Skip to content

Jak vytvořit podcast

1 de Srpen de 2021
GettyImages 1170060583 1c6f80a42cdc48d0921180a20315dd0d

Vděčíte si za to, aby byl váš podcast tak dobrý, jak jen můžete, a velkou část toho je zajistit, abyste měli veškerý hardware, software a podpůrné služby potřebné k tomu, abyste se dostali nad konkurenci. S ohledem na to, zde je návod, jak vytvořit podcast.

Co potřebujete k zahájení podcastu

Než budete moci podcast spustit, musíte pokrýt čtyři základny:

 • Téma nebo výklenek: To je základní věc. Zjistěte, o čem je váš podcast, proveďte průzkum trhu a naplánujte si věci.
 • Záznamové zařízení: Nenahrávejte podcast pomocí telefonu nebo vestavěného mikrofonu notebooku. Buďte připraveni utratit alespoň trochu peněz za základní vybavení.
 • Záznamový software: Za software nemusíte platit hromadu peněz, ale to neznamená, že můžete používat aplikaci pro nahrávání zvuku, která byla dodána s vaším počítačem.
 • Hosting podcastů: Váš podcast potřebuje místo k životu online a na výběr je celá řada možností.

Hledání tématu nebo výklenku podcastů

Toto je první krok ke spuštění podcastu a je to docela důležitý. Pokud již máte vestavěné publikum odjinud, pak možná budete moci pouštět pásku, mluvit o čemkoli a nechat to vaše publikum sežrat. Pro všechny ostatní udělejte laskavost a zamyslete se nad celkovým obrazem a celkovým tématem vašeho podcastu. Pokud začínáte od nuly, přemýšlejte o svých oblíbených zájmech a koníčcích. Je něco, o čem byste mohli mluvit s určitou úrovní autority a nadšení? Jakmile budete mít nějaké nápady, proveďte průzkum konkurence. Podívejte se, co je tam ve stejném tématu nebo výklenku, a přemýšlejte o tom, jak byste mohli na stejnou věc zaútočit z jiného úhlu, dát na ni jinou rotaci nebo jen přinést na stůl něco nového nebo lepšího. Pokud potřebujete inspiraci, najdete všechny druhy nápadů v nejlepších historických podcastech, nejlepších tajemných podcastech, nejzábavnějších podcastech a nejlepších podcastech celkově. Je dobré poslouchat tuny epizod, abyste zjistili, co funguje ostatním lidem.

Záznamové zařízení pro vytváření podcastů

Technicky můžete na svůj telefon nahrávat podcast a nahrávat jej z bezplatné Wi-Fi Starbucks, ale výsledek pravděpodobně nebude tak skvělý. Pokud chcete vytvořit profesionálně znějící podcast, který lidé skutečně chtějí poslouchat, musíte dát dohromady nějaké základní vybavení pro podcasty. Zde je základní vybavení, které potřebujete k vytvoření podcastu:

 • Počítač
 • Sluchátka
 • Mikrofon
 • Záznamový software

I když je možné podcast nahrávat pomocí telefonu nebo tabletu, ve skutečnosti se to nedoporučuje. Pokud chcete sestavit profesionální podcast, potřebujete dobrý počítač, který dokáže spouštět software pro záznam zvuku. Slušný mikrofon je dalším nejdůležitějším vybavením. Nemusíte rozbít banku, ale měli byste vážně uvažovat o koupi kondenzátorového mikrofonu, pokud jej ještě nemáte. Existuje spousta slušných kondenzátorových mikrofonů USB, které jsou také cenově dostupné, nebo můžete jít po dražším mikrofonu, který má analogový výstup, fantomové napájení a celých devět yardů. Sluchátka, na kterých můžete uříznout některé rohy, jako každá sada. Sluchátka do uší jsou lepší, protože je méně pravděpodobné, že je zachytí váš mikrofon, ale nemusíte se draze prodávat za drahá sluchátka se studiovým monitorem, pokud to nemyslíte vážně. Po sestavení základního vybavení můžete začít nahrávat svůj první podcast. Kvalita zvuku vašeho podcastu se však může zlepšit, pokud přidáte další vybavení jako:

 • Držák mikrofonního tlumiče
 • Zvukové rozhraní
 • Deska pro mix zvuku
 • Pop filtr pro váš mikrofon
 • Zvuková kabina nebo akustická pěna na vašich stěnách

Opravdu neexistuje žádný limit, jak daleko můžete se svým záznamovým zařízením zajít. Inovace vašeho mikrofonu a příslušenství, zvukového vstupu a mixážního pultu a vašeho nahrávacího prostředí mohou přispět k profesionálnějšímu zvuku. Mikrofonní tlumič nárazů je dobrým místem pro začátek, protože je to skvělý způsob, jak zabránit tomu, aby váš mikrofon zachytával hluk z vibrací, jako je pohyb židle nebo klepání na stůl, a pop filtr pomáhá minimalizovat červené obložení konkrétních zvuků, když mluví. Pokud upgradujete z mikrofonu USB na analogový, pak zvukové rozhraní a vysoce kvalitní zvuková karta mohou zlepšit celkovou kvalitu zvuku. Fyzický mixážní pult je drahý upgrade, ale dává vám větší kontrolu nad vašimi úrovněmi a může opravdu pomoci, pokud plánujete mít call-iny. Pokud si nemůžete dovolit plné domácí nahrávací studio, pak může nějaká akustická pěna dlouhou cestu k zabránění nežádoucímu hluku.

Záznamový software pro spuštění podcastu

Pokud jde o výběr nahrávacího softwaru pro váš podcast, máte spoustu možností. Existují možnosti na každé cenové úrovni, včetně několika fantastických bezplatných, pokud po zakoupení veškerého záznamového zařízení cítíte skřípnutí. Ve skutečnosti je náš oblíbený Audacity, který je zdarma a je k dispozici pro Windows, macOS a Linux. Než si stáhnete a použijete Audacity, nezapomeňte si přečíst jeho zásady ochrany osobních údajů, abyste se ujistili, že vám jeho podmínky vyhovují. Ať už si vyberete jakýkoli software pro nahrávání podcastů, ujistěte se, že má možnosti úprav, které vám umožní opravit všechny problémy se zvukem, které se objeví. Možná budete chtít také snížit a spojit zvuk, přidat zvukové efekty a další pokročilé možnosti. Klíčová je také možnost ukládat v různých dalších formátech.

Jak získat hosting podcastů

Existuje mnoho možností hostování podcastů. Technicky můžete použít libovolného webového hostitele a nahrávat podcasty, ale to není vždy ideální. Pokud se stanete populárními, můžete narazit na problémy s šířkou pásma a propustností, zvláště pokud máte levný sdílený hosting. Vyhrazený hosting podcastů je navržen speciálně pro podcasty, takže pokud se stanete populárními a máte mnoho souběžných posluchačů nebo stahování, nebudete mít žádné problémy. Mnoho z těchto hostitelů také poskytuje další funkce, které jsou zaměřeny na zvýšení vašeho publika, šíření vašeho podcastu na různé platformy a dokonce i na zpeněžení vašeho podcastu.

Vytvoření podcastu: Jak zaznamenat a uvolnit svůj první podcast

Nyní, když jste dali dohromady všechno vybavení, které potřebujete, můžete začít nahrávat a vypouštět svůj podcast do světa. Toto je základní postup, který dodržujete:

 1. Nahrajte svůj podcast pomocí softwaru pro nahrávání zvuku podle vašeho výběru.

 2. Poslouchejte svůj podcast a vyřešte všechny problémy pomocí zvukového softwaru.

 3. Nahrajte svůj podcast na hostitele podcastů.

 4. K propagaci svého podcastu použijte nástroje, které vám poskytl hostitel vašeho podcastu, nebo jej propagujte sami sdílením odkazu na sociálních médiích. Jednou ze strategií, kterou byste mohli zvážit, je dostat svůj podcast na Spotify. Není to snadný proces, ale získáte spoustu informací, které by vašemu podcastu mohly pomoci se stát virálním.