Co je třeba vědět
- Připojte oba počítače jedním kabelem, například ethernetovým křížením nebo speciálním kabelem USB.
- Nebo připojte počítače k centrální infrastruktuře, jako je ethernetový nebo USB rozbočovač. Jsou vyžadovány dva kabely.
- U novějších počítačů a notebooků se připojujte bezdrátově přes Wi-Fi, Bluetooth nebo infračervené rozhraní. Upřednostňuje se Wi-Fi.
Tento článek vysvětluje, jak připojit dva počítače k jedné domácí síti. Tento druh sítě můžete použít ke sdílení souborů, tiskárny nebo jiného periferního zařízení a připojení k internetu.
Připojte dva počítače přímo kabelem
Konvenční metoda připojení dvou počítačů do sítě zahrnuje vytvoření vyhrazeného propojení zapojením jednoho kabelu do obou systémů. Potřebujete křížený ethernetový kabel, sériový kabel nulového modemu nebo paralelní periferní kabel nebo speciální kabely USB.
Ethernetová připojení
Metoda Ethernet je preferovanou volbou, protože podporuje spolehlivé a vysokorychlostní připojení s minimální potřebnou konfigurací. Technologie Ethernet také nabízí nejobecnější řešení, které umožňuje později vybudovat sítě s více než dvěma počítači. Pokud jeden z vašich počítačů má ethernetový adaptér, ale druhý má USB, lze použít křížený ethernetový kabel tak, že nejprve připojíte jednotku převodníku USB na Ethernet do USB portu počítače.
Sériové a paralelní připojení
Tento typ kabeláže, který se v systému Microsoft Windows nazývá Direct Cable Connection, nabízí nižší výkon, ale stejnou základní funkčnost jako ethernetové kabely. Tuto možnost můžete upřednostňovat, pokud máte snadno k dispozici kabely Ethernet a rychlost sítě není problém. Sériové a paralelní kabely se nikdy nepoužívají k připojení více než dvou počítačů.
USB připojení
Obyčejné kabely USB 2.0 nebo novější s konektory typu A mohou propojit dva počítače přímo k sobě. Pokud vašim počítačům chybí funkční síťové adaptéry Ethernet, můžete tuto možnost upřednostnit před ostatními. Chcete-li provést vyhrazené připojení pomocí ethernetových, USB, sériových nebo paralelních kabelů, musíte splnit následující podmínky:
- Každý počítač má funkční síťové rozhraní s externím konektorem pro kabel.
- Síťová nastavení v každém počítači jsou příslušně nakonfigurována.
Jedna telefonní linka nebo napájecí kabel nelze použít k přímému připojení dvou počítačů k připojení k síti.
Připojte dva počítače kabelem přes centrální infrastrukturu
Spíše než přímé propojení dvou počítačů lze počítače připojit nepřímo prostřednictvím centrálního síťového zařízení. Tato metoda vyžaduje dva síťové kabely, jeden pro připojení každého počítače k zařízení. Pro domácí síť existuje několik typů zařízení:
- Rozbočovače, přepínače a směrovače sítě Ethernet.
- USB rozbočovače.
- Telefonní a elektrické zásuvky.
Implementace této metody často znamená další počáteční náklady na nákup více kabelů a síťové infrastruktury. Je to však univerzální řešení, které pojme jakýkoli rozumný počet zařízení (například deset nebo více). Pravděpodobně upřednostníte tento přístup, pokud hodláte v budoucnu rozšířit svou síť. Většina kabelových sítí používá technologii Ethernet. Alternativně fungují rozbočovače USB, zatímco domácí sítě powerline a phoneline nabízejí jedinečnou formu centrální infrastruktury. Standardní ethernetová řešení jsou obecně spolehlivá a nabízejí vysoký výkon.
Připojte dva počítače bezdrátově
V posledních letech vzrostla popularita bezdrátových řešení pro domácí sítě. Stejně jako u kabelových řešení existuje několik bezdrátových technologií podporujících základní sítě se dvěma počítači.
Wi-Fi připojení
Připojení Wi-Fi může dosáhnout větší vzdálenosti než bezdrátové alternativy. Mnoho novějších počítačů, zejména notebooků, obsahuje integrovanou funkci Wi-Fi, takže je ve většině situací preferovanou volbou. Wi-Fi lze použít se síťovým zařízením nebo bez něj. U dvou počítačů je nastavení sítě Wi-Fi mínus zařízení (také nazývané režim ad-hoc) obzvlášť snadné.
Bluetooth připojení
Technologie Bluetooth podporuje přiměřeně vysokorychlostní bezdrátové připojení mezi dvěma počítači bez potřeby síťového zařízení. Bluetooth se běžně používá při síťování počítače se spotřebitelským ručním zařízením, jako je mobilní telefon. Většina stolních počítačů a starších počítačů není vybavena technologií Bluetooth. Bluetooth funguje nejlépe, pokud jsou obě zařízení ve stejné místnosti v těsné blízkosti. Zvažte Bluetooth, pokud máte zájem o síťové připojení s kapesními zařízeními a vašim počítačům chybí Wi-Fi.
Infračervené připojení
Infračervené sítě existovaly na notebookech roky předtím, než se technologie Wi-Fi nebo Bluetooth staly populární. Infračervené připojení funguje mezi dvěma počítači, nevyžaduje zařízení a je dostatečně rychlé. Snadno se nastavuje a používá, zvažte infračervený přenos, pokud to váš počítač podporuje, a chybí vám touha investovat úsilí do Wi-Fi nebo Bluetooth. Pokud najdete zmínku o alternativní bezdrátové technologii zvané HomeRF, můžete ji bezpečně ignorovat. Technologie HomeRF zastarala před několika lety a není praktickou volbou pro domácí sítě.