Skip to content

Mobilní telefony vs. chytré telefony

6 de Říjen de 2021
Cellphone vs Smartphone dece3c20074f484abab603ba97cdcb1a

Smartphone je mobilní telefon s pokročilými funkcemi, takže tyto dva termíny nejsou zaměnitelné, i když je lidé někdy tak používají. Technicky je smartphone mobilní telefon, ale mobilní telefon není vždy chytrý. Porovnali jsme smartphony a mobilní telefony, abychom vám pomohli rozhodnout, které zařízení nejlépe vyhovuje potřebám vašeho telefonu.

Celková zjištění

Mobily

 • Volejte, posílejte texty, fotografujte a připojte se k internetu.
 • Levnější alternativa ke smartphonu.
 • Jednoduché, jednoduché rozhraní.

Chytré telefony

 • Volejte, posílejte texty, fotografujte, připojujte se k internetu, hrajte hry a používejte aplikace.
 • Může obsahovat digitálního asistenta, jako je Siri nebo Google Now.
 • Propracovaný operační systém s možnostmi přizpůsobení.

Představte si smartphone jako miniaturní počítač, který dokáže uskutečňovat a přijímat hovory. Většina smartphonů se připojuje k virtuálnímu obchodu s tisíci aplikacemi, díky nimž je telefon mnohem chytřejší než běžný mobilní telefon. Aplikace pro chytré telefony zahrnují hry, editory obrázků, navigační mapy, rozpočtové aplikace, textové procesory a více možností webového prohlížeče. Některé telefony mají vestavěného virtuálního asistenta, například Siri od Apple iPhone, který reaguje na slovní pokyny. Mobilní telefony umí přijímat hlasové hovory a odesílat textové zprávy. Chytré telefony dělají tyto věci a další. O kolik více závisí na operačním systému smartphonu.

Mobilní operační systémy: Chytré telefony poskytují více možností

Mobily

 • Jednoduché a základní.

Chytré telefony

 • Robustní a přizpůsobitelné.
 • Podpora aplikací, připomenutí a dalších funkcí.
 • Možnosti usnadnění.

Mobilní telefony i smartphony mají mobilní operační systémy, což je software, který spouští jejich rozhraní. Operační systém mobilního telefonu je obvykle nevýrazný a přímočarý s minimem nabídek a několika způsoby přizpůsobení věcí, jako je virtuální klávesnice. Operační systémy pro chytré telefony jsou propracovanější. S přidáním aplikací neexistuje téměř žádný limit na to, co můžete dělat se smartphonem, včetně kontroly e-mailu, získávání podrobných pokynů k navigaci, rezervace v nedaleké restauraci a vánočních nákupů na internetu. Chytré telefony se snadno přizpůsobují a obsahují funkce přístupnosti, aby mohli telefon používat lidé s fyzickými omezeními.

Dostupnost: Smartphony ovládají trh

Mobily

 • Cena nižší než u smartphonů.

Chytré telefony

 • Téměř každý telefon na trhu je smartphone.
 • Více možností designu a formy.

Mobilní telefony jsou stále k dispozici od různých poskytovatelů. Je však těžší je najít. Chytré telefony téměř úplně nahradily mobilní telefony, takže hledání jednoduchého a levného zařízení může trvat déle. Někteří operátoři nemusí podporovat chytré telefony. Zkoumejte a hledejte zařízení a pak se podívejte, kde ho můžete získat, místo abyste chodili do obchodu a hledali mobilní telefony. To neznamená, že je nemožné najít jiný než smartphone. Ale základní zařízení některých společností jsou stále smartphony. V současné době, pokud se díváte na mobilní telefon, je pravděpodobné, že to přijde v jednom stylu: dvoudílné sluchátko, ve kterém se obrazovka vyklopí z klávesnice. Můžete se také setkat s jinými typy, ale flip telefony jsou nejběžnějším tvarovým faktorem. Chytré telefony jsou k dispozici ve více velikostech a tvarech. Ačkoli většina používá stejný základní design: velká obrazovka v obdélníkovém pouzdře. Ale i při tomto vzhledu máte na výběr velikost a rozlišení obrazovky, kvalitu fotoaparátu a další.

Plány: Mobilní telefony vás mohou uvěznit

Mobily

 • Modely jsou obvykle specifické pro dopravce.
 • Obvykle k dispozici prostřednictvím předplacených plánů.

Chytré telefony

 • Stejné modely jsou k dispozici od různých dopravců.
 • Měsíční plány plateb.

Jakmile se rozhodnete pro telefon, nabízená služba a možnosti plánu se liší. Mobilní telefony jsou obvykle poskytovány jako součást předplaceného (nebo průběžného) plánu, kde si kupujete čas volání nebo využití dat v kusech, které při používání nahrazujete. Tento systém může být méně pohodlný než běžnější plány, které poskytují pravidelnou fakturaci za měsíc, sadu textových a datových fondů. Dalším faktorem souvisejícím s dostupností jsou společnosti, které můžete se svým zařízením používat. Zatímco firmy jako AT&T, Sprint a Verizon nabízejí například Apple iPhone, modely mobilních telefonů bývají uzamčeny u jednoho poskytovatele. Poté, co najdete zařízení, které se vám líbí, budete možná muset spolupracovat se společností, kterou nemáte.

Konečný verdikt

Pokud chcete pouze volat a přijímat hovory, tuto funkci zvládnou buď mobilní telefony nebo smartphony. Pokud chcete vstoupit do obchodu a hrát hry a používat jiné aplikace, vyberte si smartphone. Chytré telefony mají více možností a funkcí přizpůsobení, včetně připomenutí, alarmů a funkcí zabezpečení, aby byla data a zařízení v bezpečí. Cena mobilních telefonů je nižší než u chytrých telefonů, které porazily většinu chytrých mobilních telefonů na trhu. Budete mít snazší hledání smartphonu než základní mobilní telefon, ale stále je to možné.