Skip to content

Nákup hudby: Stahování skladeb nebo poslech hudby online?

29 de Červen de 2021
enthusiastic young woman with pink hair listening to music at home 769729481 5b91dd194cedfd0025d904d9 5c8014a746e0fb00011bf415

Nákup a poslech digitální hudby nikdy nebyl jednodušší. Ať už dáváte přednost streamování hudby nebo vlastním digitálním souborům, které žijí ve vašem počítači, možností je spousta. Stahování digitální hudby prostřednictvím služeb jako iTunes nebo Amazon nabízí trvalejší cestu k vlastnictví hudby, zatímco streamovací služby jako Spotify a Apple Music se dostanou přímo k věci s přístupem k rozsáhlé knihovně za paušální měsíční předplatné. Existují dobré argumenty pro oba, ale záleží na preferencích. Zde uvádíme některé klady a zápory a podrobnosti každého z nich, abychom vám pomohli rozhodnout, jak získat hudbu.

Obchody s digitálními médii

Pokud dáváte přednost budování a vlastnictví sbírky fyzické hudby – jako za starých dobrých časů, kdy byste šli do obchodu s gramofony a koupili si desku s CD nebo vinylem – pak byste také raději použili online obchod s digitálními médii. Tyto služby poskytují platformu pro nákup a stahování hudby, filmů a dalšího obsahu, který si můžete ponechat ve svém zařízení a uložit, jak chcete. To znamená, že kromě ukládání hudby do počítače ji můžete synchronizovat také s iPhonem, iPodem, MP3 přehrávačem nebo PMP. Vlastnictví digitální hudby také znamená, že můžete své vlastní disky CD kopírovat pomocí softwarového přehrávače médií (například iTunes nebo Windows Media Player), což vám umožní vytvořit fyzičtější verzi vaší hudební knihovny. Tento typ vlastnictví však přichází s několika riziky. Stejně jako u disků CD a záznamů můžete ztratit nebo poškodit zařízení, ve kterých je vaše hudba uložena. Ne všechny a la carte služby vám umožňují znovu stáhnout zakoupené skladby. Je dobré mít plán obnovy po katastrofě, například externí pevný disk nebo službu online úložiště, které vám pomohou zálohovat vaše soubory. To vše může trvat hodně času, pokud máte velkou hudební knihovnu, ale hudbu, kterou jste si zakoupili, budete vždy vlastnit a není nutné měsíční předplatné, abyste si ji udrželi.

Streamování hudebních služeb

Streamování hudby může být flexibilnějším a potenciálně dostupnějším způsobem, jak si užít digitální hudbu. Nevýhodou je, že nevlastníte žádnou hudbu, ke které máte přístup. Tento typ služby digitální hudby obvykle nabízí měsíční (nebo roční) sazbu předplatného pro přístup k celé řadě skladeb pokrývající všechny žánry, které si dokážete představit. Mnoho streamovacích hudebních služeb nabízí mobilní řešení, takže můžete poslouchat stejný obsah na svém telefonu, tabletu nebo systému zábavy v autě. Také se nemusíte obávat místa na pevném disku, protože hudba je uložena v cloudu. (Většina streamovacích služeb vám umožňuje stahovat hudbu do zařízení, abyste mohli poslouchat bez přístupu k internetu, což zabírá úložný prostor a stále vám odepírá vlastnictví médií.) Pomocí seznamů skladeb a „oblíbených“ můžete hudbu, kterou posloucháte, uspořádat stejně. jako s přehrávačem médií, jako je iTunes. Není třeba se obávat převodu zvukových formátů, označování MP3 nebo synchronizace do přehrávače iPod, což výrazně usnadňuje poslech hudby. Vyhnete se také katastrofám úložiště, jako je ztráta nebo poškození externího pevného disku plného hudby. Pokud rádi objevujete novou hudbu a ne budujete knihovnu oldies, pak jsou streamovací služby chytrým řešením. Pamatujte, že nikdy nebudete vlastnit hudbu, kterou posloucháte; až vaše předplatné skončí, skončí také váš přístup k hudbě.