Skip to content

Je váš telefon poklepán?

12 de Srpen de 2021

Už jste někdy byli uprostřed telefonního hovoru a slyšeli jste podivný zvuk, jako je kliknutí nebo statický šum, a přemýšleli jste, jestli vám někdo ťukne do telefonu? Pokud ano, nejste sami. Mnoho lidí má obavy, že jejich osobní a obchodní komunikace nemusí být soukromá. Váš smartphone může být náchylný k poklepání, zvláště pokud je vaše zařízení jailbroken nebo rootováno, aby využilo výhod aplikací třetích stran. Nejrychlejší způsob, jak zastavit podivné chování vzdáleného hackera, aniž byste museli vypnout celý telefon, je přepnout jej do režimu v letadle a vypnout mobilní data a Wi-Fi. To vám umožní zvládnout situaci offline (odebrat aplikace, resetovat zařízení atd.) A současně zastavit jakoukoli síťovou aktivitu. Může chvíli trvat, než zjistíte, zda máte potíže s klepnutím na telefon nebo s náhodnými závadami. Pokud jste si všimli pouze jednoho z níže uvedených znaků, pak možná nemáte co do činění se špionážní aplikací nebo jiným výčepním zařízením. Pokud se ale setkáte s několika, pak vás skutečně může někdo poslouchat, jak volá.

Neobvyklý hluk na pozadí

Pokud při hlasových hovorech slyšíte pulzující statické, vysoké bzučení nebo jiné podivné zvuky na pozadí, může to být známka toho, že vám někdo klepne. Pokud slyšíte neobvyklé zvuky, jako je pípání, cvakání nebo statický zvuk, když právě nezavoláte, je to další známka toho, že je váš telefon poklepán. Jak již bylo řečeno, čas od času se při volání na mobilní a pevné linky objevují podivné zvuky, takže to není jistý indikátor toho, že je něco špatně. Zkontrolujte v telefonu neslyšitelné zvuky pomocí snímače šířky pásma zvuku na nízké frekvenci. Senzor šířky pásma zvuku je aplikace pro detekci hluku z jiného telefonu, kterou lze použít k měření zvuku na potenciálně připojeném zařízení. Pokud zjistí zvuky několikrát za jednu minutu, může dojít k poklepání na váš telefon. Pokud vaše pevná linka když telefon zavěsí, vydá oznamovací tón, což může být známkou toho, že byl narušen.

Snížená životnost baterie

Pokud je výdrž baterie vašeho telefonu najednou mnohem kratší, než bývala, nebo se baterie při používání telefonu zahřívá, je možné, že software pro klepání běží tiše na pozadí a spotřebovává energii baterie. Pokud je baterie vašeho telefonu starší než jeden rok, může být méně nabitá. V takovém případě můžete podniknout kroky ke zlepšení výdrže baterie mobilního telefonu. Zvažte, jak často telefon používáte. Vedete více hlasových hovorů nebo používáte aplikace častěji než obvykle? Pokud ano, může to být důvod, proč se baterie vašeho telefonu vybíjí rychleji než obvykle. Pokud vás nenapadá něco, co byste dělali jinak, můžete použít nastavení telefonu k získání podrobných informací o tom, co vybije baterii, nebo si stáhnout aplikaci, abyste získali jasnější představu o tom, co se děje.

 • Na iPhonu přejděte na Nastavení > baterie, pak přejděte dolů na Využití baterie. Případně si můžete stáhnout aplikaci Battery Life z App Store nebo si stáhnout aplikaci Coconut Battery z coco-flavour.com.
 • Na zařízeních Android buď hledejte Nastavení pro využití baterie nebo jdi na Nastavení > přístroj > baterie abyste zjistili, které aplikace využívají nejvíce energie z baterie.

Nakonec pomocí uvedených technik zkontrolujte využití své aplikace a poté o několik dní později zkontrolujte, které z nich se změnily nejvíce. Pokud jste tyto aplikace používali často, je pravděpodobné, že kvůli vašemu využití používají tolik baterie. Pokud jste je ale příliš nevyužívali, může se stát něco divného, ​​například virus, který poklepal na váš telefon. Doporučujeme aplikaci smazat.

Žena držící smartphone s vybitou baterií.

Problém s vypínáním

Pokud váš smartphone náhle přestal reagovat nebo má potíže s vypínáním, někdo k němu mohl získat neoprávněný přístup. Při vypínání telefonu zkontrolujte, zda se vypnutí nezdaří nebo zda podsvícení zůstává zapnuté, i když jste proces vypínání dokončili. Pokud tomu tak je, viníkem může být škodlivý software nebo závada způsobená nedávnou aktualizací telefonu.

Podezřelá aktivita

Pokud se váš telefon začne zapínat nebo vypínat nebo začne sám instalovat aplikace, někdo jej možná hacknul pomocí špionážní aplikace a mohl se pokoušet klepnout na vaše hovory.

Divné textové zprávy

Další hlavní známkou toho, že se někdo pokouší klepnout na váš telefon, je, když vám přijdou podivné SMS zprávy obsahující zkomolená písmena a čísla od neznámých odesílatelů. Fenomén přijímání řady zkomolených písmen a číslic nastává, protože některé aplikace pro klepání přijímají své příkazy prostřednictvím kódovaných zpráv SMS.

Vyskakovací reklamy

Podivné vyskakovací reklamy a nevysvětlitelné problémy s výkonem mohou také poukazovat na přítomnost malwaru nebo klepající aplikace. Běžnějším vysvětlením však je, že se na vás snaží natlačit otravná reklama.

Pohybující se ikony

Když telefon nepoužíváte, ikony síťové aktivity a další ukazatele průběhu v horní části obrazovky by neměly být animované. Přesunutí ikon, které indikují aktivitu, může znamenat, že někdo vzdáleně používá váš telefon nebo odesílá data na pozadí.

Osobní informace se zobrazují online

Dalším způsobem, jak zjistit, zda je váš telefon odposloucháván, je, zda byla online uniknuta soukromá data uložená pouze v telefonu. Poznámky, e -maily, obrázky nebo jakákoli jiná data, která jste v telefonu zabezpečili, by tam měla zůstat, pokud je záměrně nezveřejníte pro veřejnost. Pokud je váš telefon poklepán, hacker by mohl vzdáleně extrahovat vaše data a zveřejnit osobní soubory online.

Muž pomocí svého smartphonu poblíž svého notebooku

Elektronické rušení

Není neobvyklé setkat se s rušením vašeho telefonu, když je v blízkosti jiných elektronických zařízení, jako je notebook, konferenční telefon nebo televize. Nemělo by se to stát, když telefon aktivně nepoužíváte, takže zkontrolujte, jestli si nevšimnete statického rušení nebo rušení. Umístěte telefon do blízkosti jiného elektronického zařízení a pokud uslyšíte neobvyklé zvuky, může to být známkou toho, že někdo vaše hovory poslouchá. Některá zařízení pro klepání používají frekvence, které se nacházejí v blízkosti pásma rádia FM. Pokud vaše rádio vydává vysoký zvuk, když je nastaveno na mono, a vytočeno na vzdálenější konec pásma, váš telefon může být odposloucháván a zasahovat do něj. Totéž platí pro frekvence televizního vysílání využívající kanály UHF (ultravysoké frekvence). Rušení můžete zkontrolovat tak, že telefon přiblížíte k televizi s anténou.

Vyšší než obvyklý účet za telefon

Pokud váš účet za telefon ukazuje neobvykle vysoký nárůst využití textu nebo dat, je to další známka toho, že vám někdo mohl hacknout telefon. Pokud jste si právě stáhli novou aplikaci, která využívá velké množství dat, může to být oprávněný důvod pro náhlý nárůst využití dat. Podobně, pokud jste dovolili dětem používat vaše zařízení, když nejste poblíž nebo nejste připojeni k Wi-Fi, může to být další příčina zvýšené spotřeby dat. Spyware a další škodlivé aplikace však mohou pomocí vašeho mobilního datového plánu provádět tajné transakce bez vašeho vědomí, takže pokud na účtu za telefon uvidíte náhlou dávku datové aktivity a nemáte dobré vysvětlení, zavolejte svého operátora o pomoc.

Žena kontroluje, zda její telefonní účet neobsahuje neobvyklé poplatky

Aplikace třetích stran

Aplikace třetích stran jsou potenciálním zdrojem malwaru a spywaru. Pokud jste si nedávno stáhli aplikace odkudkoli mimo App Store nebo Google Play Store, je to další důvod k poplachu. I když ke stahování aplikací používáte příslušné kanály, někteří podvodníci při vytváření falešných aplikací kopírují známá jména a ikony aplikací. Před stažením je tedy vhodné spustit Google vyhledávání jak aplikace, tak jejího vývojáře, abyste se ujistili, že jsou oba legitimní. Buďte opatrní u všech aplikací, zejména her, které vyžadují oprávnění k přístupu do vaší historie hovorů, adresáře nebo seznamu kontaktů. Pokud máte děti, můžete také povolit rodičovskou kontrolu, aby nemohly náhodně stahovat škodlivé aplikace. FAQ

 • Může mi někdo klepnout na mobil?

  Ano. Mobilní telefony, včetně smartphonů, lze klepnout, když někdo přistupuje k vašemu zařízení bez svolení. Mobilní telefony a smartphony jsou obvykle ohroženy pomocí špionážních aplikací, zatímco bezdrátové pevné telefony jsou nejčastěji využívány specializovaným hardwarem a softwarem.

 • Existuje aplikace, která by mi dokázala říct, že se mi klepá na telefon?

  Ano. Pokud si myslíte, že jste byli hacknuti, stáhněte si aplikaci DontSpy 2 pro iOS z App Store nebo si stáhněte aplikaci WireTap Detection pro Android z Google Play. Existují také aplikace pro iOS a Android, které mají monitorovat „podezřelé příznaky“ odposlouchávaného telefonu. Pokud je například vaše využití dat neobvykle vysoké a máte podezření na špionážní aplikaci, stáhněte si aplikaci Data Usage pro iOS nebo si pořiďte aplikaci My Data Manager pro Android, která vám pomůže určit nepoctivou aplikaci.

 • Jak poznám, že mi federálové klepají na telefon?

  Pokud na váš telefon klepají federální orgány činné v trestním řízení, jako je ministerstvo spravedlnosti nebo FBI, můžete zaznamenat stejné indikátory uvedené výše (vybitá baterie, neobvyklá aktivita a interference). Mějte však na paměti, že federální orgány činné v trestním řízení mohou používat telefony pouze v souvislosti s určitými zločiny, jako je terorismus, obchodování s drogami, násilné zločiny a padělání. Vyžádat si odposlech a nechat jej autorizovat soudcem také vyžaduje mnoho úsilí. Pokud by vám tedy federálové klepali na telefon, šlo by o neobvyklý a vysoce specializovaný jev.