Skip to content

Můžete Chromebook používat jako svůj hlavní počítač?

4 de Červenec de 2021
devices selector home pixel edit 56a62b8a5f9b58b7d0e045ec 5b09b19a1d64040037e40867 5c308b40296d41499157bc2118a4cfac

Chromebooky jsou levné ultraprenosné notebooky se systémem Chrome OS od společnosti Google. Chromebooky jsou skvělé pro cestovatele, studenty a kohokoli, kdo potřebuje notebook pro přístup na web a používání programů založených na prohlížeči, jako jsou Dokumenty Google. Ve srovnání s rozpočtovými notebooky však mají některá zásadní omezení. Informace v tomto článku se vztahují na notebooky s operačním systémem Chrome OS.

Chromebooky a notebooky

Téměř každý významný výrobce notebooků vydal svou vlastní verzi Chromebooku. Jejich nízká cena a rostoucí počet funkcí, které podporují, činí z Chromebooků atraktivní volbu, ale nepodporují mnoho programů dostupných pro Windows a macOS. Pokud používáte speciální software do školy nebo do práce, pravděpodobně nebude kompatibilní s Chromebookem. Pokud pracujete primárně s webovými nástroji, pak by Chromebook mohl stačit.

Výhody Chromebooků

Chromebook má oproti většině přenosných počítačů několik výhod:

  • Přenosnost: Většina Chromebooků, například HP Chromebook 11 a Acer C720, má 11,6palcové displeje. Větší obrazovky měří úhlopříčku 15 palců, což je podle standardů notebooků stále málo. Chromebooky mají také tenčí profily, díky nimž jsou lehčí a kompaktnější.
  • Dlouhá výdrž baterie: Baterie Chromebooku vydrží minimálně osm hodin, což je déle než většina notebooků. Pokud Chromebook nepoužíváte, můžete jej občas používat bez poplatku po dobu jednoho týdne.
  • Okamžité spuštění: Chromebooky se spustí během několika sekund a vypnou se stejně rychle. Tato funkce šetřící čas se hodí, když běžíte od schůzky ke schůzce, nebo pokud potřebujete provést úpravy prezentace na poslední chvíli.
  • Přístup k aplikacím pro Android: Chromebooky vyrobené v roce 2017 nebo novější podporují aplikace pro Android dostupné v Obchodu Google Play. Tato funkce umožňuje majitelům Chromebooků používat omezené verze programů, jako je Microsoft Office.

Omezení Chromebooků

Většina profesionálů pravděpodobně nemůže nahradit hlavní počítač Chromebookem z několika důvodů:

  • Omezená softwarová podpora: Největší nevýhodou je zdaleka typ programů, které Chrome OS podporuje. Chromebooky nejsou dostatečně výkonné, aby mohly spouštět programy pro úpravu grafiky nebo jiný složitý software, který byste v kanceláři možná potřebovali.
  • Matnější displeje: Špičkové Chromebooky, jako je Chromebook Toshiba 2 (13,3palcový, 1920 x 1080) a Chromebook Pixel (13palcový, 2560×1700), se pyšní působivými obrazovkami. Chromebook ASUS a další, jako tvrdí, mají HD displej, ale rozlišení je pouze 1366 krát 768 pixelů. Rozdíl je pozoruhodný a zklamáním, pokud jste zvyklí na Full HD.
  • Problémy s klávesnicí: Většina Chromebooků používá speciální rozložení klávesnice s vyhrazenou vyhledávací klávesou namísto klávesy Caps Lock. Mají také řadu klávesových zkratek pro navigaci v prohlížeči. Možná vám budou chybět staré klávesové zkratky Windows, ale existují také klávesové zkratky pro Chrome OS.
  • Omezená podpora periferií: Chromebooky podporují příslušenství, jako jsou karty SD a USB disky. Filmy nemůžete sledovat z externí jednotky DVD, takže se při streamování médií musíte spolehnout na služby jako Netflix nebo Google Play.

Závěrečný verdikt

Kolik práce zvládnete pouze v prohlížeči Chrome? To je docela dobrý odhad, zda by Chromebook mohl být vaším hlavním notebookem. Pokud vaše práce vyžaduje software, pro který neexistuje online ekvivalent, Chromebook může být dobrým záložním nebo cestovním notebookem.