Skip to content

Co je Super-AMOLED (S-AMOLED)?

21 de Červen de 2021
high definition television monitor close up full frame LA8656 001 59c2ec4d9abed50011ef1f0f

S-AMOLED (superaktivní aktivní maticová dioda emitující světlo) je marketingový výraz, který označuje technologii displeje používanou v různých elektronických zařízeních. Název „super“ ji odlišuje od starších, méně pokročilých verzí (OLED a AMOLED). S-AMOLED může také jít pod jménem super amorfní organická světelná diodanebo super amorfní OLED protože používá amorfní křemíkovou technologii.

Rychlý základ na OLED a AMOLED

Displeje využívající organické diody emitující světlo (OLED) obsahují organické materiály, které se rozsvítí při kontaktu s elektřinou. Aspekt aktivní matice AMOLED jej odlišuje od OLED. AMOLED je tedy druh technologie obrazovky, která zahrnuje nejen způsob zobrazení světla, ale také metodu detekce dotyku (část „aktivní matice“). I když je pravda, že tato metoda je také součástí AMOLED displejů, super-AMOLED se mírně liší. Zde je stručný souhrn některých výhod a nevýhod displejů AMOLED. Profesionálové

  • Široké pozorovací úhly
  • Podpora velké škály barev
  • Skvělý displej černé
  • Dlouhá výdrž baterie při použití tmavších barev

Nevýhody

  • Přesycené obrázky
  • Zkrácená výdrž baterie při zobrazení zářivých barev

Displeje AMOLED jsou známé tím, že dokážou v případě potřeby vykreslit hlubokou černou barvu, obrovské plus na každém displeji a něco, co si hned všimnete při srovnání se standardním IPS (přepínání v rovině) LCD (displej z tekutých krystalů). Výhoda je zřejmá při sledování filmu nebo sledování obrazu, který má obsahovat „pravou“ černou. Technologie AMOLED zahrnuje vrstvu za OLED panelem, která poskytuje světlo každému pixelu namísto použití podsvícení jako u LCD displejů. Protože každý pixel lze podle potřeby obarvit, lze pixely ztlumit nebo vypnout, aby se vytvořila skutečná černá barva místo toho, aby pixely blokovaly příjem světla (jako u LCD). To také znamená, že obrazovky AMOLED jsou skvělé pro zobrazování široké škály barev; kontrast proti bílým je nekonečný (protože černé jsou absolutně černé). Na druhou stranu tato úžasná schopnost usnadňuje, aby obrázky byly příliš živé nebo přesycené.

Super-AMOLED vs. AMOLED

AMOLED je podobný Super-AMOLED nejen podle názvu, ale i podle funkce. Ve skutečnosti je Super-AMOLED identický s AMOLED ve všech ohledech kromě jednoho, ale je to ten jediný způsob, který dělá všechny rozdíly. Tyto dvě technologie jsou stejné v tom, že zařízení, která je používají, mohou obsahovat světelné a dotykové senzory, aby bylo možné číst a manipulovat s obrazovkou. Vrstva, která detekuje dotyk (nazývá se digitizér nebo kapacitní vrstva dotykové obrazovky), je však zabudována přímo do obrazovky v displejích Super-AMOLED, zatímco je to zcela samostatná vrstva na horní obrazovky v AMOLED displejích. To se nemusí zdát jako zásadní rozdíl, ale displeje Super-AMOLED mají oproti displejům AMOLED mnoho výhod kvůli způsobu, jakým jsou tyto vrstvy navrženy:

  • Zařízení může být tenčí, protože technologie pro displej a dotek jsou ve stejné vrstvě.
  • Vyšší kontrast a absence vzduchové mezery mezi digitizérem a skutečnou obrazovkou poskytují ostřejší a živější zobrazení.
  • Na obrazovku Super-AMOLED je třeba dodávat méně energie, protože nevytváří tolik tepla jako starší technologie obrazovky. To je částečně způsobeno skutečností, že pixely jsou ve skutečnosti vypnuté, a proto při zobrazování černé nevyzařují světlo / nevyužívají energii.
  • Obrazovka je citlivější na dotek.
  • Odraz světla je snížen, protože tam není tolik vrstev, což usnadňuje čtení venku v jasném světle.
  • Vyšší obnovovací frekvence pomáhá zrychlit dobu odezvy.

Výroba technologie za displeji Super-AMOLED je však nákladnější. Stejně jako většina technologií se to pravděpodobně změní, protože více výrobců začleňuje AMOLED do svých televizorů, smartphonů a dalších zařízení. Zde jsou některé další nevýhody technologie AMOLED:

  • Organické materiály nakonec zemřou, takže displeje AMOLED se degradují rychleji než LED a LCD. Ještě horší je, že materiály použité k vytvoření jednotlivých barev mají různé délky života, což způsobuje znatelný rozdíl v celkové uniformitě, jak barvy mizí (např. Modré OLED filmy nevydrží tak dlouho jako červené nebo zelené).
  • Vypálení obrazovky je u AMOLED riziko z důvodu nejednotného použití pixelů. Tento efekt je ještě umocněn tím, že modré barvy odumírají a zanechávají červené a zelené barvy, aby uvolnily vůli a zanechaly otisk v průběhu času. To znamená, že tento problém nemá vliv na displeje s vysokým počtem pixelů na palec.

Typy Super-AMOLED displejů

Někteří výrobci mají pro displeje Super-AMOLED vybavené specifickými funkcemi svých zařízení další podmínky. Například HD Super-AMOLED je popisem displeje Super-AMOLED společnosti Samsung s vysokým rozlišením 1280×720 nebo vyšším. Dalším je Super-AMOLED Advanced od společnosti Motorola, který označuje displeje, které jsou jasnější a mají vyšší rozlišení než obrazovky Super-AMOLED. Tyto displeje používají k ostření pixelů technologii nazvanou PenTile. Mezi další patří Super-AMOLED Plus, HD Super-AMOLED Plus, Full HD Super-AMOLED a Quad HD Super-AMOLED.