Správa digitálních práv (DRM) označuje celou řadu formátů ochrany digitálních kopií. Diktují, jak lze přistupovat a distribuovat hudební a video obsah. Účelem DRM je ochrana práv tvůrců hudby, televize a filmů. Kódování DRM zastaví uživatele v kopírování a sdílení souboru, aby hudebníci, filmová studia, televizní sítě, tvůrci a vlastníci obsahu neztratili příjmy.
Co jsou soubory DRM?
U digitálních médií jsou soubory DRM hudební nebo video soubory, které byly zakódovány tak, aby se mohly přehrávat pouze na zařízení, do kterého byly staženy, nebo na kompatibilních zařízeních, která byla autorizována. Pokud prohledáváte složku mediálního serveru, ale nemůžete najít soubor v nabídce hudby nebo filmu síťového přehrávače médií, je možné, že se jedná o formát souboru DRM. Pokud soubor najdete, ale ve vašem přehrávači médií se nepřehraje, může to znamenat i soubor DRM nebo soubor chráněný autorskými právy, přestože je možné přehrávat jiné soubory v hudební knihovně.
Online obchody
Hudba a video stažené z online obchodů, jako je iTunes, mohou být soubory DRM. Soubory DRM mohou být sdíleny mezi kompatibilními zařízeními. Hudbu iTunes DRM lze přehrávat na Apple TV, iPhone, iPad nebo iPod Touch, který je autorizován se stejným účtem iTunes. Počítače a jiná zařízení musí být obvykle autorizovány k přehrávání zakoupených souborů DRM zadáním uživatelského jména a hesla původního kupujícího.
Jak Apple změnil svoji politiku DRM
V roce 2009 společnost Apple změnila své zásady DRM pro hudbu a nyní nabízí veškerou svou hudbu bez ochrany proti kopírování. Skladby, které byly zakoupeny a staženy z obchodu iTunes před rokem 2009, jsou však chráněny proti kopírování a nemusí být přehrávatelné na všech platformách. Tyto zakoupené skladby jsou však nyní k dispozici prostřednictvím iCloud. Když se tyto skladby stáhnou znovu do zařízení, nový soubor neobsahuje DRM. Skladby bez DRM lze přehrávat na jakémkoli síťovém přehrávači médií nebo streameru médií, který dokáže přehrávat hudební soubory iTunes AAC (.m4a). Filmy a televizní pořady zakoupené v obchodě iTunes jsou stále chráněny proti kopírování pomocí Apple FairPlay DRM. Stažené filmy a videa lze přehrávat na autorizovaných zařízeních Apple, ale jinak je nelze streamovat ani sdílet. Soubory chráněné technologií DRM nebudou uvedeny v jejich složkách v nabídce přehrávače síťových médií, nebo se při pokusu o přehrání souboru zobrazí chybová zpráva.
DRM, DVD a Blu-Ray
DRM se neomezuje pouze na soubory digitálních médií, které přehráváte na síťovém přehrávači médií nebo streameru, ale tento koncept je přítomen také na médiích DVD a Blu-ray, s laskavým svolením CSS (Content Scramble System) pro DVD a Cinavia pro Blu-ray . Ačkoli se tato schémata ochrany proti kopírování používají ve spojení s komerční distribucí disků DVD a Blu-ray, existuje další formát ochrany proti kopírování, známý jako CPRM, který umožňuje uživatelům chránit proti kopírování doma nahraná DVD, pokud se tak rozhodnou . Ve všech třech případech tyto formáty DRM zabraňují neoprávněné duplikaci videozáznamů chráněných autorskými právy nebo vlastních videozáznamů. Přestože CSS pro DVD byl v průběhu let několikrát „prolomen“ a došlo k určitému omezenému úspěchu při prolomení systému Cinava, jakmile MPAA (Motion Picture Association of America) získá ověření hardwarového nebo softwarového produktu, který má schopnost porazit jeden ze systémů, právní kroky přicházejí rychle a produkt je odstraněn z dostupnosti. Jedním zvratem však je, že zatímco CSS je součástí DVD od jeho začátku v roce 1996, Cinavia je implementována pouze v přehrávačích Blu-ray Disc zhruba od roku 2010, což znamená, že pokud vlastníte přehrávač Blu-ray Disc vyrobený dříve v tomto roce existuje možnost, že by bylo možné přehrávat neoprávněné kopie disků Blu-ray (i když všechny přehrávače disků Blu-ray používají při přehrávání DVD CSS).
Digitální kopírování a řešení filmového studia pirátství
Kromě zákonného vymáhání je dalším způsobem, jakým Hollywood brání vytváření neoprávněných kopií DVD a Blu-ray disků, poskytnout kupujícím možnost přístupu k „digitální kopii“ požadovaného obsahu prostřednictvím cloudu nebo stažení. To dává uživatelům možnost sledovat jejich obsah na dalších zařízeních, jako je streamer médií, PC, tablet nebo smartphone, aniž by museli být v pokušení pořídit si vlastní kopii. Když si kupujete disk DVD nebo Blu-ray, podívejte se na obal a zmínku o službách, jako je UltraViolet (Vudu / Walmart), iTunes Digital Copy nebo něco podobného. Pokud je součástí digitální kopie, dostanete informace o tom, jak můžete digitální kopii používat, a také kód (na papíře nebo na disku), který „odemkne“ digitální kopii daného obsahu. Nevýhodou je, že i když tyto služby tvrdí, že obsah je vždy k dispozici a vždy je váš, mají konečný uvážení ohledně přístupu. Vlastní práva na obsah, takže se nakonec mohou rozhodnout, jak a kdy k němu bude možné přistupovat a distribuovat jej.
DRM: Dobrý nápad, který není vždy praktický
Na první pohled je DRM dobrým nápadem, jak chránit hudebníky, tvůrce filmů a další tvůrce obsahu před pirátstvím – nemluvě o hrozbě ztráty příjmů z distribuce odcizeného obsahu. Ale jak se vytváří více zařízení pro přehrávání médií, spotřebitelé chtějí mít možnost zapnout si doma přehrávač médií nebo smartphone na cestách a mít možnost užívat si zakoupená média spravedlivě.