Skip to content

HELIOS pomáhá proměnit PlayStation 3 (PS3) na server Linux

14 de Srpen de 2021
SCEE PS3 detail deboss hi lite tif jpgcopy 56a7370e3df78cf772935da3

V roce 2010 společnost Sony vydala opravu firmwaru PlayStation 3, která brání spuštění Linuxu a dalších operačních systémů na konzole. Tento článek je pro historický odkaz. HELIOS umožnil použít váš PS3 jako server schopný využít výkonný mobilní procesor konzoly. S trochou úsilí může vaše PlayStation 3 nejen spouštět hry a filmy v HD, ale také fungovat jako komerčně životaschopný server Linux.

Proč používat svůj PS3 jako server?

HELIOS postavil port PS3, aby poskytl levnější alternativu ke standardním serverovým řešením. Podle HELIOS:

Je samozřejmě obvyklejší mít podnikový software spuštěný na mnohem dražších platformách, jako jsou blade servery IBM nebo Apple Xserves. Ale PS3 je schopen lehčích povinností a bude jej používat prodejní tým HELIOS k předvedení softwaru zákazníkům. S plně nabitými servery běžícími na několik tisíc liber dává kompaktní demonstrační server za méně než 500 liber smysl.

Balíček HELIOS obsažený na obrázku demo disku poběží pouze čtyři hodiny v kuse, což uživatelům umožní zjistit, co dokáže, a rozhodnout se, zda se nákup vyplatí nebo ne. Dr. John Yardley, MD distributora společnosti HELIOS JPY Plc, říká:

Může se to zdát jako bláznivý nápad, ale libra za librou nabízí PS3 úžasnou sílu. Očekávám, že spousta nadšenců Linuxu najde dobré využití pro instalaci, která zahrnuje výkonné nástroje jako EtherShare a WebShare. Spustit HELIOS na platformě se podobá nacpání motoru Spitfire do Mini!

Bezplatný instalační program je k dispozici na webových stránkách britského distributora. Jako operační systém používá Yellow Dog Linux v5.0. Obsahuje také demo verzi HELIOS UB, podnikové aplikace klient-server. HELIOS tvrdí, že se jedná o první použití herní konzole pro řešení podnikového serveru. Není to však poprvé, kdy si někdo uvědomil, že PS3 přináší větší výdělek za vaše peníze než počítače současné generace. Dr. Frank Mueller například vybudoval superpočítačový klastr schopný vysoce výkonných počítačů pomocí osmi maloobchodních PS3.

Jak může PS3 spouštět Linux?

Instalační program systému Linux je přizpůsoben tak, aby co nejlépe využíval omezenou paměť dostupnou v systému PS3. Podle HELIOS obraz disku nainstaluje Yellow Dog Linux za méně než 10 minut s konfigurací navrženou tak, aby nabídla o 40% více paměti než standardní konfigurace. Když HELIOS viděl technické specifikace PS3, věděli, že přeměna na server není mimo dosah. PS3 využívá 64bitový procesor Cell s frekvencí 3,2 GHz, je kompatibilní s PowerPC s 256 MB hlavní paměti a má výkon srovnatelný s jediným procesorem G5. PS3 je dodáván s grafickou procesorovou jednotkou NVIDIA RSX, má 60 GB 2,5 „vyměnitelný sériový disk ATA a pro síťové připojení nabízí WLAN i Gigabit Ethernet. Terra Soft’s Yellow Dog Linux v5.0 je binárně kompatibilní s jeho vydáním pro bývalá produktová řada Apple PowerPC a souběžná podpora pro produkty Mercury Cell a servery IBM Cell a pSeries. To znamená, že takové aplikace staví Sony na velmi obtížné místo. Nelze popřít, že pokaždé, když je oznámeno nové použití PS3 nejenže vytváří dobrý tisk, ale také dokazuje, že PS3 je neuvěřitelně výkonný stroj. Samotná PS3 je však lídrem ve ztrátě, což znamená, že Sony ztrácí peníze za každý prodaný PS3. Tuto ztrátu tvoří s hrami, které jsou velmi výnosné pro Když si tedy někdo koupí PS3 a použije jej jako dedikovaný server nebo jakékoli jiné použití, které nezahrnuje nákup her PS3 nebo filmů na discích Blu-ray, společnost Sony nikdy nevrátí své investice.

Funkce instalace HELIOS PS3 Linux

HELIOS tvrdí, že výhody instalace systému PS3 Linux zahrnují:

  • Stažení zdarma
  • Rychlá a snadná instalace
  • Vynikající dokumentace Linuxu pro PS3
  • Dedikovaný serverový operační systém s optimalizovaným výkonem (k dispozici je o 40% více paměti)
  • Předinstalovaná runtime Java 1.5
  • Snadná údržba z CD
  • Služby HELIOS předinstalované jako testovací jízda