Skip to content

Konec životnosti Chromebooku: Kde jej najít a co s tím dělat

7 de Červenec de 2021
001 chromebook end of life where to find it and what to do about it 4842586 51f1054a4ee3409cb7f6f08dab9996e5

Všechny Chromebooky používají operační systém s názvem Chrome OS, který dostává automatické aktualizace od Googlu. Všechny Chromebooky však mají datum vypršení platnosti automatické aktualizace (AUE). Naučte se, jak zjistit datum konce životnosti Chromebooku a co můžete dělat, až ten den přijde. Informace v tomto článku platí pro všechna zařízení Chrome OS bez ohledu na výrobce (Acer, Dell, Google, HP, Lenovo, Samsung, Toshiba atd.). Google pracuje na způsobu, jak oddělit aktualizace prohlížeče Chrome od aktualizací systému Chrome OS, což prodlouží životnost vašeho Chromebooku. Až budeme vědět víc, tento článek aktualizujeme.

Jak dlouho Chromebooky vydrží?

Zásadou společnosti Google je podpora zařízení Chromebook po dobu nejméně pěti let. Aktualizace, které Chromebooky dostávají a které často obsahují nové funkce zabezpečení, zajišťují optimální výkon vašeho zařízení. Protože se tyto aktualizace spoléhají na hardware specifický pro zařízení, starší Chromebooky nepodporují některé novější funkce systému Chrome OS. Než si koupíte nový Chromebook, zkontrolujte datum AUE a ujistěte se, že Chrome OS bude i nadále dostávat aktualizace po dobu alespoň několika let. Chrome OS se ve výchozím nastavení aktualizuje automaticky, ale Chromebook můžete také aktualizovat ručně.

Jak zjistit datum konce životnosti Chromebooku

Web podpory Google uvádí data konce životnosti pro každý model Chromebooku. Vyberte výrobce zařízení a zjistěte, kdy Chromebook obdrží finální aktualizaci softwaru. Případně otevřete nastavení Chromebooku a přejděte na O systému Chrome OS > Další detaily, pak vyhledejte datum AUE pod Aktualizovat plán. Google prodloužil datum AUE pro několik modelů Chromebooků v roce 2019, proto zkontrolujte, zda bylo datum konce životnosti vašeho zařízení posunuto zpět.

Co dělat s Chromebookem po skončení jeho životnosti

Po vypršení platnosti automatických aktualizací Chromebooky fungují jako obvykle. Můžete jej používat tak dlouho, jak to funguje, ale mějte na paměti, že nebudete dostávat nejnovější aktualizace zabezpečení, což znamená, že můžete být náchylní k malwaru. Na konci životnosti Chromebooku můžete udělat několik věcí. Pokud se blíží datum AUE vašeho zařízení, pak je pravděpodobně několik let staré, což znamená, že je pravděpodobně čas na nákup nového počítače. Chromebook můžete také znovu použít instalací jiného operačního systému.

Upgradujte na nový Chromebook

Novější Chromebooky jsou energeticky efektivnější a přicházejí s větší pamětí RAM a kapacitou pevného disku než starší modely. Například Google Pixelbook je stejně výkonný jako běžný notebook. Zařízení Chrome OS vyrobená po roce 2017 také podporují aplikace pro Android a Linux.

Nainstalujte si na Chromebook Windows

Instalací systému Windows 10 je možné z vašeho Chromebooku udělat počítač se systémem Windows. To vám umožní spouštět mnoho programů, které nejsou pro Chrome OS k dispozici.

Nainstalujte si na Chromebook Linux

Instalace systému Linux na Chromebook je přímočařejší proces než instalace systému Windows. Můžete dokonce přepínat mezi Ubuntu Linux a Chrome OS pomocí programu s názvem Crouton.

Nainstalujte CloudReady

CloudReady se používá ke spuštění systému Chrome OS na počítačích se systémem Windows, ale můžete jej nainstalovat do Chromebooku a nadále dostávat aktualizace od Googlu. To vyžaduje otevření zařízení a výměnu systému BIOS. Možná by stálo za to koupit nový počítač, protože vaše zařízení nemusí být schopné využívat nové funkce systému Chrome OS.