K poslechu zvuku ze smartphonů, stereofonních zařízení, systémů domácího kina a televizorů potřebujete reproduktory. Dokonce i sluchátka jsou jen malé reproduktory. Reproduktory generují zvuk pohybem vzduchu přes kužel, roh, stuhu nebo kovovou obrazovku. Alternativní technologie však také fungují a mohou být dokonce lépe sladěny s konkrétními případy použití.
Použijte zeď, okno nebo jiné pevné povrchy
Solid Drive, navržený společností MSE, je technologie, která produkuje zvuk bez viditelných reproduktorů. Jádrem Solid Drive je sestava kmitací cívky/magnetu, která je uzavřena v krátkém, utěsněném, hliníkovém válci. Když je jeden konec válce připojen k reproduktorovým svorkám zesilovače nebo přijímače a druhý konec je umístěn v jedné rovině se sádrokartonem, sklem, dřevem, keramikou, laminátem nebo jinými kompatibilními povrchy, výsledkem je poslouchatelný zvuk. Kvalita zvuku je srovnatelná se skromným reproduktorovým systémem, schopným zvládnout až 50 wattů příkonu, s nízkou odezvou asi 80 Hz, ale s nízkým špičkovým bodem výpadku přibližně na 10 kHz.
Mezi další příklady zařízení podobných svým pojetím jako Solid Drive od MSE, ale vhodnějších pro přenosné použití (například u chytrých telefonů a přenosných počítačů), patří vSound Box. Pokud jste dobrodružní, můžete si dokonce vytvořit vlastní. Podrobnosti najdete ve videu Jak vytvořit „vibrační reproduktor“ na YouTube.
Použijte televizní obrazovku
Dnešní televizory jsou tak tenké, že snažit se do nich vtěsnat systém reproduktorů je stále obtížnější. Jako možné řešení v roce 2017 společnosti LG Display a Sony oznámily, že vyvinuly technologii podobnou konceptu Solid Drive, která umožňuje OLED televizní obrazovce produkovat zvuk. Pro marketingové účely používá LG Display tento výraz Krystalový zvuk zatímco Sony používá termín Akustický povrch. Tato technologie využívá tenký budič umístěný ve struktuře panelu OLED TV a připojený ke zvukovému zesilovači televizoru. Budič vibruje na televizní obrazovce a vytváří zvuk.
Zažijte tuto praktickou praxi, když se dotknete obrazovky, ucítíte vibrace. Nevidíte však vibrující obrazovku. Vibrace obrazovky nemají vliv na kvalitu obrazu. Protože jsou budiče umístěny horizontálně za obrazovkou a vertikálně ve střední úrovni obrazovky, jsou zvuky přesněji umístěny ve stereofonní zvukové scéně. Přestože oba budiče vibrují na stejném panelu OLED, konstrukce panel/budič je taková, že levý a pravý kanál jsou dostatečně izolované, aby poskytovaly skutečný stereofonní zvukový zážitek, pokud zvukový mix obsahuje oddělené signály levého a pravého kanálu. Vnímání stereofonního zvukového pole závisí také na velikosti obrazovky, přičemž větší obrazovky poskytují větší vzdálenost mezi budiči levého a pravého kanálu. Budiče produkují střední a vysoké frekvence, ale nedaří se jim s nižšími frekvencemi potřebnými pro plný zvuk. Aby se tato mezera vyrovnala, připevní se na spodní část televizoru mimořádně kompaktní tradiční reproduktor s tenkým profilem (aby nepřidával na tloušťce obrazovky) pro nižší frekvence. Také nižší frekvence vibrují na obrazovce agresivněji, což zase může zviditelnit vibrace obrazovky, což by ovlivnilo kvalitu obrazu. Na druhou stranu je celkový přístup Crystal Sound/Acoustic Surface bezpochyby zvukovým řešením pro stále tenčí OLED televizory-kromě připojení televize k výkonnějšímu soundbaru nebo přijímači a reproduktorům domácího kina. Od tohoto okamžiku je zvukové řešení LG Display/Sony Crystal Sound/Acoustic Surface TV k dispozici pouze na televizorech OLED. Vzhledem k tomu, že LCD televizory vyžadují dodatečnou vrstvu LED okraje nebo podsvícení, což zvyšuje strukturální složitost, bude implementace technologie Crystal Sound/Acoustic Surface obtížnější. Zvukové řešení Acoustic Surface je k dispozici na televizorech Sony OLED. Očekává se, že společnost LG bude v určitém okamžiku vyrábět OLED televizory značky Crystal Sound.