Rozhodnutí, zda upgradovat nebo vyměnit notebook, je velké rozhodnutí a jeho znalost může být komplikovaná když nebo dokonce -li měl by jsi. Musíte zvážit, zda ta práce stojí za to – jestli je levnější ji vyměnit nebo přestavět, a zda vlastně vy nebo ne potřeba udělat to. Výměna různých komponentů na notebooku není tak snadná jako u stolních počítačů, ale určitě je možné upgradovat notebook, pokud máte trpělivost a správné nástroje. To znamená, že některé z níže uvedených návrhů zahrnují použití externího hardwaru k doplnění zastaralých, chybějících nebo poškozených interních komponent. Přejděte dolů do níže uvedené části, která se týká vašeho konkrétního důvodu, proč chcete upgradovat nebo vyměnit svůj notebook. V každém scénáři najdete své možnosti a naše doporučení, co dělat.
Můj notebook je příliš pomalý
Primární hardware, který určuje rychlost počítače, je CPU a RAM. Tyto komponenty můžete upgradovat, ale v notebooku to není snadné. Ve skutečnosti, pokud zjistíte, že je buď poškozený, nebo neodpovídá vašim požadavkům, výměna notebooku je pravděpodobně moudré rozhodnutí. Z těchto dvou je však paměť jednodušší. Pokud potřebujete více paměti RAM nebo byste chtěli vyměnit špatné paměťové karty a jste v pořádku, můžete to udělat sami, často to můžete otevřít spodní částí notebooku. Jak již bylo řečeno, než strhnete notebook a něco vyměníte, nebo celou věc zahodíte a koupíte úplně nový, měli byste nejprve vyzkoušet několik jednodušších a levnějších věcí. Pomalý notebook může vypadat, že je třeba jej vyměnit nebo upgradovat, když možná vše, co opravdu potřebuje, je jen malá TLC.
Podívejte se, kolik volného úložiště máte
Pokud je na pevném disku vašeho notebooku nedostatek volného místa, určitě to může zastavit věci a způsobit, že se programy budou otevírat pomaleji nebo se soubory uloží na věčnost. Nezapomeňte tedy zkontrolovat dostupné místo na pevném disku. Pokud potřebujete přesunout některé velké soubory z pevného disku, abyste rychle uvolnili místo, abyste zjistili, zda to pomáhá celkovému výkonu, použijte nástroj pro analýzu volného místa na disku a zjistěte, kam směřuje celé použité místo.
Odstraňte nevyžádané soubory
Dočasné soubory mohou v průběhu času zabrat spoustu volného místa, což přispěje nejen k plnému pevnému disku, ale také k dalšímu zvýšení výkonu, který způsobují snazší fungování programů nebo jejich každodenní úkoly. Začněte vymazáním mezipaměti ve webovém prohlížeči. Tyto soubory lze bezpečně odebrat, ale pokud je ponecháte a v daném čase, rozhodně zpomalí načítání stránek a potenciálně i celý počítač. Rovněž odstraňte všechny dočasné soubory, které váš počítač může obsahovat. Často mohou využívat více gigabajtů úložiště.
Defragmentujte pevný disk
Jak se na pevný disk notebooku přidává a odebírá více souborů, celková struktura dat se fragmentuje a zpomaluje časy čtení a zápisu. Defragmentujte pevný disk pomocí bezplatného nástroje pro defragmentaci, jako je Defraggler. Pokud váš notebook místo tradičního pevného disku používá SSD, je to irelevantní a můžete tento krok přeskočit.
Zkontrolujte malware
Může se zdát divné kontrolovat viry, když uvažujete o tom, zda byste měli notebook vyměnit nebo aktualizovat, ale malware může být absolutně důvodem pro pomalý notebook. Nainstalujte si antivirový program, abyste vždy zůstali chráněni před hrozbami, nebo prohledejte počítač, zda neobsahuje viry, než se spustí, pokud se nemůžete přihlásit.
Fyzicky vyčistěte notebook
Pokud jsou větrací otvory ventilátorů notebooku ucpané prachem, vlasy a jinými nečistotami, vnitřní součásti se mohou zahřát mnohem rychleji, než je považováno za bezpečné. To je může donutit pracovat přesčas, což jim může odnést primární účel udržovat váš notebook ve špičkovém funkčním stavu. Čištění těchto oblastí notebooku může ochladit vnitřek a zabránit přehřátí hardwaru.
Potřebujete více úložného prostoru pro notebook
Pokud provádění výše uvedených úkolů nevypratalo dostatek úložného prostoru nebo pokud potřebujete v notebooku další pevné disky k zálohování souborů nebo ukládání dat, zvažte použití externího pevného disku k rozšíření úložiště notebooku. Nejlepší věc na externích zařízeních je, že jsou externí, připojení k notebooku přes USB místo sedění uvnitř skříně notebooku jako primární HDD. Tato zařízení poskytují okamžitý další prostor na pevném disku z jakéhokoli důvodu; instalační soubory softwaru, sbírky hudby a videa atd. Nákup externího pevného disku je levnější a mnohem jednodušší než výměna interního pevného disku. Pokud nechcete používat externí disk, existuje několik dalších způsobů, jak rozšířit úložiště notebooku.
Pevný disk notebooku nefunguje
Obecně byste měli vyměnit špatný pevný disk za nákup zcela nového notebooku. Vaše rozhodnutí to udělat by však mělo být učiněno až poté, co se ujistíte, že disk je opravdu neopravitelný. Pokud si myslíte, že potřebujete vyměnit pevný disk notebooku, nejprve proveďte proti němu bezplatný test pevného disku, abyste zkontrolovali, zda s ním skutečně existují problémy. Některé pevné disky jsou v dokonalém funkčním stavu, ale pouze vydávají chybu, díky které zastaví běžný proces spouštění a objevit být špatný a potřebovat náhradu. Například váš pevný disk může být zcela v pořádku, ale váš notebook je nastaven na bootování z flash disku při každém spuštění počítače, a proto nemůžete přistupovat k souborům ani operačnímu systému. Na druhou stranu jsou některé pevné disky skutečně vadné a je třeba je vyměnit. Pokud je pevný disk notebooku špatný, může být dobré zvážit jeho výměnu za funkční.
Obrazovka notebooku je špatná
Rozbitá nebo obecně méně než dokonalá obrazovka notebooku vám může znemožnit cokoli. Oprava nebo výměna obrazovky je určitě proveditelná a není tak nákladná jako výměna celého notebooku. Navštivte web iFixit a vyhledejte konkrétní notebook nebo alespoň ten, který je podobný vašemu notebooku. Možná budete moci najít podrobného průvodce opravou při výměně konkrétní obrazovky notebooku nebo alespoň průvodce, který můžete přizpůsobit tak, aby fungoval pro váš konkrétní notebook. Snadným řešením, pokud je váš notebook více stacionární než mobilní, je jednoduše připojit monitor k videoportu (např. VGA nebo HDMI) na boční nebo zadní straně notebooku.
Notebook se nenabíjí
Výměna celého notebooku, když se nezapíná, je obvykle přehnaná; je pravděpodobné, že má potíže s nabíjením. Problém by mohl spočívat v napájecím kabelu, baterii nebo (méně pravděpodobném) zdroji napájení, například ve zdi. V případě špatné baterie notebooku nebo nabíjecího kabelu lze buď jednoduše vyměnit. Potvrďte, zda je problém s baterií, připojením notebooku ke zdi bez připojené baterie; pokud se notebook zapne, pak za to může baterie. Můžete vyjmout baterii ze zadní části notebooku, abyste zjistili, jakou baterii váš notebook používá, a pomocí těchto informací vyhledejte náhradu. Nejlepší je vyzkoušet samostatný nabíjecí kabel, pokud můžete, než si koupíte vlastní náhradu, abyste se ujistili, že váš je skutečně vadný. Pokud váš mrtvý nebo umírající notebook není způsoben baterií nebo nabíjecím kabelem, zvažte jeho připojení někde jinde, například do jiné zásuvky nebo záložní baterie. Pokud zjistíte, že interní součásti mohou za to, že notebook není nabitý, měli byste pravděpodobně notebook vyměnit.
Chcete novější operační systém
Obecně byste si neměli kupovat úplně nový notebook, jen abyste upgradovali operační systém. I když je pravda, že novější notebooky se dodávají s nejnovějším operačním systémem, můžete téměř vždy nainstalovat nebo upgradovat na nový OS na stávající pevný disk, aniž byste cokoli vyměňovali. Například pokud na vašem notebooku běží Windows XP a chcete si nainstalovat Windows 10, je již velká šance, že váš notebook podporuje upgrade, v takovém případě si můžete jednoduše koupit Windows 10, vymazat XP z pevného disku a nainstalovat novější OS. Jediné, co je třeba vzít v úvahu, je to, jaké jsou systémové požadavky na požadovaný operační systém. Pokud zjistíte, že operační systém vyžaduje minimálně 2 GB RAM, 20 GB volného místa na pevném disku a 1 GHz nebo rychlejší CPU a váš notebook tyto věci již má, je naprosto v pořádku upgradovat operační systém bez nutnosti upgradovat přenosný počítač. Ne všechny notebooky však mohou tento požadavek splnit. Pokud potřebujete více paměti RAM, pravděpodobně ji v pořádku vyměníte, ale rychlejší procesor pravděpodobně vyžaduje zakoupení zcela nového notebooku. Pomocí bezplatného nástroje pro informace o systému můžete zkontrolovat, jaký druh hardwaru je uvnitř vašeho počítače.
Notebook nemá jednotku CD / DVD / BD
Většina notebooků dnes nemá optickou jednotku. Dobrá věc je, že pro většinu z vás nepotřebujete upgradovat disk nebo vyměnit notebook, abyste jej napravili. Místo toho si můžete koupit relativně malou externí optickou jednotku, která se připojuje přes USB a umožňuje vám sledovat disky Blu-ray nebo DVD, kopírovat soubory na a z disků atd. Pokud optickou jednotku máte, ale nefunguje správně, zkuste to opravit jednotku DVD / BD / CD, než se podíváte na výměnu celého systému nebo na nákup nové optické jednotky.
Chceš jen něco nového
Někdy je čas jít dál, už jen proto, že jste připraveni na něco nového a lepšího. Proveďte svůj výzkum, vzdělávejte se v nejnovějších modelech a získejte ten správný notebook pro vaše potřeby.