Náhlavní soupravy MR udržují ruce nositele volné k provádění fyzických úkolů. A protože se virtuální položky objevují v reálném prostoru, je tato technologie vhodná pro pracovní prostředí. Například animace oprav lze překrýt přes skutečné strojní zařízení a ukázat uživateli, jak spojovat součásti. MR navíc funguje dobře pro zábavní účely. Hry mohou začlenit blízké objekty, jako jsou stoly a další povrchy, a vytvořit tak realističtější hru, než je možné u AR. Vynikajícím příkladem je střelba laserem na mimozemšťany, kteří procházejí zdmi, nebo hledání virtuálních zvířat schovaných pod stoly. Ačkoli je technologie MR relativně nová, několik výrobců vyvíjí a vydává svá vlastní zařízení.
Co bude dál se smíšenou realitou?
Zatímco MR je rodící se technologie, signály od technologických gigantů, jako jsou Qualcomm, Microsoft a Intel, jsou slibné. Všichni značně investují do technologie MR, vyvíjejí základní systémy a programovací nástroje v naději, že plně využijí svůj potenciál. A když se umístí vedle AR a VR, zdá se být jasné, že MR má dobrou šanci stát se jádrem další vlny výpočetní techniky.