Skip to content

Co je to subpole na plazmové televizi?

24 de Červenec de 2021
PLASMA SUB FIELD DRIVE aaa 5981f3616f53ba001182e65c 6d8a5f617d474ef0ba4f32660893e6be

Plazmové televizory byly ukončeny koncem roku 2014. Přesto mnoho spotřebitelů upřednostňuje kvalitu obrazu plazmového televizoru před LCD televizorem, protože zčásti se jedná o rychlost podpolního plazmatu. Rychlost subpole je specifikací jedinečnou pro plazmovou televizi. Často se uvádí jako 480 Hz, 550 Hz, 600 Hz nebo podobné číslo. Pokud máte plazmovou televizi a odmítnete se s ní rozloučit, nebo najdete renovovanou nebo použitou plazmovou televizi, o které si myslíte, že stojí za nákup, co to znamená? Plazmové televizory vyráběla řada výrobců, mimo jiné LG, Samsung, Panasonic a Sony.

Frekvence pohonu podpole vs. obnovovací frekvence obrazovky

Mnoho spotřebitelů falešně věří, že obnovovací frekvence podpole je srovnatelná s obnovovací frekvencí obrazovky, jako jsou obnovovací frekvence obrazovky běžně uváděné pro LCD televizory. Rychlost pohonu podpole na plazmové televizi však odkazuje na něco jiného. Obnovovací frekvence obrazovky udává, kolikrát se každý snímek opakuje v určitém časovém období, například 1/60 sekundy. Přestože plazmové televizory mají obnovovací frekvenci obrazovky 60 Hz, tyto televizory navíc dělají něco pro další vyhlazení pohybové odezvy. Na podporu obnovovací frekvence obrazovky plazmové televize vysílají do pixelů opakované elektrické impulsy, aby pixely zůstaly rozsvícené po dobu, kterou na obrazovce zobrazuje každý snímek. Pohon dílčího pole je navržen tak, aby vysílal tyto rychlé impulsy.

Plazmové TV pixely vs. LCD TV pixely

Pixely se chovají odlišně v plazmové televizi než na LCD televizi. Pixely v LCD televizoru lze kdykoli zapnout nebo vypnout, protože nepřetržitý světelný zdroj prochází čipy LCD. Čipy LCD však negenerují světlo. Místo toho vyžadují čipy LCD další zadní nebo okrajový zdroj světla k vytváření obrazů, které můžete vidět na obrazovce. Na druhou stranu, každý pixel v plazmové televizi je samovolný. To znamená, že plazmové televizní pixely generují světlo v buněčné struktuře (není vyžadován další zdroj podsvícení). Může to však udělat pouze na krátkou dobu měřenou v milisekundách. Elektrické pixely musí být odeslány rychlou rychlostí do plazmatických televizních pixelů, aby pixely zůstaly rozsvíceny.

Televizory kontrolující pár: LCD vs. plazma

Specifikace měniče dílčího pole uvádí rychlost, kolik z těchto pulzů je odesíláno do pixelů každou sekundu, aby byl rámeček viditelný na obrazovce. Pokud má plazmová televize obnovovací frekvenci obrazovky 60 Hz, která je nejběžnější, a pokud jednotka podpole vysílá 10 pulzů k excitaci pixelů během 60. sekundy, je rychlost jednotky podpole uvedena jako 600 Hz. Když je během doby obnovovací frekvence 60 Hz odesláno více pulzů, obrázky vypadají lépe a pohyb mezi jednotlivými snímky videa vypadá plynuleji. Je to proto, že jas pixelů neklesá tak rychle během doby, kdy je zobrazen rámeček, ani při přechodu z rámečku na rámeček.

Sečteno a podtrženo

Ačkoli LCD a plazmové televizory navenek vypadají stejně, existují vnitřní rozdíly v tom, jak každý zobrazuje to, co vidíte na obrazovce. Jedním z jedinečných rozdílů v plazmových televizorech je implementace technologie pohonu pod polem, která zvyšuje pohybovou odezvu.

64palcová plazmová televize Samsung PN64H500

Stejně jako u obnovovacích frekvencí obrazovky LCD TV však může jít o zavádějící hru s čísly. Koneckonců, kolik pulzů musí být vysláno za 1/60 sekundy, aby došlo ke zlepšení kvality filmu? Vidíte rozdíl v kvalitě obrazu a pohybu mezi plazmovými televizory s frekvencemi frekvencí 480 Hz, 600 Hz nebo 700 Hz? Nejlepší způsob, jak to zjistit, je porovnat oči, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje. Bez ohledu na rychlost pohonu pod polem mají plazmové televizory obecně lepší pohybovou odezvu než LCD televizory.