Skip to content

Digitální optické připojení – co to je a jak jej používat

8 de Srpen de 2021
digital optical cable connect cu ccc 5908d5515f9b58647076150a

Digital Optical je typ zvukového připojení v systémech domácího kina a stereo systémech pro automobily. Vyrábí se méně zařízení s digitálními optickými výstupními porty, takže je důležité pochopit, jaké typy připojení může vaše zvukové zařízení podporovat.

Co je digitální optické připojení?

Digitální optika je fyzické připojení, které pomocí vláknové optiky přenáší audio data z kompatibilního zdrojového zařízení na kompatibilní přehrávací zařízení pomocí speciálně navrženého kabelu a konektoru. Zvuková data jsou převedena z digitálně kódovaných elektrických impulsů na světlo na konci přenosu pomocí LED žárovky. Poté, co světlo projde digitálním optickým kabelem na místo určení, se světelné impulsy převedou zpět na elektrické impulsy obsahující zvukové informace. Elektrické zvukové impulsy pak putují dále kompatibilním cílovým zařízením (například domácím kinem nebo stereofonním přijímačem), které je zpracovává, případně je převádí na analogové signály a zesiluje, aby je bylo možné slyšet prostřednictvím reproduktorů nebo sluchátek. Další název pro digitální optická připojení je připojení TOSLINK. TOSLINK je zkratka pro „Toshiba Link“, protože Toshiba byla první společností, která tuto technologii standardizovala. Vývoj a implementace digitálního optického (Toslink) připojení paralelně se zavedením zvukového formátu CD, kde byl poprvé použit ve špičkových přehrávačích CD, než se rozšířil do domácích kin.

Zařízení, která mohou mít digitální optická připojení

Digitální optická připojení se obvykle objevují v následujících zařízeních:

 • DVD přehrávače
 • Přehrávače disků Blu-ray
 • Přehrávače Blu-ray Ultra HD
 • Mediální streamery
 • Kabelové/satelitní boxy
 • DVR
 • Herní konzole
 • CD přehrávače
 • Přijímače domácího kina
 • Soundbary
 • Stereo přijímače do auta
 • Televizory

Některé přehrávače Blu-ray eliminovaly digitální optické připojení jako zvukové připojení, místo toho se rozhodly pro výstup pouze pro HDMI pro zvuk i video. Pokud máte přijímač domácího kina, který má digitální optické připojení, ale nemá připojení HDMI, ujistěte se, že zařízení, která chcete použít, obsahují připojení digitálního optického výstupu. Digitální optická připojení přenášejí pouze zvuk. Pro video musíte použít samostatný typ připojení, například HDMI, komponentní nebo kompozitní.

Digitální optická připojení a zvukové formáty

Mezi typy digitálních zvukových signálů, které lze přenášet prostřednictvím digitálního optického připojení, patří dvoukanálové stereo PCM, Dolby Digital/Dolby Digital EX, DTS Digital Surround a DTS ES prostorové zvukové formáty. Když bylo vyvinuto digitální optické připojení, bylo vytvořeno tak, aby vyhovovalo tehdejším standardům digitálního zvuku (hlavně 2kanálové přehrávání disků CD). Digitální zvukové signály, jako je 5.1/7.1 vícekanálový PCM, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS: X a Auro 3D Audio, tedy nelze přenášet prostřednictvím digitálního optického připojení. Tyto typy formátů zvukových signálů vyžadují použití připojení HDMI.

Digitální optické vs digitální koaxiální připojení

Digitální koaxiální je další možností připojení digitálního zvuku, která má stejné specifikace a omezení jako digitální optika. Místo přenosu světla zvukovými signály se však data přesouvají tradičním drátem pomocí konektorů ve stylu RCA. Hlavní rozdíl mezi koaxiálními a optickými kabely spočívá v tom, že první nabízí vyšší šířku pásma. Koaxiální připojení jsou také odolnější, ale jsou náchylná k elektromagnetickému rušení.

OPPO Digital BDP-103D-digitální koaxiální, digitální optický