Videoprojektory se již dlouho používají jako nástroj pro prezentaci v obchodní a komerční zábavě i v některých špičkových systémech domácího kina. Videoprojektory jsou však pro většinu lidí stále dostupnější a dostupnější. Než si koupíte první videoprojektor, podívejte se na některé z těchto užitečných tipů.
Typy videoprojektorů
- Projektory DLP využívají světelný zdroj v kombinaci s barevným kolečkem a čipem, který obsahuje mikroskopická sklopná zrcadla. Světlo prochází barevným kolečkem, odráží se od zrcadel a poté se promítá na plátno.
- Projektory LCD využívají k vytváření a promítání obrazu světelný zdroj, který prochází světlem přes 3 LCD čipy (přiřazené k primárním barvám červené, zelené a modré).
Varianty technologie LCD zahrnují: LCOS (Liquid Crystal on Silicon), JVC’s D-ILA (Digital Imaging Light Amplification) a Sony SXRD (Reflexní displej z křemíkových krystalů). U projektorů LCOS / D-ILA a SXRD se světelný zdroj odráží od 3 LCD čipů, místo aby jimi procházel.
Lampy, LED diody a lasery
Kromě technologie LCD a DLP byste měli zvážit, zda je zdrojem světla v projektoru lampa, LED nebo laser. Všechny tři možnosti mají své výhody a nevýhody:
- Videoprojektory, které používají lampy, je třeba vyměnit po přibližně 3 000 až 4 000 hodinách sledování. Některé projektory však poskytují až 5 000 hodin sledování.
- Videoprojektory, které používají LED nebo lasery jako zdroj světla, mají mnohem delší životnost – často až 20 000 hodin nebo více.
Porovnejte životnost světelného zdroje videoprojektoru s LED / LCD nebo OLED TV, která může trvat více než 60 000 hodin, i když s menší velikostí obrazovky.
Světelný výkon a jas
Bez dostatečného světla projektor nebude schopen zobrazit jasný obraz. Pokud je světelný výkon příliš nízký, bude obraz vypadat blátivě a měkce, a to i v temné místnosti. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda projektor vydává dostatek světla k produkci jasného obrazu, zkontrolujte hodnocení ANSI Lumens. To vám řekne, kolik světla může projektor zhasnout. Relativně řečeno, projektory s 1 000 ANSI lumenů nebo vyšší mají dostatečný jas pro použití v domácím kině. Velikost místnosti, velikost / vzdálenost obrazovky a připojení okolního světla také ovlivní potřebu více či méně lumenů. Přestože se možnosti světelného výstupu videoprojektorů zlepšily, v zatemněné místnosti stále fungují nejlépe. Projektory LCD a DLP produkují světlo odlišně. Projektory LCD produkují stejné množství bílého a barevného světla, zatímco projektory DLP produkují více bílého světla než barevné světlo.
kontrastní poměr
Kontrastní poměr doplňuje jas. Kontrast je poměr mezi černou a bílou částí obrazu. Vysoký kontrastní poměr poskytuje bělejší bílou a černější černou. Projektor může mít skvělé hodnocení lumenů, ale pokud je kontrastní poměr nízký, bude váš obraz vypadat vybledlý. V zatemněné místnosti je kontrastní poměr nejméně 1 500: 1 dobrý, ale 2 000: 1 nebo vyšší je považován za vynikající.
Hustota pixelů a rozlišení displeje
Hustota pixelů (neboli rozlišení displeje) je důležitá. Projektory LCD i DLP mají pevný počet pixelů.
- Pokud je většina vašeho sledování HDTV, získejte co nejvyšší skutečný počet pixelů (nejlépe 1920×1080).
- Přirozený počet pixelů 1024×768 je pro DVD dostatečný. Signály HDTV 720p však vyžadují pro displej počet pixelů 1280×720, zatímco vstupní signál HDTV 1080i vyžaduje počet pixelů 1920×1080.
- Pokud máte přehrávač disků Blu-ray, zvažte projektor se skutečným rozlišením pixelů 1920×1080 a schopností zobrazit formát 1080p.
Pokud chcete skočit na území 4K, kromě vyšší ceny ne všechny projektory 4K promítají skutečné rozlišení 4K. Je důležité, abyste pochopili, jak videoprojektory 4K fungují a jak jsou označeny, abyste mohli udělat správnou volbu pro nastavení domácího kina. Chcete-li projektor 4K využívat naplno, je třeba poskytnout obsah 4K z přehrávače Blu-ray Ultra HD nebo ze streamovacích zdrojů 4K (například Netflix nebo Vudu).
Barevná reprodukce
Barevná reprodukce je dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu. Zkontrolujte přirozené tóny masy a barevnou hloubku, vzhled barev v nejsvětlejších a nejtmavších oblastech obrazu a stupeň barevné stability od vstupu ke vstupu a také seznamte se s typy nastavení obrazu, které videoprojektory nabízejí. Každý má nepatrný rozdíl ve vnímání barev a v tom, co mu vyhovuje, proto se podívejte pozorně.
Vstupy
Ujistěte se, že projektor obsahuje potřebné vstupy. Všechny videoprojektory dnes poskytují vstupy HDMI a většina projektorů má také vstupy VGA nebo DVI pro počítače. Pokud však máte starší zdrojové komponenty s výstupy kompozitního, S-videa nebo komponentního videa, vězte, že mnoho novějších videoprojektorů již tyto možnosti nenabízí nebo může nabízet pouze vstupy kompozitního videa. Při nákupu projektoru je určitě důležité se ujistit, že má potřebné připojení. Některé videoprojektory obsahují zvukové vstupy a integrované reproduktory, ale stejně jako reproduktory zabudované do televizorů nejsou příliš účinné. Pro lepší zážitek ze sledování je nejlepší připojit zdroj zvuku k externímu audio systému (i skromnému).
Nezapomeňte na obrazovku!
Obrazovky se dodávají v různých látkách, velikostech a cenách. Nejlepší typ plátna závisí na projektoru, zorném úhlu, množství okolního světla v místnosti a vzdálenosti projektoru od plátna. Pokud máte malou místnost, zvažte projektor s krátkou projekční vzdáleností, který dokáže zobrazit velmi velké obrazy z kratší vzdálenosti.
Přenosnost
Přenositelnost je důležitá nejen z hlediska přemísťování nebo cestování s projektorem, ale také pro zjednodušení instalace a nastavení. Také usnadňuje vyzkoušení různých velikostí obrazovek, vzdáleností a místností, abyste zjistili, které uspořádání funguje nejlépe. Pokud je váš projektor přenosný, můžete si v létě dokonce pověsit plachtu na vnější stěnu (nebo garážová vrata) a užít si vlastní filmy z auta. Sledování filmů venku pomocí videoprojektoru může být skvělým zážitkem. Některé kompaktní projektory jsou dodávány s brašnami nebo kufry.
Sečteno a podtrženo
Nastavení domácího kina s videoprojektorem v jeho středu může skutečně zvýšit zážitek z domácí zábavy. Jen však nesahejte do peněženky a kupujte vše, co je propagováno nebo v prodeji. Ceny videoprojektorů se velmi liší od několika stovek do několika tisíc dolarů, v závislosti na všech výše uvedených faktorech. Pokud nevyčníváte na zeď, musíte také zvážit cenu obrazovky, která se pohybuje v podobných cenových relacích.