Free Lossless Audio Codec je kompresní standard původně vyvinutý neziskovou organizací Xiph.org Foundation, který podporuje digitální zvukové soubory, které jsou akusticky identické s původním zdrojovým materiálem. Soubory kódované FLAC, které obvykle nesou příponu .flac, jsou pozoruhodné tím, že mají plně open-source konstrukci, stejně jako malé velikosti souborů a rychlé časy dekódování.
Kopírování hudebních CD
Ve skutečnosti se mnoho uživatelů, kteří chtějí zálohovat svá původní zvuková CD (kopírování CD), rozhodnou použít FLAC k zachování zvuku, místo aby používali ztrátový formát. Tímto způsobem zajistíte, že pokud dojde k poškození nebo ztrátě původního zdroje, lze dokonalou kopii reprodukovat pomocí dříve kódovaných souborů FLAC. Ze všech dostupných bezztrátových zvukových formátů je dnes FLAC nejoblíbenějším používaným formátem. Některé hudební služby HD nyní nabízejí ke stažení skladby v tomto formátu. Ripování zvukového CD na FLAC obvykle vytváří soubory s kompresním poměrem mezi 30 a 50 procenty. Kvůli bezztrátové povaze formátu někteří lidé také raději ukládají svou digitální hudební knihovnu jako soubory FLAC na externí paměťová média a v případě potřeby převádějí do ztrátových formátů (MP3, AAC, WMA atd.) – například k synchronizaci do MP3 přehrávač nebo jiný typ přenosného zařízení.
Atributy FLAC
Standard FLAC je podporován na všech hlavních operačních systémech, včetně Windows 10, macOS High Sierra a vyšších, většiny distribucí Linuxu, Android 3.1 a novějších a iOS 11 a novějších. Soubory FLAC podporují označování metadat, obrázky obalů alb a rychlé vyhledávání obsahu. Protože se jedná o nechráněný formát s licencemi na základní technologii bez licenčních poplatků, je FLAC oblíbený zejména u vývojářů s otevřeným zdrojovým kódem. FLAC je díky rychlému streamování a dekódování ve srovnání s jinými formáty vhodný zejména pro online přehrávání. Z technického hlediska podporuje kodér FLAC:
- Vzorkovací frekvence mezi 1 Hz až 65 545 Hz v krocích po 1 Hz nebo 10 Hz až 65 5350 Hz v krocích po 10 Hz s použitím jednoho až osmi kanálů
- Bitové rozlišení PCM 4 až 24 bitů na vzorek (ačkoli jsou podporovány pouze vzorky s pevnou řádovou čárkou a ne s plovoucí desetinnou čárkou)
Omezení FLAC
Hlavní nevýhodou souborů FLAC je, že většina hardwaru to nativně nepodporuje. Ačkoli operační systémy pro počítače a smartphony začaly podporovat FLAC, Apple jej nepodporoval až do roku 2017 a Microsoft až do roku 2016 – navzdory skutečnosti, že kodek byl poprvé vydán v roce 2001. Přehrávače hardwaru pro spotřebitele obecně nepodporují FLAC, místo toho se spoléhají na ztráty -ale běžné formáty jako MP3 nebo WMA. Jedním z důvodů, proč FLAC mohl mít pomalejší přijetí v oboru, navzdory své nadřazenosti jako kompresní algoritmus, je to, že nepodporuje žádný druh správy digitálních práv. Soubory FLAC nejsou záměrně zatěžovány schématy licencování softwaru, což omezilo jejich užitečnost pro komerční dodavatele streamování a komerční hudební průmysl jako celek.