Skip to content

HDR Gaming: Co potřebujete vědět

20 de Červen de 2021
GamingHDR 5bb0fabfc9e77c005180b15b

Vysoký dynamický rozsah (HDR) zasahuje televizory a nyní počítačové monitory se zuřivostí 4K Ultra HD. A slibuje se, že dramaticky zlepší zážitek ze sledování. Tato nová funkce je bohužel implementována odlišně na každém kroku, takže ne všechny zážitky HDR jsou vytvářeny stejně. U her HDR je příběh obzvláště složitý. Krátkou verzí je to, že hraní HDR na Xbox One S, Xbox One X, PS4 a PS4 Pro se vyplatí, ale hraní HDR na PC je mnohem náročnější. Pokud jste konzolový hráč, který má zájem vyzkoušet si hraní HDR, mělo by vás držet jen velmi málo. Zatímco hráči PC se potýkají s překážkami za překážkami, o kterých můžeme jen doufat, že budou rychle odstraněny, protože HDR se stává běžnějším.

HDR v hraní na PC a hraní na konzole

K dosažení dobrého zážitku HDR je v puzzle spousta dílků. K dispozici je obsah HDR, který se snažíte zobrazit (v tomto případě hry), hardware odesílající tento obsah HDR na displej (vaše konzole nebo grafický procesor PC), kabel nesoucí tento signál (HDMI nebo DisplayPort), přijímač displeje a zpracování obsahu HDR a formát použitého HDR (Dolby Vision, HDR10, HLG atd.). Abyste získali dobrý zážitek z HDR, je důležité, aby každá část spolupracovala.

Na konzolách připojených k televizi je spravedlivé trochu jednodušší. Xbox One S a Xbox One X oba podporují HDR10, stejně jako všechny modely PS4 se systémovým softwarem 4.0 a novějším. Pokročilejší Dolby Vision přišel také na Xbox One S a X. Vzhledem k tomu, že HDR10 je běžným standardem a není Dolby Vision nemožné najít, je pro konzolové hráče s hardwarem Microsoft a Sony snadné najít kompatibilní televizi, na které by mohli hrát. Odtamtud je hraní v HDR poměrně jednoduché, pokud hry, které se pokoušíte hrát, podporují HDR. Pokud již máte některou z konzolí, které jsme zmínili, není třeba dělat nic navíc, aby byla připravena na HDR, a najít televizor, který s ní bude fungovat, není žádný těžký úkol. Uživatelé počítačů to nemají tak snadné, zejména proto, že monitory zaostávaly za televizory kvůli přijetí a standardizaci HDR. Zatímco nejnovější grafické karty PC od Nvidia a AMD podporují HDR, hráči se staršími kartami budou muset upgradovat. Rock Paper Shotgun obsahuje seznam GPU připravených na HDR a kabely potřebné pro podporu HDR. Ale ani se schopnou grafickou kartou a monitorem HDR není správné fungování systému Windows a her s HDR vždy plynulý proces. Navíc ne všechny hry podporují HDR.

Zpoždění vstupu

To je malý bod, ale pro dobrý herní zážitek stojí za zmínku. Vzhledem k tomu, že zpoždění televizního vstupu může poškodit herní zážitek tím, že bude mít pocit, že váš systém nereaguje, je nejlepší ho omezit na minimum. Váš počítač nebo konzole může zaznamenat mírně zvýšené zpoždění vstupu při výstupu obsahu HDR a váš televizor nebo monitor může podobně zvýšit zpoždění vstupu při zpracování přijímaného obsahu HDR. S dobrým hardwarem a implementací HDR ve vašich hrách by to však mělo být zanedbatelné. Ale ne veškerý hardware a implementace budou dobré. Může se stát, že váš displej při přechodu na HDR výrazně zvýší vstupní zpoždění. Pokud má váš televizor herní režim, který mu pomáhá dosáhnout menšího zpoždění vstupu, ale nemůžete aktivovat tento režim a HDR současně, možná budete muset vybrat, který je pro vás důležitější. Kompromis mezi špičkovými vizuály, které nabízí HDR, a zpožděním vstupu, nás přivádí k dalšímu bodu.

Hezké hry vs. konkurenční hry

Přesný druh hraní, které chcete dělat, vám pomůže rozhodnout se, zda se chcete věnovat HDR. I když si myslíme, že HDR je pro konzolové hráče užitečné, existuje jedno místo, které by stálo za to přepnout: konkurenční hry. U konkurenčních titulů v eSportu na PC i na konzole jsou klíčové vysoké obnovovací kmitočty, nízké zpoždění vstupu, dobré připojení k internetu a jasný obraz. Pro všechny krásy, které HDR může půjčit hře, není pravděpodobné, že by pomohlo zvýšit některou z těchto klíčových oblastí v konkurenčních hrách (kromě možná jasných vizuálních prvků s dobrou implementací vývojáři her). Kromě výše zmíněné vstupní prodlevy má povolení HDR ve vašich hrách potenciál snížit vaše snímkové frekvence. Společnost Extremetech analyzovala data na grafických kartách AMD a Nvidia, aby zjistila rozdíly ve výkonu mezi hrami s povoleným a zakázaným HDR, a našla výkonnostní hity u předchozích. Aktualizace ovladačů grafických karet mohou změnit, jak závažné jsou výkonnostní zásahy v průběhu času, ale pro vysoce konkurenční hráče je pravděpodobnost, že výkonnostní zásah pravděpodobně nebude mít cenu. Tato nejistota činí sledování HDR zvláště nevhodným pro každého, kdo by musel investovat do zcela nového hardwaru, jen aby tuto funkci povolil.

Screenshot z Battlefield One

Pokud se zaměřujete na hrst konkrétních her, může být užitečné vyhledat na nich analýzu výkonu HDR. Pokud se nejedná o výkonnostní hit, je třeba vidět, zda vylepšují vizuál hry způsobem, který může pomoci. Ve videu HardwareCanucks o hraní HDR bylo jasné, že v některých případech může HDR usnadnit vidění ve hrách, zatímco v jiných případech může ztmavit stíny a vyfouknout zvýraznění, aby bylo vidět určité oblasti hůře. To by nebylo dobré, kdyby se v těchto částech obrazovky nacházel nepřítel nebo cíl. U nekonkurenčních her je mírné zvýšení zpoždění vstupu méně důležité. Kolik tolerance máte pro snížené snímkové frekvence, bude záviset na vašem hardwaru a osobních preferencích, ale tam, kde je HDR implementováno dobře, bude zvýšení vizuální kvality pravděpodobně užitečné a výkon by neměl hrozně trpět. U her pro jednoho hráče, kde několik milisekund zpoždění nedává hráči někde jinde šanci vás porazit, by HDR mělo zlepšit váš zážitek.

Ne všechny HDR jsou vytvářeny stejně

Existuje spousta malých kousků, které musí spolupracovat, aby vám přinesly skvělý zážitek z HDR. V příštích několika letech určitě uvidíme, jak vývojáři obsahu přijdou na to, jak nejlépe implementovat HDR, výrobci herního hardwaru, jak nejlépe podporovat obsah HDR, a tvůrci displejů přijdou na to, jak nejlépe zobrazit HDR pocházející z široké škály zdroje a zařízení. Ale právě teď se děje spousta vývoje a není jisté, jakým směrem se věci budou ubírat. Kdokoli, kdo si koupil televizi s podporou HDR, když byl poprvé uveden na trh, nyní pravděpodobně uvidí, jak často bývá včasná adopce. Různé formáty médií HDR, od HDR10 a HLG po Dolby Vision a Technicolor HDR, soupeří o širokou podporu displejů a médií. Abyste mohli tyto zážitky z HDR získat, musí být na ně připraveno celé vaše multimediální nastavení. Dolby Vision HDR nedostanete na displeji, který podporuje pouze HLG.

Mediální umění pro Xbox Dolby Vision

Dokonce i když získáte displej, který dokáže zpracovávat média v různých formátech HDR, stále existuje otázka, jak dobrou práci ve skutečnosti dokáže představit vysoce kontrastní snímky, zvýšená barevná bitová hloubka a další. Standardy pro HDR displeje, jako je VESA DisplayHDR, zavádějí displeje, které mohou skutečně přinést kvalitní vizuální zážitek. Tato standardizace a přijetí v oboru je však trvalý proces. Pak je tu stále otázka vývojářů her, aby jejich nastavení HDR skutečně vypadalo dobře. Dříve jsme zmínili, jak špatná kalibrace může vést k vyfouknutí jasných skvrn a příliš tmavých oblastí. Herní vývojáři na konzoli znají hardware, se kterým pracují, a pravděpodobně půjdou na HDR10. Přehrávání obsahu HDR10 na vašem displeji je v této situaci opravdu jediným otazníkem. Ale pro hraní her na PC existuje tolik proměnných, že zajištění dobrého zážitku HDR bude pravděpodobně těžké, i když je HDR zavedenější. A teď, zatímco se to stále utvrzuje, jsou potíže ještě větší.

Naše rada

Pokud se ptáte sami sebe, zda HDR stojí za to, musíte přemýšlet o tom, co vaše herní nastavení stále potřebuje k dosažení HDR. Pokud již vlastníte televizi, která podporuje HDR10, a užili jste si skvělý videoobsah HDR, pravděpodobně zjistíte, že jsou vaše peníze dobře vynaloženy na PS4, Xbox One S nebo Xbox One X (všimněte si, že Nintendo Switch a originální Xbox Jeden nepodporuje HDR). Pokud máte televizor, který podporuje Dolby Vision, pak vám jeden z modelů Xbox One umožní využít tohoto formátu. U PC existuje méně případů, kdy HDR bude v tuto chvíli stát za to. Pokud nemáte nedávnou grafickou kartu, která podporuje moderní HDR, nemusí se vyplatit upgradovat pouze na HDR. Novější a výkonnější karta vám ale může pomoci vylepšit herní zážitek. Pokud již v počítači máte hardware potřebný k přehrávání v HDR a máte jej připojený k monitoru nebo televizi, která podporuje HDR, přesto možná nebudete chtít hrát hry s povoleným HDR, pokud hrajete konkurenceschopně. Pokud ještě nemáte displej HDR, je lepší počkat, než si koupíte nový displej výhradně za účelem hraní HDR, abyste zjistili, které standardy HDR jsou nejčastěji přijímány. Na druhou stranu, pokud je hraní her pouze částí vašeho zájmu o HDR, máte trochu větší záminku, abyste mohli pokračovat a vyzvednout si HDR displej. Nejlepší je s dobrou televizí 4K, která podporuje více formátů HDR, takže je pravděpodobnější, že bude fungovat s libovolnými formáty, které podporují vaše média a hry. Televizory nejsou ideální pro produktivitu na počítači, a proto nejsou nejlepším párováním s počítačem. Dobrá 4K TV vám ale může pomoci začít s hraním HDR, zatímco budete čekat, až se monitory HDR stanou na trhu běžnějšími a standardizovanějšími.