LCD televizory jsou v dnešní době rozhodně nejběžnější dostupnou televizí pro spotřebitele a se zánikem plazmy si většina myslí, že jediným typem jsou LCD (LED/LCD) televizory. Ve skutečnosti tomu tak není, protože je k dispozici jiný typ televizoru, který má ve skutečnosti určité výhody oproti LCD – OLED.
Co je to OLED TV
OLED je zkratka pro Organic Light Emitting Diode. OLED je výsledkem technologie LCD, která k vytváření obrázků využívá organické sloučeniny formované do pixelů, aniž by bylo nutné další podsvícení. Výsledkem je, že technologie OLED umožňuje velmi tenké obrazovky, které jsou mnohem tenčí než tradiční LCD a plazmové obrazovky. OLED je také označován jako organická elektroluminiscence.
OLED versus LCD
OLED je podobný LCD v tom, že OLED panely mohou být rozmístěny ve velmi tenkých vrstvách, což umožňuje konstrukci tenkého rámečku TV a energeticky efektivní spotřebu energie. Také, stejně jako LCD, OLED podléhá vadám mrtvých pixelů. Na druhou stranu, i když OLED televizory mohou zobrazovat velmi barevné obrázky a jednou slabinou OLED oproti LCD je světelný výstup. Manipulací se systémem podsvícení mohou být LCD televizory navrženy tak, aby vyzařovaly o 30% více světla než nejjasnější OLED televizory. To znamená, že LCD televizory fungují lépe v prostředích se světlými místnostmi, zatímco OLED televizory jsou vhodnější pro místnosti s tlumeným osvětlením nebo světlem.
OLED versus plazma
OLED je podobný plazmě v tom, že pixely se samy emitují. Rovněž, stejně jako plazma, lze vytvářet hluboké úrovně černé. Stejně jako plazma však OLED podléhá spálení.
OLED versus LCD a plazma
V současné době mají OLED displeje kratší životnost než LCD nebo plazmové displeje, přičemž největší část představuje modrá část barevného spektra. Také, když se dostaneme k jemným, velkoplošným OLED televizorům, jsou ve srovnání s LCD nebo plazmovými televizory vyšší náklady. Na druhou stranu OLED televizory zobrazují dosud nejlepší obraz na obrazovce. Barva je vynikající a protože pixely lze jednotlivě zapínat a vypínat, OLED je jedinou televizní technologií, která dokáže zobrazit absolutně černou. Panely OLED TV lze také vyrábět tak tenké, že je lze také ohýbat – což má za následek vzhled zakřivených televizorů (Poznámka: Některé LCD televizory byly vyrobeny také se zakřivenými obrazovkami).
LG versus Samsung
Technologii OLED lze u televizorů implementovat několika způsoby. Na začátku byly dva, které byly použity. Variace společnosti LG na technologii OLED je označována jako WRGB, která kombinuje bílé OLED samo emitující subpixely s červenými, zelenými a modrými barevnými filtry. Na druhou stranu Samsung využívá červené, zelené a modré subpixely bez přidaných barevných filtrů. Přístup společnosti LG má omezit účinek předčasné degradace modré barvy, která byla vlastní metodě společnosti Samsung. Je zajímavé poukázat na to, že v roce 2015 Samsung vypadl z trhu s OLED televizory. Na druhou stranu, ačkoliv Samsung v současné době OLED televizory nevyrábí, způsobil na spotřebitelském trhu určitý zmatek v používání označení „QLED“ při označování některých svých špičkových televizorů. Televizory QLED však nejsou OLED televizory. Jsou to vlastně LED/LCD televizory, které umisťují vrstvu kvantových teček (odtud pochází „Q“) mezi LED podsvícení a vrstvy LCD, aby se zvýšil barevný výkon. Televizory, které používají kvantové body, stále vyžadují černý nebo okrajový světelný systém (na rozdíl od OLED televizorů) a mají výhody (jasný obraz) i nevýhody (nelze zobrazit absolutně černou) technologii LCD TV. Samsung právě vyvíjí televizory, které kombinují Quantum Dots s OLED, označované jako QD-OLED. Pokud budou úspěšní, mohou čelit společnosti LG na trhu OLED TV.
Rozlišení, 3D a HDR
Stejně jako u LCD televizorů je technologie OLED TV agnostikou rozlišení. Jinými slovy, rozlišení LCD nebo OLED TV závisí na počtu pixelů rozmístěných na povrchu panelu. Ačkoli všechny nyní dostupné OLED televizory podporují rozlišení displeje 4K, některé předchozí modely OLED televizorů byly vyrobeny se zprávou o výchozím rozlišení zobrazení 1080p. Přestože výrobci televizorů již nenabízejí možnost sledování 3D pro spotřebitele v USA, technologie OLED je kompatibilní s 3D a až do modelového roku 2017 společnost LG nabízí 3D OLED televizory, které byly velmi dobře přijaty. Pokud jste fanouškem 3D, stále můžete najít použitý nebo schválený. Technologie OLED TV je také kompatibilní s HDR-ačkoli OLED televizory s podporou HDR nedokáží zobrazit vyšší úrovně jasu, jaké mnohé LCD televizory umí-alespoň prozatím.
Sečteno a podtrženo
Po letech falešných startů je od roku 2014 OLED TV pro spotřebitele k dispozici jako alternativa k LED/LCD televizorům. Ačkoli ceny klesají, OLED televizory se stejnou velikostí obrazovky a sadou funkcí, jako má konkurence v oblasti LED/LCD TV, jsou dražší, někdy i dvakrát tolik. Pokud však máte peníze a místnost, kterou lze ovládat světlem, OLED televizory poskytují vynikající zážitek ze sledování televize. Také pro ty, kteří jsou stále fanoušky plazmových televizorů, si můžete být jisti, že OLED je více než jen vhodná alternativa.