Formát MP3 je dnes nejpopulárnějším ztrátovým zvukovým formátem a existuje od počátku 90. let. Jeho úspěch je přičítán hlavně jeho univerzální kompatibilitě. Navzdory své všudypřítomnosti existuje řada faktorů, které určují kvalitu souboru MP3 a způsob jeho kódování. Při převodu souboru do formátu MP3 věnujte pozornost těmto nastavením.
Kvalita zdroje zvuku
Chcete-li vybrat optimální hodnoty kódování, zvažte povahu zdroje zvuku. Například když je nekvalitní hlasový záznam kódován z analogové pásky pomocí nejvyššího možného nastavení kódování, převedený soubor zabírá spoustu úložného prostoru. Pokud je soubor MP3, který má datový tok 96 kb / s, převeden na soubor s datovým tokem 192 kb / s, nedojde ke zlepšení kvality. Důvodem je, že originál má pouze 32 kb / s a cokoli vyšší než toto zvětšuje velikost souboru, ale nezlepšuje rozlišení zvuku; tato data již byla ztracena. Zde jsou některá typická nastavení datového toku, se kterými možná budete chtít experimentovat:
- 32 kb / s: Hlasové a analogové nahrávky na pásku.
- 128 až 192 kbps: Skladby zkopírované z CD.
- 192 až 320 kb / s: Složité zvukové zdroje, jako je klasická hudba, které obsahují široké spektrum frekvencí.
Lossy to Lossy
Formát MP3 je ztrátový formát, proto se převod do jiného ztrátového formátu (včetně jiného MP3) nedoporučuje. I když se pokusíte převést na vyšší datový tok, zvukový soubor stále ztrácí kvalitu. Obvykle je nejlepší nechat originál tak, jak je, pokud nechcete zmenšit úložný prostor a nevadí vám snížení rozlišení zvuku. Ztrátové zvukové formáty jsou komprimovány algoritmem, který zahodí některá zvuková data z digitálního záznamu a zmenší velikost souboru. Tato ztráta je pro většinu posluchačů často nepostřehnutelná.
CBR a VBR
Konstantní datový tok (CBR) a proměnný datový tok (VBR) jsou dvě možnosti, které můžete zvolit při kódování souboru MP3. Oba mají své silné a slabé stránky. Než se rozhodnete, zda použít CBR nebo VBR, nejprve se zamyslete nad tím, jak budete poslouchat zvuk. CBR je výchozí nastavení, které je univerzálně kompatibilní se všemi MP3 dekodéry a hardwarovými zařízeními, ale neprodukuje nejoptimalizovanější soubor MP3. Alternativně VBR vytvoří soubor MP3, který je optimalizován jak pro velikost souboru, tak pro jeho kvalitu. VBR zůstává nejlepším řešením, ale není vždy kompatibilní se starším hardwarem a některými dekodéry MP3.