Skip to content

Co znamená jednotka kHz v digitální hudbě?

12 de Červenec de 2021
GettyImages 697535383 5a73479343a1030037fe6d70

kHz je zkratka pro kilohertz a je to měření frekvence (cyklů za sekundu). V digitálním zvuku toto měření popisuje počet datových bloků použitých za sekundu k reprezentaci analogového zvuku v digitální podobě. Tyto datové bloky jsou známé jako vzorkovací frekvence nebo vzorkovací frekvence. Tato definice je často zaměňována s jiným populárním pojmem v digitálním zvuku, který se nazývá bitrate (měřeno v kbps). Rozdíl mezi těmito dvěma pojmy však spočívá v tom, že datový tok měří spíše to, kolik se vzorkuje každou sekundu (velikost bloků), než počet bloků (frekvence). kHz se někdy označuje jako vzorkovací frekvence, vzorkovací interval nebo cykly za sekundu.

Běžné vzorkovací rychlosti používané pro digitální hudební obsah

Mezi digitální vzorkovací frekvence, se kterými se v digitálním zvuku setkáte, patří:

  • 8 kHz pro řeč, audioknihy atd.
  • 22 kHz pro digitalizované analogové mono nahrávky, jako jsou vinylové desky a kazetové pásky
  • 32 kHz pro streamování hudby, rozhlasové stanice
  • 44,1 kHz se používá pro audio CD a obvykle de facto standard pro staženou hudbu (například z iTunes) ve formátech jako MP3, AAC, WMA a další
  • 48 a 96 kHz se používá pro zařízení s vysokým rozlišením a profesionální zvuk.

Určuje kHz kvalitu zvuku?

Teoreticky platí, že čím vyšší je použitá hodnota kHz, tím lepší bude kvalita zvuku. To je způsobeno více datovými bloky používanými k popisu analogového průběhu. To obvykle platí v případě digitální hudby, která obsahuje složitou kombinaci frekvencí. Tato teorie však klesá, když máte co do činění s jinými typy analogového zvuku, jako je řeč. Populární vzorkovací frekvence pro řeč je 8 kHz; hluboko pod kvalitou zvukového CD při 44,1 kHz. Je to proto, že lidský hlas má frekvenční rozsah přibližně 0,3 až 3 kHz. S ohledem na tento příklad nemusí vyšší kHz vždy znamenat lepší kvalitu zvuku. Navíc se frekvence zvyšuje na úrovně, které většina lidí ani neslyší (obvykle kolem 20 kHz), a proto se předpokládá, že i tyto neslyšitelné frekvence mohou negativně ovlivnit kvalitu zvuku. Můžete to otestovat poslechem něčeho na ultravysoké frekvenci, kterou vaše zvukové zařízení podporuje, ale co byste neměli slyšet, a možná zjistíte, že v závislosti na vašem zařízení skutečně uslyšíte kliknutí, píšťalky a další zvuky. Tyto zvuky znamenají, že vzorkovací frekvence je nastavena příliš vysoko. Můžete si buď koupit různé vybavení, které tyto frekvence podporuje, nebo snížit vzorkovací frekvenci na něco mnohem lépe zvládnutelného, ​​například 44,1 kHz.