Skip to content

Digitální TV vs. analogová TV

4 de Červenec de 2021
hdtv faq digital vs analog 1845696 final 95e0553049b344e2890e04b2373b4a75

Přechod z analogového na digitální televizní vysílání (DTV) v USA 12. června 2009 změnil způsob, jakým spotřebitelé přijímají a sledují televizi, a také to, jaké televizní modely lze zakoupit. Někteří spotřebitelé stále sledují zbývající analogové televizní stanice s nízkou spotřebou a nadále sledují zdroje analogového videa, například VHS. Ve výsledku je důležité porozumět analogové televizi. Rozdělíme rozdíly mezi těmito dvěma formáty. Analogová televize

  • Vysílá se podobně jako rádio.
  • Rušení, jako jsou duchové a sníh.
  • Barva byla přidána až v roce 1953.

Digitální televize

  • Přenáší se jako datové bity informací, jako jsou počítačová data.
  • Signál se skládá z 1 a 0.
  • Při zvyšování vzdálenosti od vysílače nedochází k postupné ztrátě signálu.

Digitální televize poskytuje lepší zážitek ze sledování ve srovnání s analogovým. Čím dál více z vysílače nedochází ke ztrátě signálu, audio i video jsou odesílány stejným signálem. I když někteří lidé stále používají analog, považuje se to za zastaralou technologii. Vláda USA nařídila, aby všechny analogové nízkoenergetické televizní stanice a vysílače musely převést na digitální vysílání do 13. července 2021.

Základy analogové televize

Před digitálním přechodem byly analogové televizní signály přenášeny podobně jako rádiové signály. Video signály byly přenášeny v pásmu AM, zatímco zvuk byl přenášen v pásmu FM. Přenos byl vystaven rušení, například duchům a sněhu, v závislosti na vzdálenosti a geografickém umístění televizoru přijímajícího signál. Kromě toho velikost šířky pásma přiřazená analogovému TV kanálu omezovala rozlišení a celkovou kvalitu obrazu. Americký standard analogového televizního přenosu se nazývá NTSC. To bylo přijato v roce 1941 a stalo se populární po druhé světové válce. Je založen na systému 525 řádků, 60 polí / 30 snímků za sekundu při 60 Hz systému pro přenos a zobrazování videozáznamů. Jedná se o prokládaný systém, kde je každý snímek skenován ve dvou polích o 262 řádcích a poté kombinován, aby se zobrazil snímek videa s 525 skenovanými řádky. Jednou nevýhodou je, že barva nebyla zahrnuta, když byl systém původně schválen a implementován. To bylo přidáno až v roce 1953, slabost systému. NTSC se stala známou mnoha profesionály jako Never Twice The Same Color. Důvodem je, že konzistence barev se mezi programy a stanicemi často lišila.

Základy digitální televize

Digitální televize nebo DTV se přenáší jako datové bity informací, stejně jako se zapisují počítačová data nebo způsob, jakým se hudba nebo video zapisují na disky CD, DVD nebo Blu-ray. Přenosový systém DTV se označuje jako ATSC (Advanced Television Standards Committee). Většina DTV a HDTV vyrobených po roce 2007 má vestavěné tunery ATSC. Digitální signál se skládá z 1 s a 0 s. To znamená, že je buď zapnuto, nebo vypnuto. Na rozdíl od analogového televizního přenosu nedochází k postupné ztrátě signálu, jak se zvyšuje vzdálenost od vysílače. Pokud je prohlížeč příliš daleko od vysílače nebo je na nežádoucím místě, není stanice přístupná. Na rozdíl od analogové televize je digitální televizní přenos od základu navržen tak, aby zohledňoval všechny hlavní faktory signálu: černobílý, barevný, zvukový (včetně prostorového) a text. Video lze přenášet jako prokládaný (řádky skenované v alternativních polích) nebo progresivní (řádky skenované v pořadí) signál. Signály digitální televize lze přenášet až v 18 formátech rozlišení. Nejčastěji používané jsou 480p (SD), 720p a 1080i (HD). 1080p (FHD) se nepoužívá pro bezdrátový televizní přenos. Ačkoli jsou všechny televizory HDTV digitální televizí, ne všechna vysílání digitální televize jsou HD a ne všechny digitální televize jsou HDTV.

Rozdíly v analogové a digitální televizi

Vzhledem k tomu, že signál DTV je složen z bitů, stejné velikosti šířky pásma, která zabírá aktuální analogový televizní signál, může pojmout obrázky ve vysokém rozlišení (HDTV) v digitální podobě a další prostor lze použít k přenosu:

  • Jeden nebo více digitálních sekundárních (neboli sub) kanálů kromě hlavního kanálu.
  • Prostorový zvuk.
  • Vícejazyčný zvuk.
  • Textové služby.

Dalším rozdílem je, že přenos DTV podporuje širokoúhlý formát (16: 9) s poměrem stran. To odpovídá poměru stran většiny digitálních a HDTV, který se více podobá tvaru filmové obrazovky. To vám umožní sledovat film tak, jak to tvůrce zamýšlel. Uvidíte více akcí v jedné kameře pořízené během sportovní události, jako je sledování celé délky fotbalového hřiště, aniž by to vypadalo, že je daleko od kamery. Televizor s poměrem stran 16: 9 může zobrazovat širokoúhlé obrazy bez velkého množství obrazového prostoru, které zabírají černé pruhy v horní a dolní části širokoúhlého obrazu, což vidíte, pokud se tyto obrazy zobrazují na standardním televizoru. I jiné zdroje než HDTV, jako jsou DVD, mohou využívat poměr stran 16: 9.

Kromě DTV

Přechod z analogového na digitální a HDTV byl jen jedním krokem. Mnoho televizorů nyní přichází v rozlišení 4K (označovaném jako ATSC 3.0 nebo NextGen TV Broadcasting), což přináší vylepšenou kvalitu obrazu a zvuku, širokopásmové bezdrátové připojení a další funkce. Stejně jako u přechodu z analogové na digitální televizi vyžaduje ATSC 3.0 pro příjem signálů nové tunery (jako doplňky nebo vestavěné do televizorů), ale podpora stávajícího systému DTV a HDTV po určitou dobu zůstane. Kromě 4K má rozlišení 8K. Je to však mimo dosah většiny spotřebitelů a jen málo fotoaparátů dokáže fotografovat ve formátu. Z tohoto důvodu se 8K pravděpodobně na pár let nestane mainstreamem.