Zavedení vysílání DTV (digitální televize) a HDTV (televize s vysokým rozlišením) v roce 2009 během přechodu na DTV změnilo způsob, jakým je televizní obsah vysílán a přístup k spotřebitelům v USA. Důsledkem je také abecední polévka výrazů. Mezi těmito pojmy jsou DTV a HDTV.
Veškeré vysílání HDTV je DTV, ale ne všechna vysílání DTV jsou HDTV
Stejná šířka pásma přidělená pro vysílání DTV může dodávat více digitálních kanálů se standardním rozlišením (SDTV) a další služby nebo přenášet jednu nebo dvě plné HDTV signály. Výbor pro pokročilé televizní standardy (ATSC) zpřístupnil pro digitální televizní vysílání 18 formátů rozlišení. K dekódování všech 18 formátů jsou vyžadovány všechny vestavěné a externí tunery digitální televize. Praktická aplikace vysílání DTV se však snížila na tři rozlišení: 480p, 720p a 1080i.
480p (SDTV)
Rozlišení SDTV 480p (televize se standardním rozlišením) je obdobou analogového televizního vysílání, ale přenáší se digitálně (DTV). Obraz je tvořen 480 řádky nebo řádky pixelů s rozlišením skenovaným postupně, spíše než v alternativních polích jako v analogovém televizním přenosu. To poskytuje dobrý obraz, zejména na menších 19palcových až 29palcových obrazovkách. Je to více filmové než standardní kabelový nebo standardní DVD výstup. Poskytuje také poloviční potenciální kvalitu obrazu HDTV. To znamená, že jeho účinnost je snížena na velkoplošných televizorech (televizory s velikostí obrazovky 32 palců a více). Ačkoli 480p je součástí schválených standardů vysílání DTV, není to HDTV. Byla zahrnuta, aby poskytovatelům vysílání poskytla možnost poskytovat více kanálů programování a služeb v rámci přidělení šířky pásma stejného kanálu jako jediný signál HDTV. Je to podobné jako u analogového televizního signálu s mírným zvýšením kvality obrazu.
720p
Další formát DTV, 720p (rozlišení 720 řádků rozlišení skenováno postupně), je také považován za HDTV. ABC a Fox používají jako standard HDTV vysílání 720p. Toto rozlišení poskytuje plynulý filmový obraz díky implementaci progresivního skenování. Navíc jsou detaily obrazu nejméně o 30 procent ostřejší než 480p. Poskytuje přijatelný upgrade obrazu pro střední (32palcové až 39palcové) a větší obrazovky. I když je 720p považováno za vysoké rozlišení, zabírá menší šířku pásma než 1080i.
1080i
Nejčastěji používaným formátem HDTV pro bezdrátové televizní vysílání je 1080i (1080 řádků rozlišení skenovaných v alternativních polích po 540 řádcích). PBS, NBC, CBS a CW (stejně jako satelitní programátoři TNT, Showtime, HBO a další placené služby) jej používají jako standard vysílání HDTV. I když stále existuje debata o tom, zda je 1080i lepší než 720p ve skutečném vnímání diváka, 1080i technicky poskytuje nejpodrobnější obraz 18 schválených standardů vysílání DTV. Vizuální dopad 1080i se však u sad obrazovek menších než 32 palců ztrácí. Zde jsou další fakta o 1080i:
- 1080i zabírá největší šířku pásma ze všech formátů vysílání DTV.
- 1080i je prokládaný signál. Obrazový signál je tvořen střídavými řádky nebo řádky pixelů namísto progresivních řádků nebo řádků jako v 480p a 720p.
- 1080i nelze zobrazit ve skutečné podobě na LCD, OLED, plazmě nebo DLP TV. Chcete-li zobrazit signály 1080i, tyto typy sad převádějí signál 1080i na 720p nebo 1080p.
Pokud máte 1080p LCD, OLED, plazmu nebo DLP TV, provede se překlad signálu 1080i a zobrazí se jako obraz 1080p. Pokud je tento postup proveden dobře, odstraní všechny viditelné řádky skenování z prokládaného obrazu 1080i, což má za následek hladké hrany. Ze stejného důvodu, pokud máte HDTV s rozlišením 720p, bude váš televizor odstraňovat prokládání a zmenšovat obraz 1080i na 720p pro zobrazení na obrazovce.
A co 1080p?
Přestože se 1080p používá pro streamování Blu-ray, kabelového a internetového vysílání, nepoužívá se při bezdrátovém televizním vysílání. Důvodem je, že když byly schváleny vysílací standardy DTV, nebylo původně zahrnuto 1080p.
Další a další: 4K a 8K
Přestože je současným standardem vysílání DTV, další kolo standardů zahrnuje rozlišení 4K a dále uvidíme 8K. Zpočátku byla pozice tohoto odvětví taková, že vysílání 4K a 8K rozlišení vzduchem by nebylo možné kvůli velkým požadavkům na šířku pásma. Průběžné testování však vyústilo v rafinovanou kompresi videa a další technologie, které fungují s minimálním nárůstem šířky pásma. Nové standardy, které budou zahrnovat 4K, se označují jako televizní vysílání ATSC 3.0 nebo NextGen. Vzhledem k tomu, že televizní stanice provádějí nezbytná vylepšení vybavení a přenosu a tvůrci televizí začleňují nové tunery do televizorů a zásuvných set-top boxů, budou mít zákazníci přístup k 4K televizním přenosům. Na rozdíl od tvrdého data, které bylo nutné k přechodu z analogového na digitální / HDTV vysílání, bude však přechod na 4K pomalý a od nynějška je dobrovolný. Implementace televizního vysílání 4K zaostává za jinými metodami přístupu k obsahu 4K, například prostřednictvím internetových streamovacích služeb, včetně Netflix a Vudu, nebo prostřednictvím fyzického formátu Blu-ray Disc Ultra HD. DirecTV také nabízí omezené satelitní kanály 4K. Mezitím, i když hlavním úsilím je přinést televizní vysílání 4K, Japonsko také prosazuje svůj formát vysílání 8K Super Hi-Vision TV, který zahrnuje až 22,2kanálový zvuk. Super Hi-Vision testuje již více než deset let a očekává se, že bude plně připraven k širokému využití pro olympijské hry 2020. Vzhledem k COVID-19 se zdá, že byl zpožděn spolu s hrami. Kdokoli však odhaduje, kdy bude 8K TV vysílání dostupné na široké bázi. Televizní vysílání 4K TV právě získává v roce 2021 rozsáhlou trakci, takže další skok na 8K je pravděpodobně další desetiletí. První 8K televizory se teprve začínají zpřístupňovat. Ke sledování musí stále existovat 8K obsah a televizní vysílací společnosti by musely investovat velké vybavení.