Skip to content

Macroblocking a pixelace: video artefakty

8 de Srpen de 2021
macroblocking 57d0436a5f9b5829f40eeb65

Když sledujeme program nebo film na obrazovce TV nebo videoprojekce, chceme vidět plynulý čistý obraz bez přerušení a bez artefaktů. Bohužel jsou chvíle, kdy k tomu nedojde. Dva nežádoucí, ale běžné artefakty, které můžete během sledování vidět na svém televizoru nebo projekčním plátně, jsou makroblokování a pixelace.

Co je to Macroblocking?

Macroblocking je video artefakt, ve kterém se zdá, že objekty nebo oblasti videoobrazu jsou tvořeny malými čtverečky, nikoli správnými detaily a hladkými okraji. Bloky se mohou objevit v celém obrázku nebo jen v částech obrázku. Příčiny makroblokování souvisejí s jedním nebo více z následujících faktorů: komprese videa, rychlost přenosu dat, přerušení signálu a výkon zpracování videa.

Když je Macroblocking nejvýraznější

Macroblocking je nejnápadnější na kabelových, satelitních a internetových streamovacích službách, protože tyto služby někdy využívají nadměrnou kompresi videa, aby v rámci své infrastruktury šířky pásma vytlačily více kanálů. Jiným způsobem, televize nemůže zvládnout množství dat, o jejichž zpracování je požádána, takže blokuje obraz dohromady v méně intenzivní formě. K makroblokování může v menší míře dojít také během televizního vysílání bez vysílače. Jeho efekty jsou viditelnější v programových segmentech se spoustou pohybu (fotbal je běžným příkladem), protože to vyžaduje přenos více video dat v daném okamžiku. Dalším faktorem, který může způsobit makroblokování, je přerušované přerušování vysílacího, kabelového nebo streamovacího signálu. Pokud k tomu dojde, můžete na televizoru nebo projekčním plátně zobrazit momentální statický obraz složený ze čtverců a vodorovných nebo svislých pruhů. Macroblocking může být také důsledkem špatného zpracování videa nebo upscalingu přehrávacího nebo zobrazovacího zařízení. Pokud máte například upscalingový přehrávač DVD, který nedokáže dostatečně rychle zpracovat a upscalovat video ze standardního na HD rozlišení, pak se může stát, že se objeví občasné makroblokování. K tomu s největší pravděpodobností dojde během scén se spoustou pohybu nebo posouvání pozadí. Macroblocking může být také patrný na televizním, kabelovém nebo satelitním vysílání s velmi rychlým pohybem. Pokud vaše rychlost internetu není dostatečně rychlá, může to také způsobit problémy s makroblokováním streamovaného obsahu.

Pixelace

Macroblocking je také někdy označován jako pixelace, a přestože jsou podobné, pixelace je méně dramatický a efektnější po schodech. Někdy je vidět podél okrajů předmětů ve vztahu k pozadí nebo okrajům vnitřních objektů, jako jsou vlasy na hlavě nebo na těle. Pixelation dodává objektům hrubý vzhled. V závislosti na rozlišení obrazu, velikosti obrazovky nebo na tom, jak blízko nebo daleko od obrazovky sedíte, může být efekt pixelace více či méně patrný. Pixelaci nejlépe porozumíte, když pořídíte fotografii pomocí digitálního fotoaparátu nebo telefonu a zobrazíte ji na monitoru počítače nebo na obrazovce notebooku. Poté zvětšete nebo zvětšete velikost obrázku. Čím více obrázek přiblížíte nebo vyhodíte do povětří, tím bude vypadat drsnější a začnete vidět zubaté okraje a ztrátu detailů. Nakonec si začnete všímat, že malé objekty a hrany velkých objektů začínají vypadat jako řada malých bloků.

Makroblokování a pixelace na nahraných DVD

Dalším způsobem, jak se můžete setkat s makroblokováním nebo pixelací, jsou domácí DVD nahrávky. Pokud váš DVD rekordér (nebo zapisovací jednotka PC-DVD) nemá dostatečnou rychlost zápisu na disk nebo pokud zvolíte režimy záznamu 4, 6 nebo 8 (které zvyšují množství použité komprese), aby se na disk vešel více času, pak DVD rekordér nemusí být schopen přijmout množství příchozích video informací. V důsledku toho můžete skončit s přerušovanými vynechanými snímky, pixelací a dokonce i periodickými efekty makroblokování. V tomto případě, protože vypadlé snímky a efekty pixelace nebo makroblokování jsou skutečně zaznamenány na disk, pak je nemůže odstranit žádné další zpracování videa zabudované do přehrávače DVD nebo televizoru.

Komprese je často příčinou

Macroblocking a pixelation jsou artefakty, ke kterým může dojít při sledování videoobsahu z různých zdrojů. Vzhledem k tomu, že makroblokování a pixelace mohou být výsledkem některého z několika faktorů, bez ohledu na to, jaký máte televizor, můžete jejich účinky příležitostně zažít. Vylepšené kodeky pro kompresi videa (například Mpeg4 a H264) a propracovanější video procesory a upscalery však omezily počet případů makroblokování a pixelace. Tato vylepšení ovlivňují všechna média, včetně vysílacích, kabelových a streamovacích služeb, ale přerušení signálu je někdy nevyhnutelné. Je také třeba poznamenat, že makroblokování a pixelaci mohou někdy vytvářet účelově tvůrci obsahu nebo provozovatelé vysílání, například když poskytovatel obsahu záměrně zakrývá obličeje lidí, registrační značky automobilů, soukromé části těla nebo identifikační údaje. To se někdy provádí v televizních zpravodajstvích, televizních reality show a na některých sportovních akcích, kde lidé možná nedali svolení použít svůj obrázek. Používá se také k ochraně podezřelých před identifikací během zatčení nebo blokování značek umístěných na tričkách nebo kloboucích. Kromě účelového používání jsou však makroblokování a pixelace rozhodně nežádoucími artefakty, které nechcete na televizní obrazovce vidět.