Skip to content

Jak se vyhnout nemoci z virtuální reality

9 de Září de 2021
VRheadset2 BenjaminTorode getty 583e39723df78c6f6a9f2fa5

Co vědět?

  • Zkuste použít VR v sedě, abyste se vyhnuli závratím.
  • Snadno se postavte a používejte ho pomocí jednoduché hry ve stoje, jako je Google Tiltbrush.
  • Hledá možnosti komfortního režimu ve vaší aplikaci nebo hře VR.

Tento článek vysvětluje, jak se vyhnout nemoci z virtuální reality. Pokyny platí pro jakýkoli model náhlavní soupravy VR. Prostředí VR se liší od běžného herního prostředí. Z tohoto důvodu někteří uživatelé zažijí nevolnost po několika minutách při zkoumání virtuálního světa, zatímco ostatní nebudou zasaženi žádnou nemocí.

Začněte se zkušenostmi se sedící VR

Jedno staré přísloví říká: „Musíte se plazit, než budete moci chodit. Tato moudrost často platí pro zážitky z virtuální reality, ale myslete na to jako: „Musíte se posadit, než se dokážete postavit.“ Když poprvé vstoupíte do plně pohlcujícího světa VR, váš mozek může být zahlcen vstupy. Přidejte složitost vyvažování, zatímco se tento nový svět VR pohybuje kolem vás, a zážitek může přetížit vaše smysly a vyvolat pocity nevolnosti, závratí a obecné dezorientace. Podívejte se na zážitky a hry VR, které nabízejí sedící možnost, která snižuje problémy s účinky, které může mít VR na váš pocit rovnováhy. Pokud jste už s VR zažili nevolnost, držte se dál od leteckých simulátorů VR a řidičských her. I když jsou to zážitky vsedě, stále mohou být příliš intenzivní, zvláště pokud simulují věci. jako jsou sudové manévry. Tyto pohyby mohou znechutit i lidi se železným žaludkem.

Přejděte na jednoduchou hru ve stoje

Když si myslíte, že jste připraveni vyzkoušet si stojící zážitek, začněte něčím jednoduchým, jako je Google Tiltbrush nebo podobný umělecký program, kde máte úplnou kontrolu nad relativně statickým prostředím. Díky tomu se budete moci soustředit na malování a procházet a prozkoumávat prostředí místního měřítka. Tento přístup dává vašemu mozku čas zvyknout si na tento statečný nový svět a zastavit jakoukoli pohybem vyvolanou nemoc VR.

Podívejte se na možnosti komfortního režimu

Vývojáři aplikací a her pro VR si uvědomují, že někteří lidé jsou citliví na vedlejší efekty související s VR, a tak mnozí přidávají do svých nabídek „komfortní nastavení“. Tato nastavení mění takové věci, jako je zorné pole a bod pohledu uživatele nebo přidávají statické prvky uživatelského rozhraní, které se pohybují s uživatelem. Tyto vizuální kotvy pomáhají omezit pohybovou nemoc tím, že dávají uživateli něco, na co se může soustředit. Skvělým příkladem dobře implementované možnosti nastavení pohodlí je Komfortní režim dostupný v Google Earth VR. Toto nastavení zužuje zorné pole uživatele, ale pouze když cestuje z jednoho místa na druhé. Zúžení zaostření během simulovaného fyzického pohybu činí tuto část zážitku snesitelnější, aniž by to ubralo na celkovém zážitku. Když je cestovní část dokončena, zorné pole se rozšíří a obnoví, takže uživatel nezmešká smysl pro měřítko, které Google Earth tak velkolepě poskytuje.

Ujistěte se, že váš počítač zvládne VR

I když může být lákavé koupit si náhlavní soupravu VR a používat ji se stávajícím počítačem, pokud tento počítač nesplňuje minimální systémové požadavky VR stanovené výrobcem náhlavní soupravy, problémy s výkonem systému by mohly zničit zážitek nebo vyvolat nemoc VR. Oculus, HTC a další zavedli srovnávací minimální systémové specifikace, které pomáhají zajistit, aby počítače měly dostatek energie k dosažení správné snímkové frekvence potřebné k vytvoření pohodlného a konzistentního zážitku. Pokud si váš mozek všimne jakéhokoli zpoždění mezi pohybem, který vaše tělo dělá vzhledem k tomu, co vidí vaše oči, jakékoli zpoždění způsobené nestandardním hardwarem naruší iluzi ponoření, což může vyvolat pocity nemoci. Pokud jste náchylní k nemoci VR, zvažte překročení minimálních specifikací VR, abyste si poskytli nejlepší možnou šanci na zážitek bez nemoci VR. Dodatečná rychlost a výkon není nikdy na škodu, pokud jde o VR.

Pomalu prodlužujte dobu expozice VR

Pokud jste vyřešili všechny technické problémy a vyzkoušeli další tipy a stále máte problémy s nemocí VR, možná budete potřebovat více času a více pozornosti s VR. Buďte trpěliví a nesnažte se překonat nepohodlí. Vaše tělo potřebuje čas na přizpůsobení. Dělejte si časté přestávky a vyhýbejte se zážitkům a hrám s VR, které vám nesedí. Zkuste to znovu, až budete mít více zkušeností. VR by měl být příjemný zážitek, na který se těšíte, ne něco, čeho byste se děsili. Experimentujte s těmito tipy, získejte expozici a doufejme, že se vaše nemoc VR stane vzdálenou vzpomínkou. Ne každý, kdo zkouší VR, onemocní nebo je mu nevolno. Možná nebudete mít vůbec žádný problém. Jak váš mozek a tělo reagují na VR, je velmi individuální a nebudete vědět, dokud to nezkusíte.