Skip to content

HDCP a potenciální problémy s kompatibilitou

3 de Srpen de 2021
cable tv concept 165186237 57f177603df78c690fe7c797 db782805916544b5bfafcd6a04197bc7

High-bandwidth Digital Content Protection je bezpečnostní funkce vyvinutá společností Intel Corporation, která vyžaduje použití produktů s certifikací HDCP pro příjem digitálního signálu šifrovaného HDCP. Funguje tak, že šifruje digitální signál klíčem, který vyžaduje autentizaci jak z vysílajících, tak z přijímajících produktů. Pokud se ověření nezdaří, signál selže.

Účel HDCP

Digital Content Protection LLC, dceřiná organizace společnosti Intel, která licencuje HDCP, popisuje svůj účel licencování technologií k ochraně vysoce hodnotných digitálních filmů, televizních pořadů a zvuku před neoprávněným přístupem nebo kopírováním. Použití kabelů a zařízení kompatibilních s HDCP k přenosu dat kódovaných HDCP je teoreticky navrženo tak, aby bylo zakázáno duplikace nebo opětovné nahrávání šifrovaných médií neoprávněnými zařízeními.

Jinak řečeno: Před lety si lidé zakoupili dva videorekordéry a poté je zařadili do série. Přehráli byste kazetu VHS, ale signál z tohoto videorekordéru přiváděl druhý videorekordér s prázdnou kazetou nastavenou k nahrávání. Tento druhý videorekordér pak napájel televizi, takže jste mohli současně sledovat a kopírovat filmy bez potíží a detekce. Použití zařízení HDCP a kabelů nyní toto chování vylučuje, pokud nepodniknete mimořádné kroky k získání nebo úpravě zařízení za účelem odstranění kódování HDCP ze streamu. Nejnovější verze HDCP je 2.3, která byla vydána v únoru 2018. Mnoho produktů na trhu má předchozí verzi HDCP, což je v pořádku, protože HDCP je kompatibilní napříč verzemi.

Digitální obsah s HDCP

Sony Pictures Entertainment Inc., The Walt Disney Company a Warner Bros. byly rané osvojitelé šifrovací technologie HDCP. Není snadné určit, který obsah má ochranu HDCP, ale může být zašifrován v jakékoli formě disku Blu-ray, půjčovny DVD, kabelové nebo satelitní služby nebo programování za poplatek. DCP licencoval stovky výrobců jako osvojitele HDCP. 2:27

Řešení potíží s připojením HDMI

Připojení HDCP

HDCP je relevantní, pokud používáte digitální kabel HDMI nebo DVI. Pokud každý produkt používající tyto kabely podporuje HDCP, neměli byste narazit na žádné problémy. HDCP je navržen tak, aby zabránil krádeži digitálního obsahu, což je další způsob, jak to říci nedovolené nahrávání. Výsledkem je, že standard HDCP omezuje počet komponent, které můžete připojit. Většině lidí to nebude vadit, ale některé aplikace (například krmení banky televizorů ve sportovním baru) představují potíže. Pokud jsou všechny použité produkty certifikovány HDCP, spotřebitel si ničeho nevšimne. K problému dochází, když jeden z produktů nemá certifikaci HDCP. Klíčovým aspektem HDCP je, že není vyžadován zákonem, aby byl kompatibilní s každým rozhraním. Je to dobrovolný licenční vztah mezi DCP a různými společnostmi. Přesto je pro spotřebitele šokem, když připojí přehrávač disků Blu-ray k HDTV pomocí kabelu HDMI, aby neviděl žádný signál. Řešením této situace je buď použít komponentní kabely místo HDMI, nebo vyměnit televizor. To není dohoda, o které si většina spotřebitelů myslela, že souhlasili, když si koupili HDTV, který není licencován HDCP.

HDCP produkty

Produkty s HDCP spadají do tří segmentů – zdroje, jímky a opakovače:

  • Zdroje jsou produkty, ze kterých pochází signál HDCP. Jsou bodem A v pořadí událostí A-to-B-to-C. Produkty v této kategorii zahrnují DVR, set-top boxy, digitální tunery, přehrávače Blu-ray a DVD rekordéry.
  • Dřezy jsou produkty, které přijímají signál HDCP a někde jej zobrazují. Jsou bodem C v pořadí událostí A-to-B-to-C. Produkty v této kategorii zahrnují televizory a digitální projektory.
  • Opakovače jsou produkty, které přijímají signál HDCP ze zdroje a odesílají jej do jímky. Jsou bodem B v pořadí událostí A-B-to-C. Produkty v této kategorii zahrnují zesilovače, rozbočovače, přepínače, AV přijímače a bezdrátové vysílače.

Pro zvědavého spotřebitele, který si chce ověřit, zda má produkt HDCP, DCP zveřejňuje seznam schválených produktů na svém webu.

Co znamená chyba HDCP?

Žádná aktualizace firmwaru nemůže ze vstupu jiného než HDCP udělat vstup kompatibilní s HDCP. Pokud jste si nedávno koupili HDTV, může se vám při připojení přehrávače disků Blu-ray k televizoru pomocí kabelu HDMI zobrazit chyba HDCP. V takovém případě budete muset vybrat mezi použitím nedigitálního kabelu nebo zakoupením nového HDTV nebo Blu-ray přehrávače.

Co je HDMI?

HDCP je čistě digitální technologie, která se spoléhá na kabely DVI a HDMI. Proto často uvidíte zkratky jako DVI/HDCP a HDMI/HDCP. HDMI je zkratka pro High-Definition Multimedia Interface. Je to digitální rozhraní, které umožňuje vašemu HDTV vykreslit nejlepší možný nekomprimovaný digitální obraz. HDMI má obrovskou podporu z filmového průmyslu. S jeho vytvořením pomohly některé z těžkých hmot v odvětví spotřební elektroniky, jako jsou Hitachi, Matsushita, Philips, Silicon Image, Sony, Thomson a Toshiba.

Co je DVI?

DVI je zkratka pro Digital Visual Interface. Jedná se o starší digitální rozhraní, které bylo v televizorech nahrazeno HDMI. Existují dvě významné výhody HDMI oproti DVI:

  1. HDMI odesílá audio a video signál v jednom kabelu. DVI přenáší pouze video, takže je nutný samostatný zvukový kabel.
  2. HDMI je výrazně rychlejší než DVI.

Pokyny k nákupu HDCP HDTV

Mnoho nedávno vyrobených televizorů vyhovuje HDCP; Pokud si však koupíte starší sadu, možná nebudete moci sledovat filmy, hrát hry nebo sledovat Netflix. Bez ohledu na to, zda váš HDTV používá HDMI nebo DVI, před nákupem ověřte, zda má alespoň jeden vstup s podporou HDCP. Ne každý port na televizoru bude kompatibilní s HDCP, proto si před připojením kabelů k televizoru přečtěte uživatelskou příručku.