Mobilní telefon je jakýkoli přenosný telefon, který k uskutečňování a přijímání hovorů využívá technologii mobilní sítě. Název pochází z buněčné struktury těchto sítí. Existuje nějaký zmatek ohledně toho, že jsou mobilní telefony klasifikovány odlišně od smartphonů. Stále technicky je každý mobilní telefon, od nejnovějšího telefonu Android po telefon s nejjednodušší funkcí, mobil. Je to všechno o technologii používané k přenosu vašich hovorů, nikoli o tom, co samotný telefon může nebo nemůže dělat. Dokud může telefon vysílat signál do mobilní sítě, je to mobilní telefon.
Získání správných podmínek
Pojem „mobilní telefon“ je zaměnitelný s pojmy „mobilní telefon“ a „mobilní telefon“. Všechny znamenají totéž. Pojem „smartphone“ znamená mobilní telefon, který nabízí pokročilé funkce nad rámec volání, zpráv SMS a základního softwaru organizátoru. Když lidé mluví o mobilních telefonech, obvykle se pro označení jednoduchého telefonu používá „mobilní telefon“. Naproti tomu „smartphone“ popisuje pokročilé telefony s dotykovou obrazovkou.
Historie mobilních telefonů
Společnost Motorola vyvinula první komerčně dostupný mobilní telefon v letech 1973 až 1983 a začala se prodávat v USA počátkem roku 1984. Tento obří 28uncový mobilní telefon, nazývaný DynaTAC 8000x, stál 3 995 dolarů a potřeboval se nabít už po 30 minutách používání. DynaTAC 8000x je ve srovnání se zařízeními, která dnes používáme, téměř nerozpoznatelný jako mobilní telefon. Odhaduje se, že na konci roku 2020 bylo používáno více než 6 miliard mobilních telefonů (včetně smartphonů). 1:54
Proč se jim říká chytré telefony?
Mobilní sítě
Buněčná síť, která dává mobilním telefonům jejich jméno, se skládá z mobilních stožárů nebo věží rozmístěných po celé zemi v podobě mřížky. Každý stožár pokrývá relativně malou oblast mřížky, obvykle kolem 10 čtverečních mil, nazývanou buňka. Velcí mobilní operátoři, jako jsou AT&T, Verizon a T-Mobile, staví a používají vlastní mobilní věže a kontrolují úroveň mobilního pokrytí, které mohou poskytnout. Mobilní poskytovatelé nevlastní veškerou zemi, na které se nacházejí jejich věže; místo toho si velké společnosti často pronajímají pozemky od vlastníků. Na druhé straně velcí dopravci často umožňují menším regionálním dopravcům používat své věže za poplatek. Když voláte z mobilního telefonu, signál se šíří vzduchem k nejbližšímu stožáru nebo věži. Poté je předáno do přepínací sítě a nakonec do sluchátka osoby, které voláte, prostřednictvím nejbližšího stožáru. Předpokládejme, že telefonujete například při cestování v jedoucím vozidle. V takovém případě se můžete rychle přesunout z dosahu jedné věže buněk do dosahu druhé. Žádné dvě sousední buňky nepoužívají stejnou frekvenci, aby se vyhnuly interferenci, ale přechod mezi oblastmi buněčného stožáru je obvykle bezproblémový.
Buněčné pokrytí
V některých zemích je mobilní pokrytí dostupné téměř kdekoli, pokud jste u jednoho z velkých národních operátorů – teoreticky. Jak se dalo očekávat, buněčné pokrytí ve vysoce osídlených oblastech je obvykle lepší než pokrytí ve venkovských nebo řídce osídlených oblastech. Pokud uvažujete o změně operátora, prozkoumejte nejprve jeho pokrytí ve vaší oblasti. Buněčné stožáry ve městech jsou často blízko sebe, někdy jen několik set stop od sebe, protože budovy a jiné stavby mohou interferovat se signálem. V otevřených prostorech může být vzdálenost mezi stožáry několik mil, protože zde nejsou žádné budovy ani jiné stavby narušující rádiové vlny. Pokud je mobilní signál slabý (spíše než neexistující), mohou si spotřebitelé koupit mobilní opakovač nebo prodlužovač sítě, které oba mohou zesílit a zesílit slabý signál.