Skip to content

Jak vyčistit projekční plátno

4 de Červenec de 2021
couple looking at projector screen GettyImages 157503674 5c22baa646e0fb00017b68b9

Co je třeba vědět

 • Potřebné nástroje: Hadřík z mikrovláken nebo neuvolňujících vlákna, mísa, voda, mýdlo, latexové rukavice, maskovací páska, isopropylalkohol a bavlněné tampony.
 • Volitelné čisticí nástroje: konzervovaný vzduch, Formula 409, velké gumy na tužky a pěnové kartáče.
 • Pokud se potřebujete dotknout obrazovky, vždy noste rukavice.

Tento článek vysvětluje několik technik, jak čistit obrazovku ručního nebo motorizovaného projektoru.

Čištění projekční plochy: Co potřebujete

Ve většině případů použijete k vyčištění projekční plochy tyto položky:

 • Měkká bavlněná tkanina bez vláken, která nepouští vlákna (možná budete potřebovat dvě nebo tři)
 • Miska
 • Voda (přednost je destilovaná)
 • Saponát na nádobí
 • Latexové rukavice
 • Maskovací páska
 • Isopropylalkohol
 • Bavlněné tampóny

Potřebný spotřební materiál pro čištění obrazovky videoprojektoru.

Volitelné čisticí nástroje

Volitelné položky, které mohou usnadnit práci:

 • Konzervovaný vzduch
 • Vzorec 409
 • Velké gumy na tužky
 • Pěnové kartáče

Doplňkový spotřební materiál pro čištění obrazovky videoprojektoru.

Navlékněte si latexové rukavice a začněte čistit!

Postupujte pečlivě podle dodaných tipů pro čištění obrazovky projektoru, protože ne všechny obrazovky používají stejný materiál. Než budete pokračovat, v uživatelské příručce k obrazovce najdete podrobnosti o tom, co dělat nebo co ne. Pokud byla obrazovka nainstalována na míru, obraťte se na svého prodejce nebo instalačního technika a ujistěte se, že následující postupy nepoškodí materiál obrazovky. Pokud vaše obrazovka zahrnuje pravidelné čištění a údržbu, nechte práci provést prodejci nebo instalačnímu technikovi.

 1. Získejte snadné věci. Nejprve uvolněte prach a další částice z obrazovky. Toto čištění lze provést buď suchým hadříkem z mikrovlákna, nebo konzervovaným vzduchem. Pokud používáte hadřík, jemně použijte pohyb vlevo / vpravo nebo nahoru / dolů v krátkých segmentech a otřete obrazovku. K čištění projekční plochy nikdy nepoužívejte kruhový stírací pohyb. Kvůli změnám v konstrukci reflexního povrchového materiálu může kruhové utírání obrazovku poškodit.

  Příklad čištění projekční plochy pomocí suchého hadříku z mikrovlákna (látkového)

  Pokud používáte konzervovaný vzduch, uvolněte prach a částice krátkými dávkami. Udržujte stříkací trysku alespoň jeden palec od obrazovky.

  Použití konzervovaného vzduchu v procesu čištění projekční plochy videoprojekce.

  Po dokončení tohoto procesu zkontrolujte obrazovku. Pokud nejsou žádné stopy prachu, částic nebo čehokoli jiného, ​​co by mohlo bránit ve sledování, může to být vše, co potřebujete. Pokud si však myslíte, že musíte jít dále, pokračujte dalším krokem.

 2. Zvedněte těžší věci. Hledejte částice, které jsou přilepené k obrazovce. Omotejte si maskovací pásku kolem ruky (zakryjte si nehty a klouby prstů), pěnový kartáč nebo velkou měkkou gumu s lepicí stranou směrem ven. Poté pásku poklepejte na částici, abyste zjistili, zda ji můžete odstranit. Nedotýkejte se lepidla povrchu obrazovky, aby nedošlo k vytvoření malých poškozených oblastí. Pokud se cítíte nepohodlně pomocí maskovací pásky na obrazovce, tento krok přeskočte.

  Čištění projekční plochy pomocí metod maskování páskou

  Po dokončení výše uvedeného kroku zkontrolujte obrazovku a zjistěte, zda potřebujete pokračovat. Pokud se potřebujete dotknout povrchu obrazovky, abyste ji mohli prohlédnout, noste latexové rukavice, aby se na povrch obrazovky nedostaly žádné částice nebo oleje.

 3. Čas na vlhký hadřík. Pokud potřebujete pokračovat, dejte do misky trochu teplé vody s malým množstvím jemného čisticího prostředku. Poměr by měl být asi 5 procent detergentu k 95 procentům vody. Můžete také použít Formule 409, ale nestříkejte ji na obrazovku. Místo toho smíchejte malé množství s vodou (nemíchejte s jinými čisticími prostředky) a aplikujte jej podle níže uvedeného postupu. Ponořte do vody mikrovlákno nebo bavlněný hadřík, který nepouští vlákna. Po vyjmutí jej stlačte, aby byl hadřík jen vlhký (nechcete, aby vám po obrazovce nebo po paži kapala voda). Použijte krátké pohyby vlevo / vpravo nebo nahoru / dolů začínající v levém horním nebo pravém horním rohu obrazovky. Jemně otírejte, dokud nedokončíte celý povrch obrazovky nebo oblast, kterou potřebujete vyčistit.

  Čištění projekčního plátna hadříkem z mikrovlákna namočeným do čisticího roztoku s vodou a jemným čisticím prostředkem.

  Pokud se na obrazovce shromažďuje nebo stéká voda, popadněte suchý hadřík z mikrovlákna, abyste zabránili znečištění.

 4. Sledování suchého hadříku. Po dokončení kroku navlhčeného hadříku osušte povrch obrazovky suchým mikrovláknem nebo bavlněným hadříkem. Použijte stejný jemný pohyb doleva / doprava nebo nahoru / dolů. Začněte od stejného místa, které jste udělali s vlhkým hadříkem.

  Čištění projekčního plátna suchým hadříkem z mikrovlákna

  Po dokončení zkontrolujte obrazovku a zkontrolujte, zda je čistá. Pokud ano, můžete přestat. Pokud si stále všimnete několika zaseknutých částic, můžete udělat ještě jednu věc.

 5. Získejte zbytek. Tento poslední postup vyžaduje oboustranný vatový tampon. Přečtěte si pozorně následující. Pokud se necítíte dobře, vzdejte se tohoto posledního postupu, pokud zbývající místa neovlivní váš zážitek ze sledování. Ponořte vatový tampon do izopropylalkoholu a nechte druhý konec suchý. Přejděte na místo na obrazovce, které chcete odstranit nebo vyčistit a otřít konec alkoholu na místě. Okamžitě očistěte oblast suchým koncem vatového tamponu. Pokud necháte místo příliš vlhké, může dojít ke znečištění obrazovky, kterou nelze odstranit.

  Čištění dotykové obrazovky projektoru pomocí vatového tamponu namočeného v alkoholu

  Vzhledem k tomu, že suchý konec vatového tampónu po několika použitích navlhne, budete k tomu možná potřebovat několik vatových tamponů. Nebo proveďte další průchod suchým hadříkem (otřete nebo použijte pouze pohyb vlevo / vpravo nebo nahoru / dolů).

 6. Vaše projekční plátno by nyní mělo být čisté. V případě potřeby opakujte kterýkoli z výše uvedených postupů.

Čištění ručních nebo motorizovaných roletových obrazovek

Když čistíte ruční nebo motorickou vytahovací nebo rozevírací obrazovku, ujistěte se, že je nastavena dostatečně dlouho po dokončení procesu čištění. Tímto způsobem si budete jisti, že je úplně suchý, než jej svinete nahoru nebo dolů do uzavřeného pouzdra. Pokud je obrazovka po otevření znovu špinavá, může být něco v nepořádku s krytem. Další pomoc vám poskytne uživatelská příručka, prodejce nebo instalační technik nebo zákaznická podpora. Některá venkovní plátna projektoru lze lehce omýt zahradní hadicí. Přečtěte si uživatelskou příručku k obrazovce.