Skip to content

Historie hashtagů a použití v sociálních médiích

2 de Srpen de 2021
GettyImages 174273420 57c5bb3f5f9b5855e5cfe88e 5c9112c446e0fb00016ee161

Hashtagy jsou ta čtvercová pole, která mají šest výčnělků mířících všemi směry. Proč lidé používají hashtagy a proč jsou tyto symboly, které se po desítky let hovorově označují jako znak libry, tak populární? Většina lidí spojuje hashtagy se sociálními médii. Tyto kybernetické přívěsky, kterými se uživatelé internetu zabývají klíčovými slovy, zde zůstanou – alespoň v dohledné budoucnosti.

Historie hashtagů

Značky metadat existují již nějakou dobu. Značky byly poprvé použity v roce 1988 na platformě známé jako Internet Relay Chat nebo IRC ke seskupování zpráv, obrázků, obsahu a videa do kategorií. Účelem je, aby uživatelé mohli vyhledávat hashtagy a najít s nimi spojený obsah. V říjnu 2007 začal Nate Ridder, obyvatel San Diega v Kalifornii, přidávat své příspěvky s hashtagem #sandiegofire. Chtěl informovat lidi po celém světě o probíhajících požárech v té době v této oblasti. Blogger Stowe Boyd je poprvé nazval „hashtags“ v blogovém příspěvku v srpnu 2007. V té době to byla jediná věc, která se objevila ve výsledcích vyhledávání, když jste zvědavě zadali do Googlu výraz „hashtag“. V červenci 2009 Twitter formálně přijal hashtagy a vše, co mělo před sebou #, se stalo hypertextovým. A tento krok byl později zdůrazněn, když Twitter představil „Trendy témata„Umístění nejoblíbenějších hashtagů na domovskou stránku.

Používání hashtagů

Existuje několik důvodů pro používání hashtagů pro osobní a obchodní aplikace. Ve vašich profilech je užitečné udržovat rodinu a přátele v obraze o tom, co se děje ve vašem životě a o věcech, o kterých mají největší zájem vědět. Zatímco aktualizace stavu jsou prostředky, jak toho dosáhnout, hashtagy jsou prostředkem ke seskupení určitých aspektů vašeho života. Pokud má například vaše rodina nebo přátelé zájem šířit zprávu o věci, do které jste zapojeni, hashtagování vašeho #cause jim umožní rychle najít nejnovější zprávy. A nejen o vás, ale o tom, co dělají ostatní. Korporace vytvořily některé z nejpopulárnějších hashtagů na propagaci konkrétního produktu nebo služby. Malé firmy toho následovaly a začlenily do své sociální sítě trendové hashtagy. Je to způsob, jak se zapojit do konverzačního tématu a vytvořit nový dialog. Některé společnosti používají značky hashtag, aby udržely krok s marketingem svých konkurentů, a dozvěděly se, co generuje a nevytváří zájem. Tyto metaznačky lze také použít k diskusi o kampani nebo šíření hlášek o nadcházející události.

Nevýhoda používání hashtagů

Používání hashtagů má několik nevýhod. Nevlastníte je a neexistují žádná pravidla ani pokyny. Když přidáte symbol hash před slovo, stane se z něj hashtag a každý jej může uchopit a zneužít. Zvláště v podnikání to může být problematické, pokud je to uneseno a používáno nekalým způsobem. Například McDonald’s, který je běžně spojován s nezdravým jídlem a obezitou (navzdory jejich snaze tento image vylepšit), spustil hashtag #McDStories, který se stal virálním negativním způsobem. Kolem 1 500 příběhů vyšlo od uživatelů, kteří prohlašovali otravu jídlem, špatné zaměstnance a další stížnosti. Dobrou zprávou je, že pouze 2 procenta tweetů, které přišly, byly negativní, ale tisk, který z toho dostali, stačil na to, aby se zapotil. Mnoho lidí používá hashtags pro zábavu. Někteří používají trendové hashtagy ke sdílení názoru. Jiní pomáhají organizovat zprávy o důležitých událostech. A někdy jsou nalíčeni za běhu, aby Tweet zněl vtipně. Interpretace a použití je vždy na vás, jako většina twitterových lingo, ale základní funkcí hashtagu je vytvoření jednoho organizovaného zdroje tweetů kolem každého z nich.