Skip to content

HDR vs. 4K: Jaký je rozdíl?

4 de Červenec de 2021
HDR vs 4K 90c8a743e0ea46ffa6ea732e99f3643b

Při nakupování televize se můžete setkat s pojmy 4K a HDR. Obě tyto technologie zlepšují kvalitu obrazu. Dělají to však velmi různými způsoby. Pojďme proříznout hluk a zjistit, co znamenají 4K a HDR.

Celková zjištění

4K

  • Odkazuje na rozlišení obrazovky (počet pixelů, které se na obrazovku vejde).
  • Používá se jako synonymum pro Ultra HD (UHD). Odkazuje na vodorovné rozlišení obrazovky asi 4 000 pixelů.
  • Vyžaduje zařízení a komponenty kompatibilní s UHD, aby se zabránilo upscalingu.

HDR

  • Znamená vysoký dynamický rozsah.
  • Širší barevný rozsah a kontrastní rozsah než standardní dynamický rozsah (SDR).
  • Jasné tóny jsou jasnější bez přeexponování. Tmavé tóny jsou tmavší bez podexponování.

4K a HDR nejsou konkurenční standardy. 4K označuje rozlišení obrazovky (počet pixelů, které se vejdou na televizní obrazovku nebo displej). Někdy se označuje jako UHD nebo Ultra HD, i když je zde nepatrný rozdíl. HDR znamená High Dynamic Range a označuje kontrast nebo barevný rozsah mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími tóny v obraze. HDR poskytuje vyšší kontrast – nebo větší rozsah barev a jasu – než standardní dynamický rozsah (SDR) a je vizuálně působivější než 4K. To znamená, že 4K přináší ostřejší a definovanější obraz. Oba standardy jsou stále častější u prémiových digitálních televizorů a oba poskytují vynikající kvalitu obrazu. Tvůrci televizních programů upřednostňují použití HDR na televizory 4K Ultra HD před televizory 1080p nebo 720p. Mezi těmito dvěma standardy není třeba se rozhodovat. Rozlišení 4K lze také označovat jako Ultra HD, UHD, 2160p, Ultra High Definition nebo 4K Ultra High Definition.

Rozlišení: 4K je standard

4K

  • Standard 4K / UHD TV je 3840 x 2160 pixelů. Standardní 4K kino je 4096 x 2160 pixelů.
  • Čtyřnásobný počet pixelů než 1080p, což znamená, že do prostoru jednoho obrazu s rozlišením 4K se vejdou čtyři obrazy 1080p.

HDR

  • Agnostické rozlišení, ačkoli většina televizorů HDR je také 4K.

4K označuje konkrétní rozlišení obrazovky a HDR nemá nic společného s rozlišením. Zatímco HDR má konkurenční standardy, z nichž některé určují minimální rozlišení 4K, tento termín obecně popisuje jakékoli video nebo displej s vyšším kontrastem nebo dynamickým rozsahem než obsah SDR. Pro digitální televize může 4K znamenat jedno ze dvou rozlišení. Nejběžnějším formátem Ultra HD nebo UHD je 3840 horizontálních pixelů a 2160 vertikálních pixelů. Méně časté rozlišení, většinou vyhrazené pro kino a filmové projektory, je 4096 × 2160 pixelů. Každé rozlišení 4K je čtyřnásobkem počtu pixelů (nebo dvojnásobku řádků) oproti displeji 1080p – další nejvyšší rozlišení, které najdete ve spotřebitelské televizi. To znamená, že do jednoho obrazu s rozlišením 4K se vejdou čtyři obrazy 1080p. Při poměru stran 16: 9 nebo 16 x 9 přesahuje celkový počet pixelů v obrazu 4K osm megapixelů. 4K (stejně jako každé jiné rozlišení televizoru) zůstává konstantní bez ohledu na velikost obrazovky. Počet pixelů na palec se však může lišit v závislosti na velikosti obrazovky. To znamená, že jak se velikost televizní obrazovky zvětšuje, zvětšují se pixely nebo jsou od sebe vzdáleny, aby bylo dosaženo stejného rozlišení.

Graf srovnání 4K rozlišení

Aby byly televizory HDR považovány za HDR, musí splňovat sadu norem jasu, kontrastu a barev. Tyto standardy se liší, ale všechny HDR displeje jsou definovány jako mající vyšší dynamický rozsah než SDR, stejně jako minimální 10bitovou barevnou hloubku. Protože většina televizorů HDR je 4K, většina má rozlišení 3840 x 2160 pixelů (existuje malý počet televizorů HDR 1080p a 720p). Některé LED / LCD HDR televizory mají špičkový výstup jasu 1 000 nitů nebo více. Aby se OLED TV mohla kvalifikovat jako HDR TV, musí mít výstup alespoň 540 nitů špičkového jasu. Většina vrcholí kolem 800 nitů.

Barva a kontrast: HDR je vizuálně působivý

4K

  • Jako rozlišení je dopad 4K, pokud jde o barvu, většinou přes vyšší rozlišení.

HDR

  • Dramaticky vylepšená reprodukce barev a kontrast. HDR má větší vizuální dopad než 4K.
  • Větší vizuální dopad než SDR. Přesnější barvy, plynulejší světlo a barevné stínování a podrobnější obrázky.

Barevná reprodukce se u televizorů HDR dramaticky zlepšuje. Jako rozlišení 4K tolik neovlivňuje barvu, kromě poskytnutí přidané definice. To je důvod, proč 4K a UHD často jdou ruku v ruce. Tyto technologie doplňují dva nejdůležitější aspekty kvality obrazu – definici a barvu. Jako technologie HDR rozšiřuje vzdálenost mezi bílou a černou. Díky tomu je kontrast intenzivnější bez přeexponování jasných barev nebo podexponování tmavých barev. Při pořizování snímků s vysokým dynamickým rozsahem se informace používají v postprodukci ke klasifikaci obsahu a získání nejširšího možného rozsahu kontrastu. Obrázky jsou odstupňovány tak, aby vytvářely široký barevný gamut, který zajišťuje hlubší a sytější barvy, stejně jako plynulejší stínování a podrobnější obrázky. Hodnocení lze použít na každý snímek nebo scénu nebo jako statické referenční body pro celý film nebo program. Když televizor HDR detekuje obsah kódovaný HDR, objeví se světlé bílé bez kvetení nebo vymývání a hluboké černé bez zablácení nebo rozdrcení. Jedním slovem, barvy vypadají sytější. Například na scéně při západu slunce byste měli vidět jasné světlo slunce a tmavší části obrazu s podobnou čistotou spolu se všemi úrovněmi jasu mezi nimi. Podívejte se na níže uvedený příklad.

Porovnání SDR a HDR od Sony

Existují dva způsoby, jak televizor zobrazit HDR:

  • HDR kódovaný obsah: Čtyři primární formáty HDR jsou HDR10 / 10 +, Dolby Vision, HLG a Technicolor HDR. Značka nebo model HDR TV určuje, s jakým formátem je kompatibilní. Pokud televizor nedokáže detekovat kompatibilní formát HDR, zobrazí obrázky v SDR.
  • Zpracování SDR na HDR: Podobně jako u televizorů upscale rozlišení, HDR TV s upscaling SDR-to-HDR analyzuje informace o kontrastu a jasu signálu SDR. Poté rozšiřuje dynamický rozsah na přibližnou kvalitu HDR.

Kompatibilita: Kompletní pro zážitek Full 4K HDR

4K

  • Plné rozlišení 4K UHD vyžaduje zařízení kompatibilní s 4K od zdroje po displej – včetně set-top boxu nebo přehrávače Blu-ray, streamovacího zařízení, kabelu HDMI a televize.

HDR

  • Vyžaduje end-to-end kompatibilitu.
  • Dostupný obsah je ve srovnání s 4K omezený.

Televizory 4K vyžadují end-to-end kompatibilitu mezi všemi komponenty, aby poskytovaly autentické nebo skutečné rozlišení 4K. Totéž platí obecně o HDR. Potřebujete televizi HDR i obsah, který byl vytvořen ve formátu HDR. Podle některých opatření je v HDR k dispozici méně obsahu než ve 4K, ale to se začíná měnit. Abyste si mohli vychutnat plné rozlišení 4K UHD, potřebujete zařízení kompatibilní s 4K. To zahrnuje přijímače domácího kina, streamery médií, přehrávače Blu-ray Ultra HD a videoprojektory, stejně jako původní rozlišení sledovaného obsahu. Budete také potřebovat vysokorychlostní kabel HDMI. 4K je častější u větších televizorů, protože na obrazovkách menších než 55 palců není rozdíl mezi 4K a 1080p tak výrazný. Efekt HDR se však může u jednotlivých televizorů lišit, v závislosti na množství světla, které displej vyzařuje. Některá zařízení 4K upscalují nižší rozlišení na 4K, ale převod není vždy plynulý. 4K nebylo implementováno do bezdrátového televizního vysílání v USA, takže pro sledování ve 4K bude nutné převést obsah over-the-air (OTA). Podobně ne všechny televizory HDR mohou být škálovány z SDR na HDR. Při nákupu televizoru s funkcí HDR zvažte kompatibilitu televizoru s formáty HDR10 / 10 +, Dolby Vision a HLG a také špičkový jas televizoru, který se měří v hnidech. To, jak dobře televizor s podporou HDR zobrazuje HDR, závisí na tom, kolik světla televizor vyzařuje. Toto se označuje jako špičkový jas a měří se v nits. Obsah kódovaný například ve formátu Dolby Vision HDR může poskytovat rozsah 4 000 nitů mezi nejčernější černou a nejbělejší bílou. Několik televizorů HDR vyzařuje tolik světla, ale rostoucí počet displejů dosahuje 1 000 nitů. Většina televizorů HDR se zobrazuje méně. Televizory OLED HDR dosahují maxima přibližně 800 nitů. Rostoucí počet televizorů LED / LCD HDR vyzařuje 1 000 nitů nebo více, ale sady nižší třídy mohou vydávat pouze 500 nitů (nebo méně). Na druhou stranu, protože pixely v televizoru OLED jsou jednotlivě osvětleny, což umožňuje pixelům zobrazovat absolutní černou barvu, mohou mít tyto televizory vyšší vnímaný dynamický rozsah i při nižších špičkových úrovních jasu. Když televizor detekuje signál HDR, ale nemůže vyzařovat dostatek světla, aby zobrazil svůj plný dynamický potenciál, využívá mapování tónů, aby odpovídal dynamickému rozsahu obsahu HDR a světelnému výkonu televizoru.

4K vs. HDR: Musíte si vybrat?

4K a HDR nejsou konkurenční standardy, takže si mezi nimi nemusíte vybírat. A protože většina prémiových televizorů má oba standardy, nemusíte se soustředit na jeden standard nad druhým, zvláště pokud kupujete televizor větší než 55 palců. Pokud chcete menší televizor, můžete být spokojeni s displejem 1080p, protože si pravděpodobně nevšimnete rozdílu v rozlišení.

Často kladené otázky

  • Je HDR lepší než 4K? Které oceníte více, záleží na tom, kdo jste a na vašem osobním nastavení. HDR pracuje v kontextu kontrastu a barev a jasu, zatímco 4K označuje rozlišení, což je počet pixelů v obrazu.
  • Je HDR lepší než HD? Jeden není lepší než druhý, protože HD a HDR jsou zcela odlišné koncepty. HD označuje rozlišení jako 4K, zatímco HDR pracuje v kontextu kontrastu, barev a jasu.
  • Liší se HDR na telefonech, fotoaparátech a displejích? Ne, HDR je HDR, ačkoli k vytváření obsahu HDR použijete kameru HDR a k zobrazení obsahu HDR použijete displej HDR. Co můžete dělat s HDR, se bude lišit v závislosti na zařízení, ale technologie se nemění.
  • Mám použít HDR? Je to na preferencích. Pokud máte kameru HDR nebo telefon, je pravděpodobné, že ji budete chtít použít. Jak dobrá je samotná implementace HDR v televizi nebo monitoru pravděpodobně určí, zda ji budete chtít použít nebo ne.