Ve světě her je emulátor kus softwaru nebo hardwaru, který emuluje nebo napodobuje konzolu videoher. S emulátorem videohry a příslušnými soubory ROM nebo ISO je možné hrát retro hry Nintendo, Sega a Sony na počítači. Informace v tomto článku platí široce pro všechny emulátory videoher. Existují i jiné typy emulátorů pro různé typy hardwaru.
Historie emulátorů videoher
Emulátory videoher se staly populární v 90. letech s rozmachem osobních počítačů a webu, což umožnilo začínajícím vývojářům spolupracovat a vytvářet software schopný emulovat jejich oblíbené herní konzole jako Atari 2600 a Nintendo Entertainment System. Cílem emulace je obecně sladit zkušenosti s používáním původního hardwaru, ale mnoho herních emulátorů obsahuje další funkce, jako jsou možnosti integrace podvodů, pořizování snímků obrazovky a vytváření stavů ukládání. Emulátory také umožňují hrát hry homebrew nebo hry navržené fanoušky. Většinu dnešních emulátorů stále vytvářejí vývojáři nadšenců, ale velké společnosti jako Nintendo začaly propadat šílenství retro her vydáním emulátorů pro své vlastní systémy, jako je NES Classic a SNES Classic.
Co jsou videohry ROM?
Chcete-li hrát hru na emulátoru konzoly, potřebujete také kopii původního souboru hry, který je obvykle uložen ve formátu ROM (paměť jen pro čtení). Soubory ROM jsou získávány pomocí speciálního hardwaru, který stahuje data z kazety do počítače. U diskových konzolí, jako je PlayStation, se herní data stahují jako obraz ISO pomocí optické jednotky.
Proč lidé používají herní emulátory?
I se zvýšenou dostupností videoher může být získání fyzických kopií starých her obtížné a nákladné. V důsledku toho je použití emulátorů a ROM jediným způsobem, jak hrát mnoho klasických titulů. Programátoři dokonce upravují soubory ROM, aby změnili výchozí jazyk, aby mohli hrát hry, které nebyly vydány lokálně. Například jediný způsob, jak hrát původní verzi Final Fantasy III v angličtině je použít ROM přeloženou fanoušky. Stejně jako u většiny softwaru jsou programy emulace konzoly specifické pro operační systém. Naštěstí existují emulátory pro Linux, Windows a Mac.
Jak fungují emulátory konzoly pro videohry?
Existuje několik způsobů emulace. Je například možné vytvořit zařízení, které je totožné s původním hardwarem, nebo můžete vytvořit program, který využívá hardware počítače a chová se jako konzola. Druhá metoda může být extrémně náročná, a to i na počítači, který je exponenciálně výkonnější než původní konzole. V důsledku toho vytvoření emulátoru, který běží hladce a spolehlivě, vyžaduje spoustu pokusů a omylů k vyčištění všech chyb. Většinu starších konzolí lze nyní bezchybně emulovat, ale emulátory pro novější systémy, jako je Xbox 360 nebo Sony PSP, výkonnostně zaostávají za svými protějšky v reálném životě. Je možné teoreticky emulovat jakoukoli herní konzoli, ale existuje několik omezení. Nejpozoruhodnější je, že vývojáři konzol pečlivě střeží specifika svého hardwaru. Ačkoli společnosti již od úsvitu průmyslu dělají knock-off populární herní konzole, hlavní vývojáři si postupem času začali více chránit své duševní vlastnictví.
Jsou emulátory legální?
Používání emulačního softwaru k hraní již zakoupené videohry je zcela legální; stahování ROM pro hry, jejichž kopii nevlastníte, však v USA technicky není legální. To znamená, že neexistuje nedostatek míst, kde si můžete stáhnout emulátory a ROM z internetu. Emulační scéna je příliš velká na to, aby ji herní společnosti vypnuly, a proto začaly znovu vydávat své staré hry a konzole.