Skip to content

Jak se zbavit viru Android z telefonu

6 de Červenec de 2021
smartphone security conceptual illustration 932732192 5b80332146e0fb0082b2faf5

Tento článek vysvětluje, jak odebrat virus ze zařízení Android. Níže uvedené informace by měly platit bez ohledu na to, kdo vyrobil váš telefon Android (Samsung, Google, Huawei, Xiaomi atd.).

Má můj telefon virus?

Zatímco viry Android jsou relativně vzácné, škodlivé aplikace se občas dostanou do obchodu Google Play. Aplikace na webech třetích stran pravděpodobně představují bezpečnostní riziko, protože Google je nekontroluje. Škodlivé aplikace ovlivňují výkon vašeho telefonu a odhalují vaše soukromá data, jako jsou hesla nebo platební údaje. Pokud váš telefon obsahuje virus, může se náhle zpomalit nebo neobvykle vysoké využití dat. Nebo můžete objevit neoprávněné nákupy v aplikaci. Pokud váš telefon obsahuje virus, nebude vás upozorňovat na situaci a nabídne pomoc. Odstranění viru je relativně snadné a ve většině případů neztratíte žádná data. Přesto je dobré chránit svá data a smartphone pravidelně zálohovat. Dejte si pozor na reklamy, které vypadají jako chybové zprávy, které vás vyzývají ke stažení aplikace pro opravu telefonu. Tyto odkazy mnohokrát vedou ke škodlivým webům nebo aplikacím.

Jak se zbavit viru v telefonu

Chcete-li odstranit virus, restartujte smartphone v nouzovém režimu a poté odeberte všechny aplikace, které si nepamatujete.

  1. Stiskněte a podržte Napájení na smartphonu a potom klepněte a podržte Vypnout. V Restartujte do bezpečného režimu obrazovce klepněte na OK. Pokud to nefunguje, stiskněte a podržte Napájení tlačítko a klepněte na Vypnout. Dále stiskněte Napájení dokud se neobjeví logo výrobce, pak podržte Snížit hlasitost tlačítko, dokud se zařízení nezapne a Nouzový režim ve spodní části obrazovky.

  2. V nouzovém režimu přejděte na Nastavení > Aplikace.

  3. Prohlédněte si seznam aplikací, které jste nestáhli, nebo které vypadají podezřele. Klepněte na aplikaci, kterou chcete odebrat, a potom klepněte na Odinstalovat. Pokud je tlačítko Odinstalovat šedé, má aplikace přístup správce. Chcete-li odebrat přístup správce, přejděte na Nastavení a hledat Aplikace pro správu zařízení. Zrušte výběr všech aplikací, které by neměly mít přístup, a poté tyto aplikace odinstalujte.

  4. Nouzový režim ukončíte restartováním telefonu. Stiskněte a podržte Napájení tlačítko a potom klepněte na Restartujte.

Proveďte obnovení továrního nastavení

Pokud vše ostatní selže, můžete obnovit tovární nastavení systému Android a obnovit zařízení do stavu, ve kterém bylo, když jste jej poprvé dostali. Pokud se vydáte touto cestou, budete muset znovu stáhnout většinu svých aplikací a přijdete o veškerá data, která nejsou zálohována.

Tipy, jak se vyhnout virům v systému Android

Tady je několik způsobů, jak zabránit virům v zařízení Android:

  • Nainstalujte si aktualizace pro Android, jakmile budou k dispozici, abyste měli nejnovější bezpečnostní opravy.
  • Povolte Google Play Protect, aby pravidelně prohledával váš telefon kvůli malwaru.
  • Vyhněte se aplikačním klonům, které se podobají legitimním aplikacím, ale mají jiné jméno vývojáře.
  • Stáhněte si antivirovou aplikaci pro Android od nejlépe hodnocené bezpečnostní společnosti.

Neinstalujte aplikace mimo obchod Google Play

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit virům Android, je vyhnout se sideload aplikacím mimo obchod Google Play. Pokud chcete použít aplikaci, která není k dispozici na Google Play, stáhněte si soubor APK z legitimního zdroje.