Síťový router je malé elektronické zařízení, které zjednodušuje proces budování domácí elektronické sítě. Domácí router slouží jako jádro nebo „středobod“ sítě, ke které lze připojit počítače, tiskárny a další zařízení. Síť s routerem vám pomůže:
- Sdílejte soubory mezi počítači
- Sdílejte internetové připojení mezi počítači
- Sdílejte tiskárnu
- Připojte svou herní konzoli nebo jiné zařízení pro domácí zábavu k internetu
Routery nejsou nutně nutné k vytvoření sítě. Můžete například připojit dva počítače přímo k sobě pomocí kabelu (nebo v některých případech bez kabelů). Domácí směrovače nabízejí pohodlí a snadnější údržbu, jak se vaše síť rozrůstá.
Výběr síťového směrovače
- Můžete si vybrat z několika různých typů širokopásmových směrovačů. Dva nejběžnější typy v populárním použití jsou modely Wi-Fi 802.11ac a 802.11n. 802.11ac je novější technologie a je daleko k nalezení modelů, které podporují pouze starší standard. Zde jsou naše nejlepší bezdrátové routery 802.11ac.
Instalace síťového směrovače
Síťové směrovače dostávají energii z běžné domácí elektrické zásuvky. Po zapnutí signalizují indikátory (LED), že je jednotka v provozu. Síťové směrovače musí být při první instalaci pečlivě nakonfigurovány. Stejně jako počítače a jiná zařízení v domácí síti musí být směrovače nastaveny pomocí IP adres. Směrovače také nabízejí volitelné (ale důrazně doporučené) funkce zabezpečení. Směrovače obsahují integrovaný software umožňující nastavení. K tomuto softwaru přistupujete prostřednictvím webového prohlížeče na jakémkoli počítači připojeném k routeru.
Připojení počítačů k routeru
Nejzákladnější použití síťového routeru zahrnuje sdílení souborů (kopírování souborů) mezi více počítači. Pro nastavení sdílení souborů technicky nepotřebujete směrovač (nebo domácí síť), ale použití směrovače tento úkol výrazně zjednodušuje, zvláště když jsou zapojeny tři nebo více počítačů. Domácí směrovače poskytují připojovací body (nazývané porty nebo „konektory“), pomocí kterých můžete připojit počítače ethernetovými kabely. Jeden konec kabelu zapojte do routeru a druhý do síťového adaptéru Ethernet v počítači. Bezdrátové směrovače alternativně umožňují počítačům připojit se pomocí technologie Wi-Fi, pokud má počítač síťový adaptér Wi-Fi.
Připojení internetového modemu k routeru
Schopnost síťového směrovače sdílet vaše připojení k internetu v celé rezidenci je klíčovým prodejním místem těchto boxů. Sdílení připojení k internetu lze nastavit bez routeru pomocí alternativních metod, ale opětovné použití routeru tento úkol výrazně zjednodušuje. Chcete-li směrovač použít pro sdílení na internetu, připojte internetový modem k příslušnému konektoru směrovače určenému pro tento účel. Mnoho síťových směrovačů umožňuje připojení širokopásmových modemů pomocí kabelu USB nebo kabelu Ethernet. Několik síťových směrovačů dokonce umožňuje připojení tradičních vytáčených modemů přes sériové kabely k integrovanému sériovému portu.
Připojení tiskárny k routeru
Sdílení jedné tiskárny mezi více domácími počítači je často žádoucí, ale překvapivě obtížné dosáhnout. Bez směrovače lidé připojují svou tiskárnu k jednomu počítači označenému jako hostitel tiskárny. Tento hostitelský počítač musí být speciálně nakonfigurován a musí také fungovat, kdykoli někdo potřebuje tiskárnu používat. Přesunutí této odpovědnosti z hostitelského počítače na router usnadňuje nastavení sítě i používání tiskárny. Za normálních okolností můžete tiskárnu připojit ke směrovači pomocí kabelu USB nebo kabelu USB-Ethernet. Alternativně také existuje hardware bezdrátového tiskového serveru. Tiskový server se připojí ke konektoru USB na tiskárně a následně provede připojení WiFi k bezdrátovému směrovači. Několik směrovačů obsahuje integrovaný tiskový server, který poskytuje integrovaný paralelní port pro přímé připojení tiskárny k tiskárně. Novější tiskárny mají vestavěná rádia WiFi, takže je to stejně snadné jako připojení tiskárny k síti WiFi. Po dokončení je tiskárna k dispozici všem zařízením připojeným k síti.
Připojení vybavení pro domácí zábavu k routeru
K síťovým routerům můžete připojit herní konzole, set-top zařízení a další vybavení pro domácí zábavu. Síťové domácí zábavní zařízení s routerem umožňuje těmto zařízením snadno dosáhnout na internet. Bezdrátové herní adaptéry (známé také jako bezdrátové mosty) umožňují připojení Wi-Fi a kabely USB-Ethernet umožňují kabelové připojení k routeru pro tento typ zařízení.
Další použití síťového směrovače
K síťovému routeru pro speciální aplikace lze přidat několik dalších typů zařízení. Například videokamery lze připojit k routeru a umožnit tak sledování video kanálů v reálném čase z jakéhokoli počítače v domácí síti (nebo dokonce vzdáleně přes internet). Adaptéry analogových terminálů VoIP (ATA) bude často připojeno ke směrovačům pro umožnění internetových služeb VoIP volání. V sítích Wi-Fi lze směrovače spojit s dalšími zařízeními (nazývanými prodlužovače dosahu nebo zesilovače signálu), která zvyšují celkový dosah (dosah) bezdrátového signálu. Někteří lidé to dělají proto, aby sdíleli svou domácí síť se sousedem. Bezdrátové směrovače lze někdy vzájemně propojit za podobným účelem, je však třeba dbát na to, aby nedocházelo ke konfliktům nebo rušení mezi těmito dvěma zařízeními.