Skip to content

Co je to S-Video?

6 de Srpen de 2021
S video connection 57fa78fe3df78c690f76895b

S-video (zkratka pro Supervideo) je standard analogového připojení videa, který přenáší elektrické signály po vodičích, aby představoval původní video. Pokud máte starší analogový televizor nebo DVD přehrávač, můžete stále používat kabel S-video.

Co je to S-Video?

Technologie S-video přenáší video ve standardním rozlišení, které má rozlišení 480 pixelů nebo 576 pixelů. Kabely S-video mají řadu použití, včetně připojení počítačů, televizorů, přehrávačů DVD, videokamer a videorekordérů. S-video je vylepšení oproti kompozitnímu videu, které přenáší všechna video data (včetně informací o jasu a barvách) v jednom signálu přes jeden vodič. S-video přenáší informace o jasu a barvách jako dva oddělené signály přes dva vodiče. Kvůli tomuto oddělení má video přenášené pomocí S-video vyšší kvalitu než kompozitní video.

S-video je také známé jako komponentní video a Y/C video.

Porty S-Video

Porty S-video jsou kulaté s několika otvory a mírně plochým dnem. Porty mohou mít čtyři, sedm nebo devět pinů. Stejně jako kompozitní video (žlutý vodič v nastavení se třemi zástrčkami), kabel S-video přenáší pouze video signál, takže jsou stále zapotřebí kompozitní zvukové kabely (červený a bílý vodič).

Fotografie grafické karty s portem S-video.

Jak funguje S-Video

Kabel S-video přenáší video dvěma synchronizovanými páry signálu a země, pojmenovanými Y a C:

 • Y je signál luma, který nese jas, nebo černobílé prvky videa. Obsahuje také horizontální a vertikální synchronizační impulsy.
 • C je chroma signál, který nese chrominanci. Toto je barevná část obrázku. Tento signál zahrnuje prvky sytosti a odstínu videa.

Pokud má vaše výstupní zařízení (počítač, DVD přehrávač nebo herní konzole) i vaše vstupní zařízení (televize) port S-video, potřebujete pouze kabel S-video se správným počtem otvorů na každém konci.

S-Video vs HDMI

Novější video standardy jako HDMI přenášejí digitální video signály ve formě kódu. Hlavní výhodou digitálního videa je, že signál nedegraduje ze zdroje na místo určení. Je také schopen přenášet vyšší rozlišení videa. Pokud používáte zařízení, které vyžaduje kabel S-video, zvažte upgrade své elektroniky na modely, které mohou odesílat a přijímat digitální video. Vylepšíte své video a plně využijete výhody technologie s vysokým rozlišením zabudované do televizorů a počítačových monitorů. Pokud chcete připojit zařízení s portem S-Video k novější HD televizi nebo monitoru, budete potřebovat adaptér S-Video-to-HDMI.

Jak opravit, aby S-Video nenalezlo signál

Aby bylo možné použít S-video k připojení audiovizuálního zařízení, musí mít obě zařízení porty nebo konektory S-video. Pokud si myslíte, že jste připojili vše správně, ale váš televizor stále nemůže najít signál S-video, zkuste následující kroky pro řešení potíží:

 1. lis Zdroj nebo Vstup na dálkovém ovladači televizoru a nezapomeňte vybrat komponent.

 2. Znovu zkontrolujte kabel a porty, abyste se ujistili, že mají kompatibilní počet pinů a otvorů.

 3. Ujistěte se, že vaše zdrojové zařízení (počítač nebo herní konzola) odesílá své video prostřednictvím výstupního portu S-video.

 4. Zakupte si adaptér, který převede kompozitní video, DisplayPort nebo HDMI na kabel S-video, který se zapojuje do vaší televize. Pokud zdrojové zařízení používá S-Video, ale vaše zobrazovací zařízení jej nepoužívá, najděte adaptér, který převádí S-video na vstup HDMI nebo RGB, který se zapojí do vašeho televizoru nebo monitoru počítače.

FAQ

 • Jsou kabely S-Video stále používány?

  Ano, ale většina novějších zařízení již nemá porty S-Video. Jediný důvod, proč byste potřebovali kabel S-Video, je, pokud máte starší zařízení, které podporuje pouze kompozitní video.

 • Jak připojím počítač k televizi bez S-Video?

  Mezi další možnosti připojení počítače a televize patří HDMI, DVI, VGA a Thunderbolt.

 • Jak převedu DVI na S-Video?

  Použijte převodník DVI na kompozitní. Pokud máte starý televizor nebo videorekordér, který podporuje pouze kompozitní video, budete potřebovat něco, co převádí digitální na analogový signál.