Skip to content

Co vám kontrastní poměr říká o vaší televizi?

5 de Červenec de 2021
GettyImages 82626173 b4dd3c45cfd5438697c3820200fddbbc

Kontrastní poměr je zavádějící specifikací, pokud jde o HDTV. Skutečný kontrastní poměr se může lišit, i když je mezi různými modely stejný. Tento rozdíl je způsoben nedostatkem průmyslového standardu měření. Přes výkřiky některých průmyslových odborníků je kontrastní poměr důležitou specifikací, kterou je třeba pochopit, protože se zabývá světlem, což vysílají televize. Tyto informace platí pro televizory od různých výrobců, včetně LG, Samsung, Panasonic, Sony a Vizio.

Co je to TV Contrast Ratio?

Kontrastní poměr televizoru odkazuje na rozdíl ve světle mezi nejjasnější bílou a nejtmavší černou, kterou může displej produkovat. Představte si, že jste v obchodě a díváte se na řadu displejů HDTV. Každý z nich zobrazuje záběry se směsí světlých a tmavých obrazů – například oblohy z pohledu interiéru jeskyně. Když se díváme na televizory, měli bychom si všimnout rozdílů v detailech. Jeden displej může odhalit detailní texturu na stěnách jeskyně, zatímco jiný může zobrazovat stejnou zeď s trochu více podrobnostmi než plný barevný blok. Za tento rozdíl odpovídá kontrastní poměr televizoru. Stručně řečeno, je to množství detailů na obrazovce v černé a jiných tmavých barvách na obrázku. Tyto tmavší obrázky jsou pro televizory obvykle obtížnější reprodukovat než bílé. Kontrastní poměr je vždy uveden ve specifikacích modelu. Příkladem může být statický kontrastní poměr 2 500: 1, což znamená, že nejjasnější bílá je 2 500krát jasnější než nejtmavší černá. Obecně se předpokládá, že čím větší je poměr, tím více úrovní podrobností je zobrazeno na obrazovce.

Co je statický a dynamický kontrastní poměr?

Existují dvě měření kontrastního poměru TV, tedy dvě sady poměrů. Tato měření se nazývají statická a dynamická. Výrazně se liší, takže je důležité vědět, na kterou se díváte. Pomocí našeho výše uvedeného příkladu může mít televizor se statickým kontrastním poměrem 2 500: 1 dynamický kontrastní poměr 25 000: 1. Jedná se o různá měření, která produkují odlišné výsledky. Kontrastní poměr TV se uvádí jako „statický“ nebo „dynamický“. Statický je také často označován jako „nativní“ nebo „na obrazovce“. Mnoho odborníků v oboru věří, že statická reklama je přesnější nebo důvěryhodnější, protože přináší více výsledků v reálném světě než dynamický kontrastní poměr.

Kontroverze TV Contrast Ratio

Televizní kontrastní poměr je jednou z nejkontroverznějších specifikací při srovnání televizorů, protože průmysl nemá dohodnutou normu měření. Bez standardu nevíme přesně, jak každý výrobce testuje své vlastní displeje a jak se jejich proces liší od ostatních. Výsledkem je, že odborníci v oboru doporučují používat kontrastní poměr pouze při porovnávání HDTV od stejného výrobce. Obecná myšlenka mezi odborníky v oboru je, že statický kontrastní poměr je spolehlivější měření, protože je více konzistentní s tím, jak bude displej zobrazovat obsah spíše než scénář „co kdyby“, který používá dynamický kontrastní poměr.

Poradenství při nákupu televizního kontrastního poměru

Následující tipy použijte jako vodítko pro porovnání kontrastních poměrů mezi HDTV:

  • Kontrastní poměr použijte pouze při porovnávání televizorů HDTV od stejného výrobce. Například Sony to Sony – ne Sony to Samsung.
  • Porovnejte statické se statickým nebo dynamickým s dynamickým, ale vyhněte se porovnávání statického s dynamickým.
  • Pamatujte, že kontrastní poměr je jen jedním z mnoha faktorů, které je třeba při nákupu HDTV vzít v úvahu. Pro nás by kontrastní poměr klesl na seznam priorit, protože měření nejsou konzistentní od výrobce k výrobci. Místo toho použijte oči, abyste zjistili, zda vás kontrast přitahuje.