Skip to content

Jak Fitbit Track spí? Porozumění funkci spánkových fází

29 de Červen de 2021
GettyImages 609824874 5bf4b1c146e0fb002694d646

Spousta různých zařízení vám pomůže sledovat, jak spíte. Mezi nimi jsou fitness trackery, včetně několika modelů Fitbit. Funkce Sleep Stages, funkce Fitbit, je navržena tak, aby vám pomohla co nejlépe spát. Některé sledovače Fitbit vám řeknou nejen to, jak dlouho spíte, ale také typ spánku, který získáte, když jste byli pod prostěradly. Zajímá vás, jak to funguje? Zde je shrnutí této funkce a toho, jak porozumět různým fázím spánku, které sleduje.

Které zařízení potřebuji?

Abyste mohli využívat režim spánku, musíte používat zařízení, které to podporuje. Prozatím je to omezeno na trackery Fitbit, které již sledují vaši srdeční frekvenci, konkrétně Fitbit Alta HR, Fitbit Blaze a Fitbit Charge HR. Jedná se o náramkové náramkové hodinky a musíte je mít zapnuté po celou noc od doby, kdy jdete do postele, až do rána, kdy se funkce probudí.

Jak Fitbit ví, že spím?

Pokud byste měli jít k lékaři na studii spánku, vaše spánkové fáze by byly měřeny elektroencefalogramem, který věnuje pozornost vaší mozkové aktivitě. Také byste byli napojeni na jiné stroje, které sledují vaše svalové pohyby. I když váš Fitbit nenahrazuje návštěvu spánkového specialisty, detekuje některé stejné věci monitorováním vaší srdeční frekvence a vašeho pohybu, když spíte nebo se pokoušíte spát. Pomocí těchto měření můžete provést přiměřené odhady. Například pokud vaše srdeční frekvence zůstává přibližně stejná a hodinu se nepohybujete, je velká šance, že spíte.

Fitbit Charge 2 srdeční frekvence a fitness náramek

Fitbit sleduje vaši variabilitu srdeční frekvence (HRV) během spánku, což mu pomáhá určit, kdy se pohybujete mezi různými úrovněmi spánku. Hodnocení nebudou tak robustní jako ty, které získáte od lékaře, ale pokud hledáte nějaké základní informace o sobě a jak vaše spánkové vzorce, může to stačit.

Kde vidět vaše četby

Chcete-li zobrazit konkrétní výsledky spánku, přihlaste se do aplikace Fitbit na svém zařízení iOS nebo Android a synchronizujte svůj Fitbit. Aplikace, která sleduje váš spánek, je stejná, jakou používáte k zobrazení svých kroků. Když tak učiníte, uvidíte v dlaždici spánku krátké shrnutí vašich výsledků. Aby fáze spánku fungovala, musíte spát alespoň tři hodiny. Také to nefunguje, pokud tracker nosíte volně na zápěstí nebo když mu dochází baterie. Chcete-li zobrazit své hodnoty, klepnutím na číslo doby spánku přejděte na řídicí panel spánku. Odtud můžete vidět každou fázi spánku ve formě grafu, který rozdělí, kolik času jste v každé fázi spánku strávili a jak blízko jste byli svému celkovému cíli spánku pro daný den. Posunutím dolů zobrazíte výsledky spánku za den a průměrné množství spánku za týden. Klepnutím na kteroukoli konkrétní část spánku zobrazíte hodinové vysvětlení toho, jak jste spali a ve které fázi spánku jste v danou dobu byli. 30denní průměr a referenční hodnoty ukazují, jaký je váš spánek ve srovnání s ostatními lidmi vašeho pohlaví a věku.

Různé typy spánku

Pro sledování společnost Fitbit ve spolupráci s výzkumníky spánku a Národní nadací pro spánek vyzdvihla čtyři konkrétní typy spánku, které vidíte ráno na displeji, když se probudíte. Zde je rozpis, spolu s vysvětlením Fitbitu, co každá fáze znamená:

Probudit: Pokud jde o bdělost v noci, mnozí z nás si myslí, že probuzení je vůbec špatná zpráva. Ukázalo se, že noční probuzení je normální součástí spánku. Ve skutečnosti je probuzení kdekoli na hřišti 10-30krát za jediný večer normální. Takže pokud jste jedním z těch lidí, kteří se během noci několikrát převrátí nebo jednou nebo dvakrát vstanou, aby se vycikali, jste jako všichni ostatní. Není se čeho bát.

Lehký spánek: Lehký spánek nastává, když se vaše tělo začne v noci zpomalovat, je to ten okamžik, kdy začnete usínat, ale mohli byste se snadno probudit. Nejlepším příkladem jsou pravděpodobně ty chvíle, kdy dojíždíte a usnete ve vlaku nebo na sedadle spolujezdce v autě svého spolupracovníka. Když jste v lehkém spánku, můžete si být vědomi toho, co se kolem vás děje, a někdo vás může snadno probudit – ale stále spíte. Během této fáze spánku vaše srdeční frekvence mírně klesá od toho, co je, když jste vzhůru. To, že vás lze snadno probudit, ještě neznamená, že to není užitečná fáze – lehký spánek pomáhá toně při duševním a fyzickém zotavení, takže se po hodině lehkého spánku můžete cítit lépe, než když jste začali odkládat.

Obrazovka Fitbit Sleep Stages

Hluboký spánek: Hluboký spánek je typ spánku, který chcete mít každou noc. Když se ráno probudíte a pomyslíte si: „Bože, to byla skvělá noc spánku,“ pravděpodobně jste měli během noci hodně hlubokého spánku. Když jste v hlubokém spánku, je těžší vás probudit než v lehkém spánku. Vaše tělo méně reaguje na podněty, vaše dýchání je pomalejší a vaše svaly se uvolňují. Během této fáze spánku je vaše srdeční frekvence pravidelná a vaše tělo se začíná fyzicky zotavovat ze dne. Tato fáze také podporuje váš imunitní systém a může pomoci s pamětí a učením. Bohužel čím starší jsme, tím méně hlubokého spánku obvykle dosáhneme, i když spánkové vzorce se u jednotlivých lidí liší.

REM: Poté, co večer úspěšně projdete první fází hlubokého spánku, obvykle vstoupíte do REM spánku. Zůstáváte v REM spánku po delší dobu během spánkových cyklů, ke kterým dochází ve druhé polovině noci. Když jste v REM spánku, váš mozek se stane aktivnějším. Ve většině případů se během této fáze vyskytují sny. Během spánku REM se vaše srdeční frekvence zrychluje a vaše oči se rychle pohybují ze strany na stranu. Svaly pod krkem jsou během této fáze spánku obvykle neaktivní, zčásti proto, aby vám bránily v jednání s tím, co se děje ve vašich snech. REM spánek pomáhá s učením, reguluje vaši náladu a paměť. Během této doby váš mozek také zpracovává to, co se stalo během dne, a konsoliduje vaše vzpomínky, aby mohly být uloženy ve vaší dlouhodobé paměti.

Jak vylepšit vaše čtení

Na rozdíl od více kroků, které vám pomohou dostat se do kondice, neexistuje žádný zřejmý způsob, jak zlepšit hodnoty spánku. Během týdne nabízí Fitbit několik návrhů, jak můžete tato čísla potenciálně zlepšit.

  • Omezte konzumaci alkoholu. Zatímco konzumace alkoholu před spaním vám může pomoci usnout, může také přispět k tomu, že se během noci probouzíte.
  • Vytvořte pravidelný čas před spaním a probuzením. Pokud je pro vás pravidelná doba spánku a probuzení výzvou, nastavte si svůj Fitbit tak, aby vám připomínal, abyste chodili každou noc ve stejnou dobu do postele a poté vás ráno jemně probudili lehkými vibracemi.

Pokud máte běžné potíže s dostatečným spánkem, pak je pravděpodobně čas navštívit lékaře. Čtení z vašeho Fitbitu mohou být užitečná, aby poskytla vašemu lékaři základní představu o vašich problémech, než vám budou doporučeny vhodné studie nebo léčba.