Pokud máte přenosné zařízení, které umí přehrávat digitální hudbu, napadlo vás někdy, jestli existuje konkrétní zvukový formát, který byste měli používat? Koneckonců, není vždy jasné, který formát je pro hudbu nejlepší. Některé služby, jako je Amazon, prodávají digitální hudbu ve formátu MP3. Zatímco Apple nabízí stahování skladeb ze svého iTunes Store ve formátu AAC. Pak je tu otázka, jaké formáty může vaše zařízení skutečně přehrávat. Pokud je to relativně nové, můžete hrát bezztrátové formáty jako FLAC i starší ztrátové formáty jako MP3 a AAC. A ještě více zmatku, je tu také faktor poslechu. Jak důležitá je pro vás kvalita zvuku? Abyste se mohli rozhodnout, můžete udělat několik věcí.
Zkontrolujte kompatibilitu formátu vašeho přenosného počítače
Než se rozhodnete pro zvukový formát, první věcí, kterou musíte udělat, je zkontrolovat jeho kompatibilitu. Toto lze obvykle najít na webových stránkách výrobce nebo v uživatelské příručce v části se specifikacemi (pokud je samozřejmě součástí dodávky). Zde jsou články, které vám mohou pomoci, pokud máte jedno z následujících zařízení Apple:
- Formáty zvuku pro iPhone
- Formáty zvuku pro iPod Touch
- Formáty zvuku pro iPad
Rozhodněte se pro požadovanou úroveň kvality zvuku
Pokud nebudete v budoucnu používat špičkové audiofilní zařízení, pak může stačit ztrátový zvukový formát, pokud budete používat pouze svůj přenosný počítač. Pro širokou kompatibilitu je nejbezpečnějším řešením formát MP3. Je to starý algoritmus, ale ten, který poskytuje dobré výsledky. Ve skutečnosti je to stále nejkompatibilnější zvukový formát ze všech. Pokud však například stahujete skladby z hudebních disků CD, může být moudré ponechat si bezztrátovou kopii na počítači / externím pevném disku a převést ji také na ztrátovou pro přenosný počítač. Vaše hudba tak zůstane připravená na budoucnost, i když se nový hardware a formáty objeví později.
Zvažte bitrate
Přenosová rychlost je důležitým faktorem, se kterým se musíte seznámit, zejména pokud hledáte přehrávání hudby v nejvyšší kvalitě. Skutečné nastavení bitrate však bude záviset na tom, jaký audio formát používáte. Například formát MP3 (MPEG-1 Audio Layer III) má rozsah datového toku 32 až 320 kb / s. Můžete také zvolit dva způsoby kódování – CBR a VBR. V tomto případě je místo kódování pomocí výchozího nastavení CBR (Constant Bit Rate) mnohem lepší použít kódování VBR (Variable Bit Rate). Je to proto, že VBR vám poskytne nejlepší poměr kvality a velikosti souboru. Kodér, který používáte, je také důležitým faktorem. Pokud používáte převaděč zvukových souborů, který používá například kodér MP3 Lame, je doporučená předvolba pro vysoce kvalitní zvuk „rychlý extrém“, což odpovídá následujícímu:
- Přepínač kódovacího modulu Lame: -V0
- Průměrný datový tok: přibl. 245 kb / s.
- VBR Pracovní rozsah: 220-260 Kbps.
Využíváte hudební službu dobře?
Nejlepší je vybrat si hudební službu, která nejlépe vyhovuje vám a vašemu přenosnému zařízení. Například pokud máte iPhone nebo jiný produkt Apple a pro svou hudbu používáte výhradně iTunes Store, pak má smysl dodržování formátu AAC, zvláště pokud zůstanete v ekosystému Apple. Je to ztrátové komprimační schéma, ale je ideální pro průměrného posluchače. Pokud však máte kombinaci hardwaru a chcete, aby byla vaše hudební knihovna kompatibilní se vším, pak je výběr služby stahování hudby, která nabízí MP3, pravděpodobně lepší volbou – je to koneckonců de facto standard. Ale pokud jste audiofilní, kteří nechtějí nic jiného než to nejlepší a váš přenosný počítač zvládne bezztrátové zvukové soubory, pak je výběr hudební služby HD nepřehlédnutelný.