Skip to content

Jak čistit dotykovou obrazovku PS Vita

4 de Červenec de 2021
psvita c74a346e16cf4c61802448dfce9ddf71

Co je třeba vědět

  • Prach: Uchopte zařízení a jemně oprášte oblast nejvíce dolů (bez otírání). Použijte štětec objektivu fotoaparátu nebo hadřík z mikrovlákna.
  • Pokud se rozhodnete pro čisticí roztok, použijte něco formulovaného pro LCD obrazovky. U suchého čištění zajistěte, aby obrazovka nepoškrábala žádné částice.
  • Zajistěte, aby vaše obrazovka zůstala bez poškrábání, a to pomocí chrániče obrazovky a dobrého pouzdra vyrobeného speciálně pro váš PS Vita.

Tento článek vysvětluje nejlepší způsob, jak vyčistit zařízení PS Vita, aby fungovalo optimálně co nejdéle. Tato metoda čištění funguje také u dalších choulostivých předmětů, včetně čoček fotoaparátu a brýlí.

Nejprve prach

Pokud vás nebaví škrábance na obrazovce, první věcí, kterou musíte udělat při čištění čehokoli, obrazovek nebo čoček, je zbavit se částic a prachu. Držte zařízení tak, aby byl povrch, který čistíte, nejvíce dole, a jemně ho oprášte. Pokud máte jeden z těchto kartáčů na objektiv fotoaparátu, který funguje nejlépe, ale s opatrností, můžete také použít čisticí hadřík. Jen pamatujte, ne otřít prach; který to rozdrtí na povrch. Místo toho použijte poprašovací pohyb. Vzhledem k houževnatosti skla, které se dnes používá ve většině zařízení, vás možná zajímá, zda je to skutečně nutné. Možná ne, ale je lepší být v bezpečí, než škrábat. A nejdříve trvá oprášení obrazovky jen několik sekund.

Mokré nebo suché?

V pokynech k čištění brýlí se říká nikdy očistěte čočky do sucha. Proč? Protože pokud na nich zůstane nějaký prach, je mnohem pravděpodobnější, že se poškrábají. Pokud je na skle tekutina, prach bude pravděpodobně sklouzávat, než se mletí dovnitř. U brýlí a čoček fotoaparátu byste proto měli vždy používat čisticí kapalinu (ale použijte něco, ne čistič skla jako Windex). Nastříkejte (ale ne příliš) a poté setřete do sucha. U elektronických zařízení, jako je PS Vita, můžete váhat, zda jej nastříkat něčím vlhkým. Voda nakonec není dobrá pro elektroniku. Většina čisticích roztoků je samozřejmě primárně spíše alkohol než voda. Pravděpodobně jste v bezpečí – mokrý i suchý – pokud vezmete v úvahu několik věcí. Pokud se rozhodnete použít čisticí roztok, ujistěte se, že používáte něco formulovaného pro LCD obrazovky. Pokud vyschnete, věnujte větší pozornost fázi poprašování (výše), abyste se ujistili, že na obrazovce nebude nic, co by vás poškrábalo.

Mikrovlákno

Důležitější než to, zda používáte čisticí roztok, je typ hadříku, který používáte. Nepoužívejte papírové ručníky a ložní prádlo v koupelně nebo v kuchyni a místo toho použijte hadřík určený k čištění elektroniky nebo čoček fotoaparátu. Nechcete jen něco měkkého, chcete mikrovlákno. Existuje pro to několik důvodů. Jedním z nich je, že mikrovlákno má asi nejměkčí a nejhladší povrch, jaký můžete kdy získat, takže vám zajistí nejlepší čistotu. Dalším důvodem je, že mezi vlákny nejsou žádné velké mezery, aby se zachytil prach (prach, který by mohl poškrábat vaši obrazovku). Dobrou zprávou je, že čisticí utěrky z mikrovláken jsou levné a snadno se k nim dostanete. Pokud jste si museli koupit brýle, pravděpodobně jste při nákupu dostali látku z mikrovlákna zdarma. Některé počítače a smartphony se dodávají s jedním. Nebo si můžete koupit jeden za pár dolarů. Oficiální startovací sada Sony Vita PS obsahuje čisticí hadřík (dokonce s logem PS Vita) a vyrábějí je také další výrobci, jako jsou Rocketfish a Nyko. Nebo si můžete vyzvednout v kterémkoli optikovi, obchodě s fotoaparáty nebo v obchodě s elektronikou.

Jak často?

Na jedné straně platí, že čím častěji obrazovku čistíte, tím je pravděpodobnější, že se vám poškrábe od zbloudilého prachu. Na druhou stranu, čím více špíny se hromadí na obrazovce, tím je pravděpodobnější, že tam bude něco, co poškrábe, jakmile se k čištění dostanete. Najděte tedy rovnováhu mezi obsedantním leštěním a vyhýbáním se čištění, dokud na obrazovce nic nevidíte.

Chránit nebo ne?

Jedním ze způsobů, jak zajistit, aby obrazovka zůstala bez poškrábání, je použití chrániče obrazovky. Jedná se o tenkou, čirou vrstvu lepicí fólie, která pokrývá obrazovku, ale nezakrývá ji. Výhodou je, že pokud vám chybí nějaký prach a poškrábáte povrch, nebo vaše PS Vita chrastí v tašce věcmi, které by ji mohly poškodit, je chráněna samotná obrazovka. Fólii můžete odlepit a vyměnit, takže povrch obrazovky zůstane bez poškrábání. Nevýhodou je, že některé filmy snižují citlivost obrazovky na dotek. Jelikož dotyk je vaším hlavním vstupem, není to tak dobrá věc. Pokud máte pro svůj PS Vita dobré pouzdro a pravidelně ho v tom případě uchováváte, když jej nepoužíváte, možná nebudete potřebovat ochrannou fólii, i když hodně cestujete. Na druhou stranu může být lepší být v bezpečí, než litovat. Pokud používáte chránič obrazovky, společnost Sony doporučuje používat oficiální produkt, abyste se ujistili, že není narušena citlivost dotyku obrazovky. Existují samozřejmě i jiné dobré značky, ale protože se jedná o tak levnou položku, nebudete moc šetřit tím, že půjdete na třetí stranu. Ochrannou fólii lze každopádně snadno odstranit, pokud zjistíte, že se vám nelíbí. Nejdůležitějším faktorem při čištění obrazovky (nebo objektivu) jakéhokoli zařízení je jednoduše péče. Věnujte pozornost tomu, co děláte, a měli byste být schopni vyhnout se poškrábání a udržovat obrazovku čistou a lesklou, dokud vlastníte svůj PS Vita.