Skip to content

Databáze herních konzolí a druhá generace

13 de Červenec de 2021
7528 wpm hires 56a9c6c35f9b58b7d0fee453

Poté, co se zaplnil trh plný Pong klony během první generace se průmysl začal odklonit od přebalování stejné hry znovu a znovu, k uvolňování systémů založených na více kazetách díky příchodu kazety ROM. Tato nová technologie ROM nejen vytvořila jednodušší způsob distribuce více her pro stejný systém, ale také umožnila kvalitnější grafiku a paměť, která zvonila ve druhé generaci videoherních systémů.

1976: Fairchild Channel F – Fairchild

První konzolový systém založený na ROM vytvořený Jerrym Lawsonem a vydaný společností Fairchild Camera and Instrument Corporation.

1977: Atari 2600 aka Atari Video Computer System (VCA) – Atari

Atari

Nejhistoričtější systém Atari.

1977: RCA Studio II – RCA

RCA Studio II

Zvláštní hybridní konzole, která obsahovala pět předinstalovaných her, jako je vyhrazená konzole, a také přijímala hry s kazetami. Chyba byla v řadičích. Místo joysticku nebo směrových tlačítek využívalo dva ovladače klávesnice s deseti číslovanými tlačítky, které byly fyzicky zabudovány do těla konzoly. Specializované hry v RCA Studio II zahrnovaly Sčítání, Bowling, Doodle, Dálnice a Vzory.

1977: Sears Video Arcade – Atari

Atari

V zásadě Atari 2600 se změnou názvu. To přišlo z exkluzivní dohody, kterou Atari uzavřela se společností Sears, aby pomohla spustit systém.

1977: Bally Astrocade and Midway

Bally Arcade

Zřídka viděná (i při spuštění) konzola kazety a Ballyův jediný pokus o vytvoření domácího videoherního systému. Celkem bylo pro systém vydáno 46 her včetně Vesmírní vetřelci, Galaxian, a Barbar Conan. K dispozici byla také kazeta základního počítačového jazyka pro jednoduché programování.

1977: Color TV Game 6 – Nintendo

TV hra 6

Tento jasně oranžový systém byl prvním vpádem Nintendo na trh s domácími konzolami a nebyl ničím jiným než Pong klon, obsahující 6 variant hry s ovladači zabudovanými do hlavní jednotky.

1978: Color TV Game 15 a Nintendo

TV hra 15

Rok po vydání Barevná televizní hra 6 Nintendo spustilo navazující systém, tento s 15 variantami Pong a řadiče připojené k hlavní jednotce kabelem místo zabudování do hlavního těla konzoly.

1978: Color TV Racing 112 a Nintendo

Nintendo

První položka řady Nintendo Color TV, která nebyla klonem Pong. Místo toho tato vyhrazená konzole obsahuje závodní hru shora dolů s integrovaným ovladačem na volantu.

1978: VC-4000 a různí výrobci

VC-4000

Konzolový systém na bázi kazet vydaný v Evropě mnoha výrobci. Řadiče zahrnovaly joystick, dvě požární tlačítka a klávesnici s 12 klávesami.

1978: Magnavox Odyssey² – Philips

Magnavox

Poté, co společnost Philips zakoupila Magnavox, vydali novou generaci konzol Odyssey. Systém na bázi kazet, který Odyssey² představoval nejen joysticky, ale také klávesnici zabudovanou do hlavní jednotky. Toto jedinečné rozhraní bylo použito pro přidávání jmen k vysokým skóre, konfiguraci herních možností a dokonce umožnění hráčům programovat jednoduché herní bludiště.

1979: Channel F System II – Fairchild

Kanál F

Přepracovaná verze kanálu Fairchild Channel F maskovaná jako nový systém. Jednotka byla menší, byla v ní umístěna slot pro konzolu s předním plněním a na rozdíl od původního kanálu F měla své ovladače připojené k systému.

1979: Color TV Game Block Breaker – Nintendo

Nintendo

Druhý non-Pong vydání v rané řadě vyhrazených konzolí Nintendo bylo portem jejich arkádového hitu Block Breaker, což je samo o sobě přepracovaná verze arkádového hitu Atari Vypuknout.

1979: APF Imagination Machine – APF

Atari

Konzola pro videohry založená na kazetách, která byla dodávána s doplňkem, který proměnil systém v plnohodnotný domácí počítač s klávesnicí a kazetovou páskou. Díky předchůdci Commodore 64 se z APF Imagination Machine stal první levný domácí počítač, který se připojil k běžné televizi. Bohužel to nebylo moc, kdyby někdy vyšla herní konzole, jak jen 15 titulů.

1979: Microvision – Milton Bradley

Microvision

První ruční herní systém byl vybaven černobílým LCD displejem s jednoduchou blokovou grafikou a dlouhými výměnnými herními kazetami. Bohužel nebyly postaveny dobře a většina jednotek dorazila do obchodů rozbitá a těch pár, které se při použití nezlomily rychle. Najít pracovní model je dnes extrémně vzácné. Důvodem, proč Microvision nebyl zapomenut v análech historie videoher, je to, že představoval úplně prvního funkcionáře Spusťte Trek licencovaná hra, Star Trek Phaser Strike.

1979: Bandai Super Vision 8000 – Bandai

Vidění

Bandai skočil do videohry biz během první generace s řadou generik Pong klony, dokud nevydali tuto konzolu na bázi kazet se sedmi různými hrami a ovladači, které na základně obsahovaly klávesnici a směrový disk.

1980: Počítačová televizní hra – Nintendo

Počítačová televizní hra

Konečné vydání v řadě Nintendo Barevná televizní hra vyhrazené konzoly, toto je portem první arkádové videohry Nintendo Othello.

1980: Hra a hodinky – Nintendo

Hra a sledování

Řada samostatných ručních her LCD, které vytvářejí historii, předchůdce her Game Boy a Nintendo DS a netvorový hit své doby. Vytvořil vynálezce Game Boy Gunpei Yokoi a každá Game & Watch obsahovala jedinou LCD hru s omezenou grafikou a ovládacími tlačítky.

1980: Intellivision – Mattel

Intellivision

Vedle Atari 2600 a Colecovision byla Intellivision jednou z nejprodávanějších herních konzolí druhé generace videoherních konzolí. Řadiče mají numerickou klávesnici a první obsahuje směrovou podložku ve tvaru disku, která umožňuje 16 směrů. Byla to také první 16bitová konzole a první konzole, která během hry obsahovala syntetizovaný lidský hlas. Vynikající zvuk Intellivision byl jedním z jeho hlavních prodejních míst.