Skip to content

Historie herního systému ColecoVision

17 de Srpen de 2021
9097084475 0d0553bb4e k 5a2b4e4ada271500368f63a3 ec9445f03a7a4c1f8f8f563676b84979

Zatímco masy laskavě vzpomínají na Nintendo Entertainment System jako první domácí konzoli v arkádové kvalitě, retro nadšenci a hardcore hráči se shodují, že existuje jeden systém, který v kritických ohlasech, dopadu a nostalgii překonal NES, ColecoVision. Během své krátké dvouleté životnosti překonala ColecoVision očekávání a prodeje. Bylo na cestě stát se nejúspěšnější konzolí v historii, nebýt kolapsu průmyslu v letech 1983 a 1984 a riskantního hazardu s přeměnou konzoly na domácí počítač.

Pre-History

V některých ohledech mohl mít název tohoto článku název Coleco: Dům, který Atari postavil, protože společnost Coleco vytvořila celý obchod s klonováním a rozvojem technologie Atari. V roce 1975, Atari Pong byla populární v arkádách a samostatných domácích jednotkách, což převyšovalo tržby její jediné konkurence, Magnavox Odyssey. S přes noc úspěšným Pongem se všechny druhy společností pokusily skočit do videoher, včetně Connecticut Leather Company (také nazývané Coleco), která začala podnikat s koženým zbožím a poté přešla do výroby plastových brodivých bazénů. Rok po vydání Pong, Coleco vstoupil do boje s videohrami s prvním klonem Pong, Telstar. Kromě toho, že obsahuje Pong (volala Tenis zde), čip byl upraven tak, aby zahrnoval dvě varianty hry, Hokej a Házená. Díky více než jedné hře se Telstar stal první specializovanou konzolí na světě. Ačkoli Atari vlastnila práva na PongAtari nemohla legálně bojovat s přílivovou vlnou klonů, které byly uvedeny na trh. Hru už obklopovala šedá oblast, od které si Atari vypůjčil koncept a design Tenis pro dva, o nichž někteří tvrdí, že jsou první videohrou, a také o Magnavox Odyssey Tenis hra, která vyšla rok před Pong. Zpočátku byl Telstar velkým prodejcem. Během příštích dvou let společnost Coleco vydala několik modelů, každý s více Pong variací a zvýšené kvality. Mikročip, který Telstar použil, vyrobila společnost General Electric. Protože společnost GE nebyla vázána exkluzivní smlouvou, každá společnost, která se chce dostat do oblasti videoher, mohla získat svůj vlastní klon Pong pomocí čipů GE. Atari se nakonec obrátilo na GE, protože to bylo levnější řešení než samotná výroba čipů. Brzy byl trh zaplaven stovkami odtržených pongů a prodeje začaly klesat. Jak se lidé začali unavovat Pong„Atari vidělo potenciál ve vytvoření systému s řadou her na vyměnitelných kazetách. V roce 1977 Atari vydalo Atari 2600 (také nazývané Atari VCS). 2600 se rychle stal úspěchem a dominoval na trhu až do roku 1982, kdy se Coleco rozhodl vrátit do studny Atari tech pro ColecoVision.

Tělo konzoly, Srdce počítače

V roce 1982 dominovaly domácímu trhu Atari 2600 a Mattel Intellivision. Mnozí se pokoušeli soutěžit, ale neuspěli, dokud nepřišel ColecoVision. Na začátku 80. let se výpočetní technologie staly méně nákladnými kvůli Commodore 64 a protože spotřebitelé toužili po hrách vyšší kvality. Společnost Coleco byla dodána jako první, kdo do počítačové herní konzole vložil počítačový procesor. Ačkoli to zvýšilo náklady na 50 procent vyšší než konkurence, umožnilo to společnosti Coleco dodávat téměř arkádovou kvalitu. Ačkoli byla pokročilá technologie prodejním bodem, nestačilo to k tomu, aby se zákazníci odtrhli od zavedené, dominantní síly Atari 2600. Kromě toho, že společnost Coleco potřebovala hitovou hru, aby ukradla zákazníky od roku 2600, potřebovala ukrást Atariinu technologii ještě jednou.

Partnerství ColecoVision/Nintendo a klon Atari

Na začátku osmdesátých let Nintendo jen ponořilo špičku do bazénu domácích videoher se svým klonem Pong, barevným televizním herním systémem. Hlavní herní činnost Nintenda pochází z arkád s prvním velkým hitem, Donkey Kong. V té době probíhala nabídková válka mezi Atari a Mattelem o práva na domácí videohry Donkey Kong. Coleco se však vrhlo s okamžitou nabídkou a příslibem, že bude mít hra vyšší kvalitu, než jakou by mohl poskytnout jakýkoli jiný systém. Donkey Cong šel do Coleco, který udělal téměř dokonalou rekreaci a zabalil to s ColecoVision. Možnost zahrát si arkádový hit doma přivedla prodej konzole k velkému úspěchu.

Reklama ovladače ColecoVision

Dalším faktorem, který ColecoVision trhal rekordy v prodeji, byl jeho první rozšiřující modul. Protože byl ColecoVision postaven na počítačové technologii, stejně jako počítač, mohl být upraven pomocí hardwarových doplňků, které rozšířily jeho možnosti. Rozšiřující modul č. 1 byl spuštěn společně s ColecoVision a obsahoval emulátor, který systému umožňoval hrát s kazetami Atari 2600. Hráči nyní měli jeden systém, který prošel platformami, což poskytlo ColecoVision největší knihovnu her pro jakoukoli konzoli. To posunulo ColecoVision přes vrchol, protože rychle prodalo Atari a Intellivision během několika měsíců. Atari se pokusila zasáhnout tím, že žalovala Coleca za porušení jejich patentu 2 600. V té době byly videohry novým konceptem a platilo jen několik zákonů na ochranu vlastnických práv. Atari se v průběhu let snažila chránit své technologie, nejen pomocí Pong klony, ale se soudy umožňujícími vyrábět neautorizované hry pro 2 600. Coleco se protlačil po soudech tím, že dokázal, že si vybudoval emulátor s běžně dostupnými částmi. Jelikož žádná z jednotlivých součástí nebyla ve vlastnictví Atari, soudy neměly pocit, že by šlo o porušení patentu. Po tomto rozhodnutí společnost Coleco pokračovala ve svých prodejích a vytvořila samostatný samostatný klon 2600 s názvem Coleco Gemini.

Reklama na Colecovision

Hry

ColecoVision nabízel hry arkádové kvality v domácím systému. Ačkoli se nejednalo o přímé porty coin-op arkádových titulů, byly tyto hry předělané tak, aby odpovídaly schopnostem ColecoVision, které bylo pokročilejší, než kdokoli dříve v domácím systému viděl. The Donkey Kong hra, která přišla se systémem, je nejbližší ColecoVision k obnově původní arkádové hry. Je to nejkomplexnější verze Donkey Kong vydáno pro domácí systém. Dokonce i verze Nintendo vydaná pro Nintendo Entertainment System a nověji Nintendo Wii neobsahuje všechny arkádové úrovně. Zatímco mnozí by mohli tvrdit, že uvedení na trh zejména Donkey Kong, jsou pozoruhodně blízko k arkádové kvalitě, mnoho z následujících her systému neukázalo tolik času ani péče. Vizuálně a hratelně mnoho titulů ColecoVision nemohlo udržet plamen na protějšcích coin-op, jako např. Galaga a Popeye.

Rozšiřující moduly dávají a odnášejí

Přestože byl rozšiřující modul č. 1 součástí úspěchu ColecoVision, byly to právě ostatní moduly, které nakonec vedly k zániku systému. Očekávání bylo vysoké s oznámením rozšiřujících modulů č. 2 a č. 3, přičemž ani jeden nesplnil očekávání hráčů. Expanzní model č. 2 skončil jako pokročilý periferní ovladač na volantu. V té době to byla nejpokročilejší periferie svého druhu, kompletní s plynovým pedálem a in-pack hrou Turbo. Přesto to nebyl velký prodejce. Navíc byla k tomu určena jen hrstka kompatibilních her. Od vydání ColecoVision veřejně probíhaly plány na třetí rozšiřující model s názvem Super Game Module. SGM měl rozšířit paměť a výkon ColecoVision a umožnit pokročilejší hry s lepší grafikou, hratelností a dalšími úrovněmi. Místo kazety měl SGM použít disketový Super Game Wafer, který ukládal ukládání, statistiky a vysoké skóre na magnetickou pásku. Pro modul bylo vyvinuto několik her, které byly předvedeny na výstavě hraček v New Yorku v roce 1983 a získaly velké uznání a buzeraci. Všichni byli přesvědčeni, že SGM bude hit. Coleco tedy začalo spolupracovat s RCA a tvůrcem videoherních konzolí Ralphem Baerem (Magnavox Odyssey) na druhém modulu Super Game, který by mohl hrát hry a filmy na disku podobném RAC CED VideoDisk Player, předchůdci Laserdiscs a DVD. Toho června Coleco nečekaně zpozdilo vydání SGM. O dva měsíce později projekt zrušil. Místo toho společnost Coleco vydala jiný rozšiřující modul č. 3, počítač Adam.

Počítačový hazard Adam

V té době byl Commodore 64 domácím počítačem volby a začal pronikat na trh videoher. Místo výroby počítače, který hraje videohry, dostal Coleco nápad vytvořit herní konzoli, která bude sloužit i jako počítač. Proto se narodil Adam.

Adamův počítač

Adam si vypůjčil mnoho svých komponentů ze zrušeného modulu Super Game a sestával z přídavné klávesnice Digital Data Pack (systém pro ukládání dat na kazetových páskách podobný systému používanému pro Commodore 64), tiskárny s názvem SmartWriter Electronic Psací stroj, systémový software a hra v balení. Ačkoli Coleco vlastnil práva konzoly na Donkey Kong, Nintendo dokončilo dohodu pro Atari výhradně vyrábět Donkey Kong pro počítačový trh. Místo toho hra původně plánovaná pro SGM, Buck Rodgers: Plant of Zoom, se stal Adamovou in-pack hrou. Přestože jde o pokročilý systém, Adam byl sužován chybami a hardwarovými poruchami. Mezi nejvýznamnější z nich patří:

  • Obrovské množství vadných digitálních datových balíčků, které se po použití téměř okamžitě rozbijí.
  • Při prvním spuštění z počítače vycházel magnetický ráz, který by poškodil nebo vymazal všechny blízké kazety pro ukládání dat.

Adamova technická trápení a jeho cenovka 750 dolarů, což byla cena vyšší než při koupi ColecoVision a Commodore 64 dohromady, zpečetily osud systému. Coleco ztratilo peníze na Adama, když narazil na trh videoher na trhu. Ačkoli společnost Coleco vytvořila plány na čtvrtý rozšiřující modul, který by umožnil hraní kazet Intellivision v systému, všechny budoucí projekty byly okamžitě zrušeny.

ColecoVision končí

The ColecoVision držel na trhu až do roku 1984, kdy Coleco opustil obchod s elektronikou, aby se zaměřil především na své řady hraček, jako je například Cabbage Patch Kids. Rok poté, co ColecoVision opustil trh, přišel jeho bývalý licenční partner, Nintendo, do Severní Ameriky a obnovil průmysl videoher s Nintendo Entertainment System. Bez ohledu na úspěch, který Coleco našel v hračkách, finanční zátěž způsobená Adamem Počítač neopravitelně poškodil společnost. Počínaje rokem 1988 začala společnost rozprodávat svůj majetek a o rok později zavřela dveře. Ačkoli společnost, jak ji známe, již neexistuje, značka byla prodána. V roce 2005 vzniklo nové Coleco, specializující se na elektronické hračky a specializované ruční hry. Za svůj krátký dvouletý život se ColecoVision prodalo přes šest milionů kusů a trvale se zapsalo jako jedna z nejkvalitnějších a nejpokročilejších domácích videoherních konzolí osmdesátých let.