Telework zní to jako typická práce typu „z telefonu“, ale je to opravdu jen synonymum pro práci na dálku. Tyto pojmy označují typ pracovního ujednání, kdy zaměstnanec nebo zaměstnavatel nedojíždí za prací do primární kanceláře, ale pracuje z domova nebo mimo pracoviště. Jinými slovy, práce na dálku je jakákoli situace, kdy jsou pracovní povinnosti vykonávány mimo běžné kancelářské místo, kde může pracovat také skupina zaměstnanců. Práce na dálku se však nevztahuje na situace, kdy si zaměstnanci někdy berou práci domů, nebo když práce zaměstnance vyžaduje hodně práce mimo pracoviště nebo cestování (například prodej).
Využití federální vlády
Tento termín používá americký úřad pro správu personálu a správu obecných služeb telework pro účely podávání zpráv federální vládou a týkající se všech politických a legislativních záležitostí. Jejich průvodce teleworkem definuje telework jako:
„Pracovní ujednání, při nichž zaměstnanec pravidelně plní úředně přidělené povinnosti doma nebo na jiných pracovištích geograficky vhodných pro bydliště zaměstnance.“
Aby byl zaměstnanec považován za pracovníka na dálku, musí pracovat na dálku alespoň jednou za měsíc. Práce na dálku je také známá jako práce na dálku, flexibilní uspořádání práce, práce na dálku, virtuální práce, mobilní práce a e-práce. Práce na dálku a práce na dálku však neměla vždy přesně stejnou definici.
Jak pracovat z domova
Práce na jiném místě než u vašich zaměstnanců nebo kolegů se může zdát jako lákavý nápad. Organizace, které mají zásady teleworkingu, koneckonců hlásí větší spokojenost zaměstnanců, protože práce z domova poskytuje zaměstnanci lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Ne všichni zaměstnavatelé však podporují situace teleworkingu. Než se zeptáte svého zaměstnavatele, zda můžete pracovat z domova, měli byste zvážit několik věcí. Než nabídnete myšlenku práce z domova, přečtěte si zásady společnosti týkající se práce na dálku. Pokud se chcete stát zaměstnancem z domova, měli byste si být vědomi toho, co můžete očekávat. Pozice teleworkingu má určitě výhody a nevýhody, stejně jako u pravidelných pracovních opatření na místě.
Příklady práce na dálku
Vzhledem k tomu, že práce na dálku je jakákoli práce vykonaná mimo hlavní kancelář, může odkazovat na jakoukoli práci, kterou lze vykonávat doma, v jiné kanceláři nebo kdekoli jinde na světě. Zde je několik příkladů pozic na dálku:
- Počítačový programátor
- Online tutor
- Spisovatel
- úřední asistent
- Upisovatel
- Cestovní agent
- Makléř
- Lékařský přepisovatel
- Překladatel