Skip to content

Historie Sega Genesis-úsvit 16bitové éry

3 de Srpen de 2021
Sega Mega Drive EU Mk1 wController FL 5bff628e46e0fb00265ac275

Jak nám kniha retro říká, na konci osmdesátých let minulého století došlo k velkému třesku, který způsobil úsvit nové doby v domácích videohrách. Událost takových biblických rozměrů, která strhla hraní ze svého 8bitového ohraničení a na spravedlivou cestu, která by se vyvinula do dnešních videoher. Konzole vytvořená z žebra (nebo alespoň technologie) svého předchůdce. SEGA Genesis, úsvit 16bitové éry.

Základní fakta

  • Název: Sega Genesis (Severní Amerika), Sega Mega Drive (Japonsko, Evropa, Brazílie)
  • Typ: 16bitová konzola
  • Datum: 1988 (Japonsko), 1989 (Severní Amerika), 1990 (Brazílie)
  • 4. generace videoher

Před začátkem

Vzhledem k tomu, že na trhu videoher v letech 1984 až 1989 dominoval 8bitový zábavní systém Nintendo, vrhl kolega ze společnosti Sega, který se zabývá coin-op arkádami, svůj klobouk do byznysu pro domácí konzole se systémem Sega Master System. Master System, navržený tak, aby se postavil proti sobě proti NES, byl vydán sedm let po NES, a přestože byl o něco vyspělejší než konkurence, v Severní Americe se nikdy pořádně neujal. Zatímco Master System byl hlavním hitem v Evropě a stal se dominantním systémem v Brazílii, v USA a Kanadě byl vždy považován za NES chudáka, bez „zabijácké aplikace“ majitelé Master System záviděli svým přátelům, kteří všichni hráli Super Mario Bros.3 na jejich systémech Nintendo. Po letech bojů o kousek trhu vymyslela Sega novou strategii. Místo toho, aby se odtrhly od současného trhu s 8bitovými hrami, byly by první skutečnou 16bitovou konzolí na trhu se systémem, který byl nejen lepší, ale také rozšířil svou sílu pomocí řady periferií.

Od Mega Drive přichází Genesis

Název systému byl nazván Sega Mega Drive, ale ve Spojených státech již práva na název Mega Drive vlastnila jiná společnost, takže po sporu o ochrannou známku se Sega rozhodla použít jiný název systému na severu Amerika. Mega Drive se v USA a Kanadě stal známým jako Sega Genesis, což z něj činí první konzoli pojmenovanou podle biblické knihy, což naznačuje, že přináší nový věk ve videohrách, a skutečně tomu tak bylo.

Příchod Genesis

Sega Genesis je vůbec první 16bitový konzolový systém. Přestože TurboGrafx-16 předcházel vydání Genesis/Mega Drive, ve skutečnosti nejde o 16bitový systém; samotná grafická karta byla 16bitová, ale procesor byl stále 8bitový. Také, zatímco TGX16 vydaný v Japonsku před Mega Drive, Sega porazil TGX16 na trh v Severní Americe o několik týdnů. SEGA Mega Drive byla zahájena v Japonsku v říjnu 1988 za nevýrazné prodeje. Japonskému trhu dominoval TurboGrafx-16 (v Japonsku nazývaný PC Engine), který byl uveden na trh před rokem a prodával Famicom (japonská verze NES) a držel tržní podíl, který Sega nedokázala zlomit přes. O deset měsíců později, v srpnu 1989, vydala společnost SEGA v Severní Americe SEGA Genesis s balíčkem přístavu jejich kooperativního arkádového hitu Změněné zvíře. V té době generální ředitel společnosti Sega of America Michael Katz sestavil agresivní marketingovou kampaň a zaměřil se na hry specificky zaměřené na americký trh, které k prodeji her používají jména známých osobností.

Konzolové války

Zatímco Genesis se dobře prodával, na konci 80. let stále ještě nespadl z tržního podílu Nintenda, který stále dominoval Severní Americe a díky vydávání Super Mario Bros.3 v roce 1988. To vedlo ke konzolovým válkám, se kterými Sega i Nintendo veřejně bojovaly. Konzoly, které se také pokoušely napojit na severoamerický trh, jako jsou TGX-16 a Neo-Geo, se dostaly stranou. Generální ředitel japonské centrály společnosti Sega se rozhodl přesunout vedení společnosti Sega of America z Michaela Katze na Toma Kalinskeho. Nový generální ředitel společnosti se sídlem v USA začal agresivně, soustředil se na marketing a celebrity na prodej her, ale místo toho vytvořil franšízu zabijáckých aplikací speciálně pro Genesis.

Ježek, který naklonil váhy

V roce 1991 se začal objevovat bod zvratu. Díky tomu, že Nintendo vlastní lví podíl na trhu, díky Super Mario Bros. franšíza, Sega nakonec našla hru, která stejně rezonovala, Sonic the Hedgehog. Určeno především pro americké publikum, Zvukový byla rychlá a inovativní plošinovka a okamžitý hit. Hráči se začali snažit vyběhnout a pořídit si nyní dva roky starou konzoli Genesis, jen aby si zahráli žhavou novou hru.

Obal Sonic the Hedgehog na Sega Genesis.

Nintendo však mělo ve válce s konzolami, téhož roku, vlastní zbraň Zvukový vydáno na břehu Severní Ameriky, stejně jako vlastní vstup Nintenda do 16bitové éry, Super Nintendo. SNES byl v této oblasti průkopníkem, a přestože prodeje Genesis díky tomu neustále rostly Zvukový, to bylo SNES rychle překonáno. Pak byl Kalinske ještě agresivnější a odhodil se Změněné zvíře jak hra přibalila balíček Genesis a nahradila jej Zvukový, a snížil cenu konzoly o 10 dolarů, čímž se stal nejméně nákladným 16bitovým systémem na trhu. Jistě by to znamenalo menší zisk na hardwaru, ale jakmile si hráči koupí Genesis, SEGA by více než vydělala své peníze zpět na prodejích jednotlivých her. Hazard fungoval a prodejům začala dominovat Genesis. Do konce roku 1993 vlastnila Sega 60 procent trhu se 16bitovými konzolami v Severní Americe, přičemž tržby Nintenda klesly na 37 procent.

Mezinárodní Mega Drive

Úspěch společnosti Sega v 90. letech nadále mezinárodně stoupal. Přestože se v Japonsku nikdy neuchytil, navázal na úspěch systému Master System v Evropě a Brazílii a rychle se stal nejprodávanějším 16bitovým systémem na těchto územích. Dnes je Genesis stále dobře známá jako jedna z nejlepších konzolí vůbec, s oblíbenými porty jejich her, které se pro konzole Next-Gen vydávají houfně, včetně rozsáhlé kolekce Sonic’s Ultimate Genesis Collection (s názvem Sega Mega Drive Ultimate Collection mezinárodně). V Brazílii zůstává dominantní silou, přičemž Mega Drive stále vyrábí společnost Tec Toy, přičemž nové hry jsou vydávány speciálně pro Brazílii.