Skip to content

Co je to geocaching?

5 de Červenec de 2021
GettyImages 130850056 94c227e1840e4f2db67f56b698444bc6

Geocaching je outdoorová aktivita, která kombinuje technologii globálního pozičního systému (GPS) s hledáním pokladů. Základní myšlenkou je, že někdo skryje mezipaměť malých položek, poznamená si souřadnice a poté tyto souřadnice nahraje na web. Ostatní lidé pak mohou pomocí těchto souřadnic najít mezipaměť, podepsat knihu jízd, nechat malou vlastní položku a poté ji vrátit zpět, aby ji mohla najít další osoba.

Co je to Geocache?

Geocache je malý kontejner odolný proti povětrnostním vlivům, který byl skryt pro geocachery, aby ho našli. Obsah se bude lišit od jedné instance k další, ale každá geocache obsahuje knihu deníků, kterou mohou geocachery podepsat po úspěšném nalezení, a většina obsahuje sortiment drobných předmětů, které se označují jako lup. Geocachery mohou po úspěšném nalezení jednu položku odebrat, ale pouze pokud ji nahradí něčím se stejnou nebo vyšší hodnotou.

Základní pokyny pro geocaching

Geocaching může být snadný nebo obtížný v závislosti na tom, kde je konkrétní mezipaměť skrytá, a na tom, jak moc bylo dbáno na její uložení. Některé kešky jsou výzvou k dosažení kvůli obtížnému nebo odlehlému terénu a některé je těžké najít kvůli obzvláště chytrému úkrytu. Takto vypadá obecný proces hledání geocache:

 1. Získejte souřadnice místní geocache.

 2. Vyhledejte mezipaměť pomocí ručního zařízení GPS, aplikace v telefonu nebo jiných navigačních technik.

 3. Rozpoznejte skryté umístění mezipaměti. Geocachery jsou chytré a mezipaměť může být obtížné najít, i když jste na správném místě. Podívejte se na věci nahoře a dole a zkuste vymyslet, kde byste mohli skrýt mezipaměť v tomto terénu.

 4. Po úspěšném nalezení geocache: podepište deník, odstraňte jednu položku, pokud chcete, vložte do vyrovnávací paměti položku stejné nebo větší hodnoty, pokud jste ji odstranili, a opatrně vraťte mezipaměť do jejího úkrytu.

 5. Pečlivě prohlédněte web a odstraňte veškeré známky své přítomnosti. Nezjednodušte to pro příštího geocachera, ale také to neztěžujte.

Co jsou sledovatelné objekty geocachingu?

Většina položek nebo lup, které se nacházejí v geocache, jsou jen malé drobné drobnosti, které si můžete vzít nebo nechat, jak chcete. Trackovatelné předměty se trochu liší v tom, že jsou konkrétně určeny k přesunutí z jedné geocache do druhé. Pokud zjistíte, že je trackovatelný, vezměte si jej, pouze pokud plánujete jeho přesun do další mezipaměti v blízké budoucnosti. Existuje několik různých typů tracků:

 • Cestovní chyby: Toto je originál, který lze sledovat, a má formu kovových značek pro psy připojených k jiné položce. Psí známky obsahují sledovací číslo a některé pokyny. Pokud nějaký najdete, můžete navštívit web geocaching.com a zjistit, co dělat.
 • Geocoiny: Jedná se o malé mince s jedinečnými vzory a sledovacími čísly. Pokud byla mince aktivována, budete moci zjistit, co s ní dělat, na webu jako geocaching.com. Pokud nebyla aktivována, můžete ji aktivovat sami a umístit ji do své vlastní geocache, pokud chcete.
 • Ostatní sledovatelné: Můžete najít samolepky, lega a další drobné předměty se sledovacími kódy. Položka vás může nasměrovat na sledovací web. V takovém případě tam můžete zadat kód a zjistit cíl položky.

Pokud najdete trackovatelný, máte několik možností. Můžete ji nechat další osobě nebo si ji můžete vzít. Pokud se jej rozhodnete využít, etiketa geocachingu vyžaduje, abyste zadali měřicí kód na příslušný web, obvykle geocaching.com, a zjistili cíl položky. Vlastník sledovatelného může chtít, abyste jej přesunuli do jiné nedaleké mezipaměti, nebo může mít konkrétní cíl. Pokud nejste ochotni pomoci trackovatelnému dosáhnout svého cíle, nechte jej v mezipaměti pro další osobu.

Potřebné vybavení pro geocaching

Než vyrazíte na svůj první lov na poklady, je důležité se ujistit, že máte správné vybavení, abyste mohli svou práci dokončit. Přesné vybavení, které budete potřebovat, bude záviset na umístění vašeho dotazu. Například geocache ukrytá v místním parku bude přístupnější než ta, která je se svolením vzdálena v lesích nějakého soukromého lesa. Geocaching je docela snadné se dostat, ale potřebujete tyto základy na minimum:

 • GPS zařízení: K vyhledání souřadnic geocache postačí ruční GPS jednotka nebo odolný smartphone s integrovaným GPS.
 • Záložní napájení: Extra baterie nebo přenosná nabíječka, která udrží váš GPS tracker nebo telefon v chodu, pokud se baterie vybijí.
 • Způsob, jak se přihlásit do deníku: Některé mezipaměti obsahují pero, ale pro případ si nějaké přineste.
 • Nové deníky: Pokud je stávající deník plný, budete moci opustit zcela nový, aby lidé mohli geocache používat dál.
 • Lup: Pokud si chcete z mezipaměti cokoli vzít, nezapomeňte na malou položku nebo stejnou nebo větší hodnotu.

V závislosti na okolnostech, jako je počasí a obtížnost dosažení zvolené geocache, můžete také zabalit položky jako:

 • UV světlo, pokud jedete po noční cache s UV reflektory.
 • Nástroje jako svítilna, malé zrcadlo, výsuvný magnet a flexibilní mechanický nástroj pro vyzvednutí vám pomohou najít a dosáhnout mezipaměti.
 • Voda a občerstvení, které vás udrží hydratované a načerpané.
 • Váleček na kulatiny, pokud se chystáte po microcache.
 • Fotoaparát pro pořízení několika snímků vaší cesty.
 • Déšť, pokud je šance, že se počasí může otočit.
 • Dítě první pomoci včetně obvazů a antiseptik.
 • Pokud se chystáte být v oblasti s kousajícím nebo bodavým hmyzem, postříkejte je.
 • Sluneční clona, ​​pokud existuje šance, že budete na chvíli venku na slunci.
 • V případě potřeby povolení být na zemi, kde je skrytá cache.

Kde najdete souřadnice geocache?

Existuje mnoho zdrojů pro souřadnice geocache. Tento koníček začal v seznamu adresátů pro nadšence GPS, ale dnes můžete najít souřadnice na webových stránkách a v aplikacích. Zde jsou některá z nejlepších míst k vyhledání souřadnic pokladů ve vaší oblasti:

 • Geocaching.com: Toto je nejstarší a nejoblíbenější zdroj pro souřadnice geocache. Členství je vyžadováno, ale poskytuje mnoho informací o obtížnosti dosažení každé mezipaměti a dokonce i aplikaci, která vám pomůže při hledání.
 • OpenCaching.us: Tento web má méně geocache, ale všechny mezipaměti odeslané uživateli jsou ověřeny a schváleny zaměstnanci. Kromě tradičních geocache mají také varianty, jako jsou webové kamery a podcastové mezipaměti.
 • Terracaching.com: Tento web je exkluzivnější, protože členství není otevřené. Noví členové musí být sponzorováni stávajícími členy, což vyžaduje, abyste se setkali se stávajícími členy, pokud ještě žádné neznáte.
 • EarthCache: Tento web provozuje americká geologická společnost a pro některé funkce se spojil s Geocaching.com. Místo hledání mezipamětí, které ostatní lidé skryli, vás přesměruje na jedinečné a zajímavé geologické prvky.