Skip to content

Formát M4b?

7 de Červenec de 2021
audiobook concept 171159810 57cf33b15f9b5829f468d475 299781d701f74451a0e62fb74b762adf

Soubory končící příponou .M4b lze identifikovat jako audioknihy – ty se obvykle kupují v iTunes Store Apple. Jsou podobné (ale ne identické) souborům končícím příponou .M4a, které také používají formát kontejneru MPEG-4 část 14 (běžně označovaný jako jen MP4). Formát MP4 je obálka metasouborů, která může obsahovat jakýkoli typ dat (video i audio) a funguje jako kontejner pro zvukové toky M4b. Formát kontejneru MP4 je mimochodem založen na platformě Apple QuickTime, ale mírně se liší tím, že má rozšířené funkce MPEG a podporu Initial Object Descriptor (IOD) – tento komplexně znějící žargon znamená pouze prvky pro přístup k obsahu MPEG-4.

Komprese

Zvuk v souboru M4b je kódován v kompresním formátu AAC, a proto jej lze chránit systémem ochrany proti kopírování Apple FairPlay DRM, aby byl omezen přístup pouze k počítačům a zařízením iOS, které byly autorizovány prostřednictvím iTunes.

Výhody formátu M4b pro audioknihy

Hlavní výhodou poslechu audioknih M4b je to, že na rozdíl od MP3, WMA a dalších běžně používaných zvukových formátů můžete nahrávku kdykoli uložit do záložek. Pokud například posloucháte knihu na svém iPodu nebo iPhone, kterou jste si zakoupili v iTunes Store, můžete ji pohodlně pozastavit (uložit do záložek) a pokračovat tam, kde jste přestali, jindy. To je mnohem pohodlnější než přeskakovat celou knihu a snažit se najít přesný bod, do kterého jste se dostali. Audioknihy mohou trvat několik hodin, takže formát M4b je díky své funkci záložek ideální volbou. Další výhodou formátu M4b je, že umožňuje rozdělit velkou audioknihu do kapitol stejně jako fyzickou knihu. Pomocí značek kapitol lze jeden soubor M4b rozdělit na spravovatelné bloky, které může posluchač používat stejně jako kapitoly knihy.