Skip to content

Co je to dotyková obrazovka a jak fungují?

6 de Červenec de 2021
man coffee cup pen 5956b0945f9b58843f106152

Dotyková obrazovka je jakýkoli displej, se kterým komunikujete dotykem. Dotykové obrazovky najdete v mnoha produktech, včetně osobní elektroniky a počítačů, a také na místech, jako jsou kiosky, kde se prodávají lístky na metro nebo pokladna v obchodě. Zde uvádíme základní informace o tom, jak fungují a proč byste si možná měli vybrat zařízení s dotykovou obrazovkou přes možnost bez dotykové obrazovky.

Rozdíl mezi odporovými a kapacitními dotykovými obrazovkami

Existují dva druhy dotykových obrazovek: odporové a kapacitní. Odporová dotyková obrazovka odolává dotyku vašeho prstu. Vyžaduje pero nebo elektronické pero nebo v některých případech určitou sílu z prstu. Kartáčování ruky po obrazovce nemá žádný účinek. Odporové dotykové obrazovky najdete na místech, jako je supermarket, kde poskytnete svůj elektronický podpis k zaplacení účtu. Naproti tomu je kapacitní dotyková obrazovka navržena tak, aby fungovala konkrétně dotykem prstu. Kapacitní dotykové obrazovky najdete v chytrých telefonech a tabletech, což jsou typické typy displejů používaných ve spotřební elektronice.

Jak fungují dotykové obrazovky

Odporová dotyková obrazovka funguje tak, že horní část displeje, kterého se dotknete, přijde do kontaktu s elektricky vodivou vrstvou pod ním. Tato vrstva dole vždy prochází elektrickým proudem. Když se dvě vrstvy dotknou, proud se změní a zaregistruje váš dotyk. Pokud na tyto displeje stisknete prstem, můžete cítit, že se displej mírně ohne. Díky tomu to funguje. Když na horním displeji u pokladny stisknete pero, přijde do kontaktu s vrstvou přímo pod ní, aby zaregistrovalo váš pohyb. Někdy, zejména na starších displejích, musíte silněji stisknout, aby se váš podpis zaregistroval.

Naproti tomu kapacitní dotykové obrazovky nepoužívají tlak jako způsob registrace vašeho dotyku. Místo toho registrují dotyk, kdykoli se jich dotkne cokoli s elektrickým proudem – včetně lidských rukou -. Displej je tvořen tunami drobných drátů, které jsou menší než lidský vlas. Když se vaše ruka dotkne obrazovky, dokončíte obvod, který způsobí, že displej zaregistruje váš dotek. Dotykové obrazovky nefungují, když nosíte běžné rukavice, protože elektrický proud z vašeho těla se nemůže spojit s displejem.

Jak fungují klávesnice na dotykové obrazovce

Virtuální klávesnice na zařízení s dotykovou obrazovkou funguje tak, že odešle zprávu do počítače v zařízení a dá jí přesně vědět, kde na displeji k dotyku došlo. Protože systém ví, kde jsou tlačítka, zobrazí se na obrazovce písmeno nebo symbol. K registraci klepnutí na určitých místech nepotřebujete klávesnici. Spouštění aplikací, klepnutí na tlačítko Přehrát / Pozastavit při poslechu hudby nebo použití tlačítka pro zavěšení při ukončení telefonního hovoru nevyžadují klávesnici. Dotykové obrazovky téměř vždy fungují spolehlivě, a pokud ne, existují základní opravy dotykové obrazovky, které můžete použít pro uvedení do provozu.

Proč jsou dotykové obrazovky oblíbené

Existuje několik důvodů, proč jsou dotykové obrazovky oblíbené. Pro začátečníky lze obrazovky použít jako klávesnici i jako obrazovku. Využití stejného prostoru pro více účelů znamená, že můžete mít větší displej. Jako dobrý příklad toho můžete uvést originální smartphony Blackberry. K práci potřebovali tradiční fyzickou klávesnici, takže displej zabral polovinu zařízení. Rychlý posun vpřed o několik let a původní iPhone zvýšil realitu obrazovky, když umístil klávesnici na dotykovou obrazovku. Uživatelé měli okamžitě více prostoru pro hraní her, sledování videí a procházení webu. Dalším důvodem pro přechod na dotykové obrazovky je, že vydrží déle. Fyzická tlačítka vyžadují k fungování malé části. Tyto součásti se časem opotřebovávají a způsobují, že se tlačítka lepí, přestávají fungovat nebo spadnou. Na rozdíl od toho může dotyková obrazovka fungovat na miliony dotyků. Dotykový telefon je větší pravděpodobnost pádu než výklopný telefon s tlačítky; pokud je však o oba telefony postaráno a nejsou poškozeny, má dotyková obrazovka delší funkční životnost. Dotykové obrazovky se čistí snadněji než jejich protějšky na hmatové klávesnici. Už jste někdy zkoušeli vyčistit klávesnici počítače? Stírání obrazovky iPhonu je mnohem jednodušší.

Proč byste možná chtěli dotykovou obrazovku

Všichni významní výrobci telefonů přešli na dotykové obrazovky. S telefony s dotykovou obrazovkou můžete spouštět aplikace, sledovat videa a poslouchat streamované hudební služby, jako jsou Pandora a Spotify. Pokud jde o počítače, důvody, proč byste si měli pořídit zařízení s dotykovou obrazovkou, jsou temnější. Ne všichni výrobci nabízejí počítač s dotykovou obrazovkou, ale mnoho z nich. Největším důvodem, proč se rozhodnout pro model s dotykovou obrazovkou, je, pokud chcete počítač používat jako tablet. V takovém případě je něco jako Microsoft Surface Pro vynikající volbou. Zařízení má všechny stejné funkce jako tradiční notebook, navíc můžete vyjmout klávesnici a použít ji jako tablet. Získáte také superlehké zařízení, se kterým se můžete pohybovat. Budete překvapeni, jak užitečné je mít dotykovou obrazovku. Nebudete používat dotykovou obrazovku na svém notebooku tak často jako na smartphonu, ale existují situace, kdy používání jednoho může zefektivnit to, co děláte. Například když vyplňujete online formulář, je klepnutí na obrazovku pro přesun do dalšího pole snazší než navigace tam pomocí myši. Podobně můžete dokument podepsat prstem na počítači s dotykovou obrazovkou. Podepisování na obrazovce je rychlejší než tisk dokumentu, jeho podepisování a skenování, aby byl znovu digitální. Počítače s dotykovou obrazovkou se hodí také při čtení dlouhého článku. Chcete-li během čtení přiblížit určitou část stránky, dotyková obrazovka vám umožní přiblížit přiblížení stejně jako na smartphonu, abyste se přiblížili akci.